728 x 90

مهم‌ترین عنوانهای روزنامه‌های حکومتی در روز چهار‌شنبه بیست و سوم اسفند ماه

 گزیده روزنامه های حکومتی چهارشنبه
گزیده روزنامه های حکومتی چهارشنبه

در روزنامه‌های حکومتی روز 23اسفند در مورد برهم خوردن نظم دلخواه نظام در روز چهارشنبه‌سوری سکوت کرده و یکی دو روزنامه در تیترهای فرعی خود از خسارتهای چهارشنبه‌سوری نوشته‌اند. ماجرای استیضاح مضحک وزیران روحانی و رأی اعتماد به آنها در مجلس ارتجاع،  تبدیل به جنگ باندی شده است. این جنگ  هم در درون باند روحانی و هم بین دو جناح حاکم دیده می‌شود:

آرمان: «فراکسیون امید» دلواپسان را ناامید کرد

آفتاب یزد:  پول و وقت مردم را تلف کردید – به نظر می‌رسد مجلس قربانی برخی نمایندگان شده است

ابرار: سور مجلسی‌ها برای وزرای کار و راه در شب چهارشنبه‌سوری – حقوق جناحی سوار بر حقوق مردم

افکار: از میدان داری استیضاح تا رفاقت نیمه راه امید

تجارت: روز ناکامی استیضاح

جهان صنعت:  طرفداران استیضاح جا زدند

جوان: مجلس با سومین رأی اعتماد پس از سومین استیضاح آخوندی خود را به توپ بست – افتیضاح!

حمایت: نه مجلس به استیضاح

خراسان: رأی ناپلئونی ربیعی هت تریک آخوندی در ابقا

سیاست روز:‌ استیضاح وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی رأی نیاورد؛ لابی استوری

شرق: دو – هیچ به نفع دولت

صدای اصلاحات: حکایت روز استیضاح آخوندی و ربیعی؛ وکیل الدوله ها

عصر ایرانیان:  استیضاح بازی!  - با عقب‌نشینی برخی از نمایندگان استیضاح کننده عباس آخوندی و علی ربیعی به‌رغم انتقادات گسترده به‌عملکرد آنها، در وزارتخانه‌های راه و رفاه ابقا شدند -  امیرآبادی نماینده قم: قبل از مطرح شدن استیضاح سر آن را بریدند که جای تأسف دارد

آفتاب یزد: «سر» مارا بریدند نه استیضاح را

وطن امروز:  افتیضاح! مجلس بدون توجه به مطالبه افکار عمومی در سومین استیضاح عباس آخوندی هم به برکناری او رأی نداد – وزیر میلیاردر: موجودی حسابم 5/4میلیون تومان بود! امیرآبادی: امروز مجلس استیضاح شد نه وزیر

هشدار به نسبت به پیامدهای فساد و وضعیت اقتصادی کشور و امکان انفجار اجتماعی موضوع روزنامه‌های باند روحانی است:

جهان صنعت: فساد کشور را زمینگیر می‌کند

ایران: نیلی مشاور رئیس جمهور: باید همدیگر را به‌رسمیت بشناسیم تا از این معبر سخت، گذر کنیم؛ و گرنه عواقب بدی خواهیم داشت و نتیجه‌یی حاصل می‌شود که همه از آن پشیمان می‌شویم... اعتراضات دی‌ماه تلنگری بود برای این‌که به حل مشکلات و ابرچالشهای ریشه‌یی اقتصاد توجه کنیم... مهم‌ترین اولویت حال حاضر کشور احیای امید و سرمایه اجتماعی در کشور است. مسأله‌ای که تحت تأثیر افزایش انتظارات چند ده ساله و عدم تحقق این انتظارات در کنار برخی مشکلات، زمینه را برای ایجاد بی‌اعتمادی نسبت به مدیریت کشور و آینده شرایط اقتصادی و سیاسی فراهم کرده است.

اگر این امید و سرمایه اجتماعی احیا نشود اصلاحاتی که در حوزه اقتصادی شروع شده است، ممکن است نتایج خطرناکی در پی داشته باشد.

 ...جامعه امروز با نیازهای جدی پاسخ داده نشده مواجه است... برآیند فضای رسانه‌یی کشور این موضوع را به مردم القا کرده که مسئولان شما مشکل دارند؛ یا حقوق بالا می‌گیرند یا درگیر مسائل فساد مالی هستند. وجه غالب تبلیغات رسمی‌مان این است. و این در حالی است که در دنیا  این کار را نمی‌کند. چون خطرناک است. در واقع در اتاقی که پر از گاز است، هی کبریت می‌کشند... اگر تظاهرات مردم را در دی ماه شاهد بودیم، هم هشدار این است که ممکن است بیشتر و بزرگ‌تر شود و ابعاد وسیع‌تری به خود بگیرد. مسائلی که در مقیاس کوچک می‌بینیم، به ما علامت آماده‌باش می‌دهند. ممکن است دفعه بعد فرصت در اختیار شما نباشد و اگر همین‌طور ادامه دهیم و در همین روند پیش برویم، در معرض خطر خواهیم بود.

ابراز نگرانی از تغییر وزیر خارجه آمریکا موضوع روزنامه‌های هر دو باند حاکم است. روزنامه‌های باند روحانی و همسو با او نسبت به این تحول به رژیم هشدار داده‌اند:

آرمان: پیروزی بازها بر کبوترها در کاخ سفید

ابتکار: تکمیل حلقه ضد برجامی در کاخ سفید

ابرار: ترامپ وضعیت اضطرار ملی علیه ایران را تمدید کرد

ایران: اخراج توئیتری تیلرسون

جوان: اخراج تیلرسون برای خروج از برجام

جمهوری اسلامی: سیاست خارجی آمریکا در دست سازمان سیا

حمایت: رادیکالیسم ترامپ در پسابرجام

آرمان: علی خرم: آثار سیاسی امنیتی برکناری رکس تیلرسون برای کشورمان، منطقه و جهان بسیار فراوان خواهد بود.

ترامپ و پمپئو هردو طرفدار اعمال فشار سیاسی روزافزون بر ایران، ابطال یا تصحیح توافق هسته‌ای، برخورد با ایران در صحنه سوریه و محدود کردن حوزه نفوذ ایران در لبنان، سوریه، عراق و یمن می‌باشند.

ترامپ، دلیل اصلی برکناری تیلرسون را عدم موافقت وی با ابطال توافق هسته‌یی و اعمال روش‌های سختگیرانه و از جمله برخورد نظامی با ایران می‌داند. به‌عبارت دیگر، تیلرسون فقط برکنار شد تا راه برخورد با ایران به سبک تندروها باز شود. اما همه دلائل برکناری تیلرسون را نباید در کاخ سفید جست‌وجو کرد. طبق اسناد و مدارک، امارات اولین کشوری بود که سعی کرد با نفوذ خود، ترامپ را قانع سازد تیلرسون را یک سال پیش تعویض نماید. آنگاه نوبت به اسراییل و عربستان رسید که با ابزارهای قدرت و لابی خود نظیر کوشنر داماد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را بتدریج قانع ساختند، این جراحی بزرگ را به نفع اعمال فشار بیشتر بر ایران، انجام دهد.

جورج پمپئو از طرفداران پروپاقرص فروش آسان و آزاد اسلحه در آمریکاست زیرا خود یک روحیه کابوی دارد و به کارخانجات اسلحه‌سازی متصل می‌باشد. پمپئو علاقه شدیدی به برپایی یک جنگ شبیه به جنگ عراق دارد تا در‌های کارخانجات اسلحه‌سازی آمریکا به بازار مصرف زودتر باز شود. ولیکن الزامات بین‌المللی و نقش دیگر قدرتها به‌ویژه اروپائی‌ها در تعدیل این تندروی‌ها مؤثر خواهد بود. جمهوری اسلامی‌ بایستی این علائم را جدی گرفته و بسیاری از منافذ قابل فشار در صحنه داخلی و خارجی را تعدیل نماید که فرصت‌های آماده برای دشمنان فراهم نگردد.

