728 x 90

نگاهی به انتخاب مسئول اول مجاهدین

مسئولان اول سازمان مجاهدین خلق ایران
مسئولان اول سازمان مجاهدین خلق ایران

موضع مسئول اول در سازمان مجاهدین، معادل دبیرکل در سایر احزاب است و در دورهٔ مسئولیت خود در هر زمینه از مسئولیتهای سازمانی پاسخگو می‌باشد. انتخابات در داخل سازمان مجاهدین، طبق آیین‌نامه هر دو سال یک‌بار و در سرآمد ۱۵شهریور (سالروز بنیانگذاری سازمان) برگزار می‌شود. در این انتخابات، مسئول اول طی سه شور یا سه‌ فرایند با رأی مستقیم اعضای شورای مرکزی و مسئولان سازمان انتخاب می‌شود.

فرایند اول: انتخاب کاندیداهای لازم برای مسئول اول در نشست شورای مرکزی

فرایند دوم: به‌رأی گذاشتن کاندیداهای انتخابی در جمع کادرها و مسئولان سازمان

فرایند سوم یا شور نهایی: انتخاب مسئول اول از بین کاندیدها در نشست عمومی و با حضور تمام اعضای سازمان.

 

چند تفاوت ماهوی سازمان مجاهدین با دیگر احزاب

۱ـ در سازمان مجاهدین، جناح‌بندی، اقلیت یا اکثریت وجود ندارد و دبیرکل منافع و راهبردها و کاربردهای فراکسیون خاصی را نمایندگی نمی‌کند. هیچ‌نوع شایسته‌سالاری، نخبه‌گزینی، زد و بند پشت پرده، شرط و شرط‌بندی، یا تشکیل باند قدرت در این انتخابات وجود ندارد. میان اعضای شورای مرکزی علامتی از مسابقهٔ قدرت و چشم‌هم‌چشمی برای احراز این موضع وجود ندارد.

۲ـ هر یک از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدین می‌توانند خود را برای این موضع مسئولیت کاندید نمایند یا دیگر اعضا آنها را پیشنهاد کنند.

۳ـ اگر چه هر کسی از اعضای شورای مرکزی سازمان می‌تواند خود را کاندید این موضع نماید ولی کسی خود را کاندید نمی‌کند؛ زیرا همهٔ مجاهدین می‌دانند که این موضع مسئولیت به‌معنی سهیم شدن در قدرت نیست. پیشبرد مسئولیت در سازمانی است که آجر به آجر آن با صداقت، فدا، پاکبازی فرا رفته است.

کسی در مجاهدین به‌دنبال مطرح کردن خود و متوجه کردن نگاهها به سمت خود نیست. روال معمول آن است که با این تمایل می‌جنگد و به آن میدان نمی‌دهد.

۴ـ هر یک از اعضای شورای مرکزی تلاش می‌کنند دیگری را کاندید نمایند. روحیهٔ از خود گذشتگی و اثبات دیگری باعث می‌شود که نوعی رقابت مثبت برای جلوانداختن دیگری درگیرد. بنابراین نشستهای انتخاب مسئول اول به صحنه‌های شورانگیز اثبات ارزش‌های مجاهدین تبدیل می‌شود.

۵ـ مسئول اول بودن یا شدن، به‌معنای ویژه‌سازی یا برخورداری از امتیازها و امکانات ویژه نیست. مسئول اول در سازمان مجاهدین کسی است که بیشترین بار مسئولیت را به دوش می‌کشد و بیشتر از همه باید پاسخگو باشد.

۶ـ مسئول اول شاخص ارزش‌های روزآمد و نو مبارزاتی در هر دوره از رشد و شکوفایی سازمان است. کسی که جمع او را به‌عنوان مسئول اول برمی‌گزیند، صاحب ارزش‌هایی است که آنها را طی یک پروسهٔ مبارزاتی در کار تنگاتنگ با جمع به‌اثبات رسانده است. به‌همین دلیل جمع در انتخاب مسئول اول خطا نمی‌کند؛ زیرا صلاحیت او را در انجام مسئولیت‌های خطیر در متن یک مبارزه مستمر به چشم دیده است.

۷ـ صلاحیت مسئول اول هیچگاه فرمی نیست. مسئول اول باید بتواند تضادهای پیچیده و عدیده‌ای را در تشکیلاتی به قدمت و عرض و طول مجاهدین حل نماید؛ تضادهایی که حل آنها تنها در گرو کار تنگاتنگ با جمع و استفاده از نظرات و خلاقیت‌های آنها امکان‌پذیر است. از این رو مسئول اول در عین برخورداری از صلاحیت و توانمندی ایدئولوژیک و اجرایی برای این موضع مسئولیت، بی‌رنگ‌ترین مسئول سازمان است. توانمندی او نه در تحمیل سلیقه‌ها و برداشت‌های خود، بلکه در به‌کارگیری پیشنهادهای جمع و انعطاف در برابر آنها و گزینش بهترین نظر است.

 

با این شاخص‌ها و پیش‌فرض‌ها که طبعاً تمامی آنها نیست. خواهر مجاهد زهرا مریخی، با سپری کردن یک دورهٔ چهارساله، امسال نیز از سوی شورای مرکزی سازمان در بین کاندیداهای موجود برای احراز این مسئولیت پیشنهاد شد و این پیشنهاد در آغاز پنجاه و هفتمین سالروز تأسیس سازمان مجاهدین به تصویب اعضای مجاهدین در شور نهایی رسید.

 

خواهر مجاهد زهرا مریخی در آینهٔ جمع

خواهر مجاهد زهرا مریخی دارای صفات و ویژگیهای برجسته‌یی است که تنها به برخی موارد برگرفته از بازخوردهای جمع مجاهدین اشاره می‌شود:

ـ ظرفیت قابل توجه برای شنیدن دیگران و به‌کاربستن ایده‌های آنان. هنر به‌کارگیری جمع و صرف‌نظر کردن از نظرگاههای خود و تلاش برای یافتن نقطهٔ مشترک در بین ایده‌های جمعی و شروع از نقاط اشتراک

ـ نگاه مثبت به پیرامون خود و بذل توجه و عاطفهٔ یکسان به تمام مجاهدین و احترام به شخصیت آنان.

ـ به‌رسمیت نشناختن هیچ بن‌بست و ناممکنی در مسیر مبارزه و اعتقاد به این‌که ناممکن، ممکنی است که باید برای تحقق آن قیمت بیشتری داد.

ـ توان ارتقا کادرها و تربیت لایه‌های جدیدی از مسئولان همه‌جانبه و ذیصلاح در بین نسل‌های جوان‌تر مجاهدین. شاخص این موضوع از بین سه همردیف مسئول اول و ۶معاون مسئول اول است. دو همردیف مسئول اول و همهٔ معاونین مسئول اول از نسل‌های جوان‌تر مجاهدین هستند

ـ برخورداری از ایده‌ها و کاربردهای نو برای پیشبرد امور مختلف سازمان.

مجاهدین با این مسئول اول در پی آن هستند که دوران سرنگونی را رقم بزنند و با کانون‌های شورشی، شهرهای ایران را در زیر پای نظام ولایت فقیه به لرزه درآورند.

این تعهد جمع مجاهدین است و برای آن در آغاز پنجاه و هفتمین سال تولد سازمان محبوبشان با مسئول اول خود سوگند یاد کرده‌اند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/250aafc2-04de-4a42-9ada-af09cb69ae17"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات