728 x 90

نمایش ۱۳آبان، آیینه ورشکستگی و بحران‌زدگی

«ای مدعی بهشت برجام...»
«ای مدعی بهشت برجام...»

نمایش حکومتی ۱۳آبان رژیم، امسال هم به نمایشگاه ورشکستگی و بحرانهای داخلی و خارجی رژیم تبدیل شد. نمایشی که رژیم می‌خواست نمایش وحدت در نظام باشد، اما در عمل صحنهٔ بروز شکافهای حاکمیت شد.

در جلسهٔ مجلس ارتجاع ۱۴آبان انعکاس ورشکستگی نمایش حکومتی ۱۳آبان بود. لاپوشانی مشکلات اقتصادی در زیر ادعاهای «ضداستکباری» و مسخرگی شعارها، مضمون مشترک حرف برخی از اعضای مجلس ارتجاع بود که در دعوای باندی بر آن انگشت گذاشتند.

حبیب‌الله دهمرده، عضو مجلس ارتجاع، گفت: «مسئولان بزرگوار دانشجویان در روز ۱۳آبان ۵۸ از دیوار استکبار بالا رفتند متأسفانه امروز دیوار استکبار مسائل اقتصادی است. معیشت، گرانی، بیکاری و گرانی مسکن آستانه تحمل مردم را بریده، مسئولان به وظیفه ذاتی خود عمل کنند و اجازه ندهند بیش از این مردم در مضیقه باشند».

 

حمدالله کریمی، عضو دیگر مجلس آخوندی، گفت: «آری آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند این برخی از مسئولان ما هستند که خیلی غلط‌ها می‌کنند و مردم را در تنگناهای معیشتی قرار داده‌اند. آیا آمریکا و اسراییل و فساد هزارفامیل امروز در آستینها پنهان نیستند؟ امروز با ۲۷۰هزار زندانی تورم و گرانی نمی‌شود زیر پوست جامعه رفت و با لبخند بیرون آمد احوال مادی مردم رو به وخامت است خیلی از مسائل نخ‌نما شده است از فرط تکرار مردم از خطابه و تصویرهای سیاه و سفید خسته شده و به تنگ آمده‌اند جریانهای سیاسی دم خروس را با حاتم‌بخشی بین هم‌باندی‌های خود پنهان می‌کنند... مردم دیگر اصلاح‌طلب و اصول‌گرا را رضایت ندارند و آنها را در راستای خدمت به خود نمی‌دانند. مافیای قدرت و ثروت امانشان را بریده است».

روزنامه‌های حکومتی هم اظهارات اصغرزاده، یکی از بریده‌های اشغال‌کننده سفارت آمریکا را درج کردند که در گفتگو با شبکهٔ سی.بی.اس آمریکا، بار دیگر طبل شکاف در نیروهای حکومتی را به صدا درآورده و از جمله گفته بود: «ما از دیوار بالا رفتیم ولی فکر نمی‌کردیم بعدها کسانی بیایند با ضرب‌ و زور از دیوار مملکت بالا بروند و همه‌چیز را مال خود کنند حتی انقلاب را که وجوه ضداستبدادی‌اش قابل کتمان نبود». این مهرهٔ بریدهٔ نظام در جریان نقل خاطراتش به گوشه‌ای از پشت‌پرده نمایش استکبارستیزی خمینی دجال اشاره کرده و گفت: «فراموش نکنید در روزهای انقلاب تعدادی از مستشاران آمریکایی در زیرزمین ساختمان ستاد مشترک گیرافتاده بودند و هر آن احتمال وقوع فاجعه‌ای می‌رفت، بهشتی و ابراهیم یزدی مأموریت پیدا کردند که بروند نظامی‌های آمریکایی را از زیرزمین ستاد مشترک دربیاورند و به سفارتخانه آمریکا تحویل بدهند».

در نمایش حکومتی روز ۱۳آبان، بحران درونی بر سر FATF هم بیرون زد.

روزنامه حکومتی جمهوری ۱۴آبان نوشت: «عده معدودی عناصر خودسر در راه‌پیمایی ۱۳آبان قم، با شعارهایی از قبیل «ای مدعی بهشت برجام – استخر فرح تو را سرانجام»، هدف این راه‌پیمایی ضدآمریکایی را از ضدیت با آمریکا به ضدیت با دولت منحرف کردند. نکته قابل‌توجه این‌که این افراد با این‌که می‌دانند برجام مصوبه نظام است و آنکس که برجام را دچار مشکل کرده، ترامپ رئیس‌جمهور آمریکاست، با این‌حال به‌جای آن‌که در روز مبارزه با استکبار جهانی، شعارهای خود را متوجه آمریکا نمایند، دولت جمهوری اسلامی را آماج حملات خود قرار دادند!».

این روزنامه حکومتی در مطلب دیگری در پاسخ به شعارهای دلواپسان در روز ۱۳آبان نوشت: «آیا «برجام» تنها متعلق به حسن روحانی و دولت اوست و در جای دیگر مانند مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی تصویب و تأیید نشده که می‌گویند: برجامَت؟». این روزنامه افزود: «اگر برجام، از آنِ روحانی است، چرا نمی‌تواند ضمایم آن را به تصویب برساند و «اف‌.ای‌.تی‌اف» به‌رغم تصویب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و به‌خاطر ایرادات شورای نگهبان، در مجمع تشخیص گیرافتاده و نه تأیید می‌کنند و نه رد؟». این روزنامه حکومتی، در ادامه با تکرار اصطلاح «خودزنی» که مجاهدین برای گامهای تدریجی خروج از برجام به‌کار برده‌اند و رو در روی حرفهای اخیر خامنه‌ای می‌نویسد: «برجام اگر هم در گور و گیرافتاده باشد اصل ضرورت تعامل با دنیا را مردم ایران کنار نمی‌گذارند. خودزنی بر سر برجام تأیید سیاست منزوی کردن ایران است».

روزنامهٔ ایران۱۴آبان هم ضمن حمله به دلواپسان، با اشاره به پلاکاردهایی که در قم علیه روحانی در روز ۱۳آبان حمل می‌کردند، یکی از سران دلواپسان در مجلس ارتجاع را آدرس داده و نوشته است: «این اقدام ضددولتی در حالی است که اخیراً مجتبی ذوالنوری، نماینده اصول‌گرای قم در مجلس نیز در گفتگویی با انتقاد از رئیس‌جمهوری و برجام ادعا کرده بود که روحانی با برجام بر اقتصاد کشور قفل زده است».

روزنامه حکومتی آرمان ۱۴آبان هم با بیان این‌که «این تجمعات و گردهمایی‌ها برنامه‌ریزی شده و با نیت قبلی صورت پذیرفته و می‌پذیرد»، نسبت به پیامدهای شقهٔ بارزشده در نظام هشدار داد و نوشت: «حواشی راهپیمایی ۱۳آبان در قم نشان داد که دلواپسان هنوز هم درگیر ماجرای استخر فرح هستند. با این رویه در کشور سنگ به روی سنگ بند نخواهد شد و باید هر روز شاهد بلوای جدیدی باشیم».