بهار: می‌توان گفت برکناری وزیر امور خارجه دولت‌ ترامپ می‌تواند اثر منفی قابل توجهی بر چگونگی اجرای توافق هسته‌یی داشته باشد.

اگر تا به امروز نسبت به عدم توجه دولت‌ ترامپ در موضوع اجرای مفاد برجام‌ تردیدی وجود داشت امروز دیگر می‌توان با اطمینان بالایی این نکته را مطرح کرد که به‌زودی شاهد خروج ایالات متحده از توافق هسته‌یی خواهیم بود. در نتیجه می‌توان برکناری رکس تیلرسون را از زاویه‌ای دیگر زنگ هشدارباش برای ایران نیز دانست.

تا مدت اندکی دیگر رئیس‌جمهور آمریکا می‌باید نظر خود درباره ادامه اجرای برجام و یا خروج از آن را اعلام کند و با سکوت کنگره این کشور حالا دیگر تصمیم با دونالد‌ ترامپ است. در میان اعضای دولت‌ ترامپ، رکس تیلرسون و چند نفر دیگر که در هفته‌های اخیر از سِمَت‌های خود برکنار شده‌اند از جمله افرادی بودند که نسبت به تاثیر منفی تصمیمات‌ ترامپ بر جایگاه آمریکا در صحنه بین‌الملل هشدار می‌دادند اما حالا و با حذف این افراد می‌توان گفت دونالد‌ ترامپ تصمیم خود را درباره توافق هسته‌یی گرفته است و به‌زودی پایان اجرای برجام از سوی آمریکا اعلام می‌شود.

حال پرسش اساسی این است که با وجود چنین نشانه‌هایی موضع مشخص ایران در قبال این موضوع چیست؟

آیا تصمیم‌گیران ارشد نظام نسبت به این موضوع بسیار مهم توجه کافی را دارند و یا هم‌چنان به همان سیاست گذشته در قبال اختلافات ایران و غرب ادامه خواهند داد؟!

شرق: تیم ترامپ ضدایرانی‌تر شد

این خبر را جور دیگری هم می‌توان نوشت: «تیلرسون که ترمز ترامپ درباره برجام بود، حذف و پمپئوی مخالف ایران و برجام به جایش منصوب شد»...در حالی‌که اردیبهشت‌ماه، ترامپ باید یک بار دیگر درباره تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌یی تصمیم بگیرد، انتصاب پمپئوی منتقد برجام، نتیجه را تقریباً روشن می‌کند.

سی‌ان‌.بی.سی در گزارشی «انتصاب مایک پامپئو، رئیس سازمان سیا را به‌عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا، خبر بدی برای ایران و برجام دانسته است». به گزارش ایسنا، پمپئو پیش‌تر در سمت ریاست سازمان سیا مواضع بسیار خصمانه‌ای را علیه ایران اتخاذ کرده است. او علاوه بر این مدعی مرتبط‌ دانستن ایران با گروه تروریستی داعش شده است. او اتهام‌های دیگری هم به ایران زده است.

شرق: یک تندرو به‌جای یک میانه‌رو

پمپئو به‌عنوان یک جمهوریخواه تندرو و وابسته به «تی‌پارتی» در بسیاری از موضوعات؛ از ایران گرفته تا سوریه، لبنان، کره‌شمالی و... بسیار تندروتر خواهد بود. اختلاف دیدگاه تیلرسون و پمپئو در طیفی از موضوعات و در رأس آنها موضوعات مربوط به ایران و خاورمیانه بسیار آشکار است. تیلرسون در یک‌سال‌ و اندی اخیر نقش مهمی در تشویق ترامپ به ادامه پایبندی بر برجام داشت. وی به‌کرات مواضعی ابراز کرد که گویای تفاوت آشکار نظراتش با نظرات ترامپ بود. او تأکید داشت که بدون همراهی متحدان اروپایی و بدون یافتن جایگزینی معقول برای برجام، آمریکا نباید از توافق خارج شود. او به‌عنوان وزیر خارجه، از این نظر، نقطه قوت برای کسانی در دولت ترامپ و کنگره بود که دعوت به احتیاط می‌کنند؛ کسانی مانند جرج ماتیس، وزیر دفاع، مک‌مستر، مشاور امنیت ملی و تعدادی دیگر که تعدادشان هر روز کمتر و کمتر می‌شود.

با این حذف و تعویض، مشکل می‌توان شرایط بهتری را برای حفظ برجام تصور کرد. هر چند که افکار عمومی آمریکا، افکار عمومی بین‌المللی، دولتهای واقع‌بین اروپایی، دموکرات‌های کنگره و برخی از سناتورهای میانه‌رو جمهوریخواه هم‌چنان می‌توانند مانعی در برابر حرکت‌های بی‌منطق و غیرعاقلانه ترامپ باشند.

اعتماد:‌ صعود ایران‌ستیز معروف

به نظر می‌رسد که تغییر وزیر خارجه آمریکا در این بازه زمانی می‌تواند تاثیر بسیار منفی بر روند گفت‌ و گوهای ایرانی، آمریکا – تروییکای اروپایی داشته باشد و شاید اروپایی‌ها از نخستین ثانیه‌های معرفی پمپئو به جای تیلرسون به این نتیجه رسیده باشند که هر آنچه در طبق اخلاص به ترامپ تقدیم کنند نیز برای باقی ماندن وی در برجام کفایت نخواهد کرد. در چنین شرایطی اروپا باید به فکر طرح B برای برجام باشد: طرحی که ایران، روسیه، چین و اروپا بدون آمریکا را در برجام در نظر بگیرد.

معرفی مایک پمپئو به‌عنوان دومین وزیر خارجه دونالد ترامپ در دوره نخست ریاست‌جمهوری از سوی تمام خبرنگاران و تحلیلگران مسائل ایران و آمریکا به خبری «فوق‌العاده بد» برای تهران تعبیر شد. از مایک پمپئو هیچ اظهارنظر مثبتی درباره ایران وجود ندارد. او کینه‌ای کهنه از تهران در دل دارد و در هر جایگاهی که قرار داشته پرونده ایران را رصد کرده و همواره تند‌ترین اظهارنظرها را درباره ایران داشته است... پمپئو به مراتب از رکس تیلرسون نسبت به توافق هسته‌یی بدبین‌تر است. او درست مانند مافوق خود ادعا می‌کند که برجام یک شکست برای آمریکا بوده و باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین را مقصر این شکست می‌داند. وی به‌راحتی ایران را در اظهارات بی‌پایه و اساسش با داعش مقایسه می‌کند و ادعا می‌کند که همکاریهای هسته‌یی میان ایران و کره شمالی یک خطر جدی برای واشینگتن است.

در نوامبر سال ٢٠١٦زمانی که ترامپ انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را برد و پمپئو یقین پیدا کرد که به‌عنوان رئیس سازمان سیا در کابینه ترامپ حضور خواهد داشت، در توییتر خود نوشت: به‌دنبال فرصتی هستم که توافق هسته‌یی با بزرگ‌ترین حامی تروریسم را از بین ببرم. وی بارها با اظهاراتی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادعا کرده بود که این نهاد نظامی در ایران به‌دنبال انجام عملیات تروریستی در واشینگتن بوده است!... پمپئو در جامه رئیس سازمان سیا ایران را مقصر تمام ناآرامی‌ها در خاورمیانه می‌دانست و هیچگاه نقش ایران در مبارزه با تروریسم را به‌رسمیت نشناخت. وی تنها یک بار ابراز امیدواری کرد که فشارهای ترامپ بر اروپا برای اصلاح برجام منجر به بازرسی‌های عمیق‌تر از تأسیسات هسته‌یی ایران شود.

یک روزنامه باند روحانی با یادآوری تحولات جهانی و شرایط داخلی رژیم، چشم‌انداز آینده نظام را در چنبرهٴ بحرانها تصویر کرده است:

ابتکار: مجموعه شرایط سیاست خارجی ایران به‌گونه‌یی است که باید زره بر تن کرد و برای نبرد اقتصادی آماده شد، جز این‌که در آخرین روزها و دقایق برگشتی صورت پذیرد. الآن وضعیت این است که دونالد ترامپ رئیس ‌ایالات متحده آمریکا بدون هیچ تعارفی و بدون هیچ پرده‌پوشی با صراحت می‌گوید قصد دارد اقتصاد ایران را با روزهای سخت مواجه کند. شاید گفته شود که ایران این دوران را تجربه کرده و نباید از بازگشت تحریم‌ها بیمی به دل راه داد. اما واقعیت این است که شهروندان ایرانی در سال 1392 پرچم امید در دست داشتند اما امروز اینگونه نیست و روزگار با آن سال تفاوت بنیادین دارد.

واقعیت دیگر این است که الآن سیاستهای اصلی اقتصاد ایران متأسفانه سمت و سوی خوبی ندارد.

هیچ اقتصاددان و هیچ فعال اقتصادی نمی‌داند سال آینده حرکت نرخ ارز به کدام سو است و در مسیر سرازیری یا سربالایی قرار می‌گیرد؟ سیاست تجاری ایران که تابعی بدون قید و شرط از سیاستهای ارزی است به کدام سو حرکت خواهد کرد؟ آیا مقام مسئولی در این باره توضیح داده است؟ سیاستهای پولی نیز از ابهام در رنج است و معلوم نیست بازار اعتبارات در کدام مسیر حرکت خواهد کرد؟ آیا بازارهای سهام، مسکن، اتومبیل، سکه و طلا، اوراق بهادار، بهره بانکی را می‌توان دید؟ این میزان ابهام و سردرگمی در پایان سال یک پدیده جدید است و در پایان هیچ سالی چنین چیزی دیده نشده بود. در داخل نیز سطح منازعات برای کسب قدرت همچنین بی‌نظم، بی‌سر و سامان و عجیب و غریب است و افراط و تفریط به نهایت رسیده است.

ناکارآمد به اندازه‌ای شده است که متأسفانه بازیگران خارجی در اقتصاد ایران نیز این را می‌دانند و بر همین نقطه ضعف فشار می‌آورند. ابرچالشهایی مثل بانکداری در حال فرو رفتن به دره مرگ، موضوع تأمین اجتماعی بی‌نهایت نگران‌کننده با شیب تند به سوی بدتر شدن، تأمین ناکافی آب برای حتی مصرف عادی کشاورزی و آب مصرفی شهروندان، سیل راه افتاده بیکاران تحصیلکرده و... اوضاعی است که به ایرانیان یادآور می‌شود زره بر تن کرده و به وسط میدان نبرد اقتصادی بروند. منازعه بر سر کیک نه چندان بزرگ تولید و یورش به بازارهای نفت و گاز ایران، صادرات کشاورزی، تولیدات صنعتی و بازارهای منطقه مثل اقلیم کردستان، عراق، افغانستان و... روزگار را بدتر از هر زمان دیگر کرده است. کاش می‌شد روزگاری خوش حتی در رویا تصویر کرد...

مضمون سایر عنوانهای روزنامه‌های حکومتی بحرانهای اقتصادی اجتماعی و مخاصمات درونی نظام است:

آفتاب یزد: بقایی به زندان معرفی شد

ابرار اقتصادی: دلار 10نرخی شد

تجارت: تخریب اقتصاد با اوراق بدهی

حمایت:‌ رئیس مجلس خبرگان: اجازه ندهید انقلاب به دست نااهلان بیفتد

رسالت: رئیس مجلس خبرگان: آقای رئیس جمهور! نگذارید انقلاب به دست نااهلان بیفتد

صدای اصلاحات:  بررسی 36پرونده تخلفات بنیاد شهید؛ نامه 50نماینده مجلس به دادستان

صدای اصلاحات: حکم صادق زیبا کلام صادر شد؛ 18ماه حبس و محرومیت از اجتماع

کیهان:‌ کارخانه خواران دیروز امروز نسخه ضدفساد می پیچند

کیهان: آمارهای گزینشی و ادعای رشد اقتصادی که در زندگی مردم دیده نمی‌شود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات