728 x 90

نگاه خامنه‌ای به شرق؛ خیره سری بر خلق

نگاه خامنه‌ای به چین...
نگاه خامنه‌ای به چین...

«رساله قواعد سلطانی» در اواخر دوره صفوی، پند و اندرزی برای شاه سلطان حسین بود اما به کارش نیآمد و دودمانش بر باد رفت. در آن مکتوب آمده است که هرگاه سلطان جانب طرفی مایل شد، بر این نهج باشد که به مردمان آزاری نرسد. کشت و زرعی خراب نگردد، رخسار ناتوانان به رنج نگیرد و آه از دل بینوایان برنیاید.

طبق معمول سنواتی هیچ سلطان جائر و مستبد خون‌ریزی به این توصیه‌ها عنایتی ندارد و تا لحظه سرنگونی، پشتش به سپاه جرار و غارت اموال خلق و توجیهات شرعی آخوندهای دین‌فروش و اربابان مماشت‌گر عالم گرم است. ماجرای شاه سلطان حسین دوران ما هم بر این روال است. سالیان است که نگاهش به شرق دنیا خیره مانده است با فروش داراییهای زیر زمینی مملکت و واگذاری بازار اجناس به چینیهای ارزان فروش در خیال این است که روز مبادا به دادش رسیده می‌شود. از سلطان پیشین عبرت نگرفت که ابر قدرتهای زمانه، خود و پدرش را به جزیره‌های گم و گور پرتاب کردند.

از منظر اقتصادی البته این مراودات به بهای از کار افتادن و از پای افتادن تولیدکنندگان ایرانی بود ولی برای تاجرانی که یک نماینده در زندان اوین داشتند و یک نماینده در پکن و شانگهای سود سرشاری داشت. «از سیر تا پیاز، خرما تا خرمالو، بوگیرِ... تا گوشی موبایل، تبلتLED تا طعم سوسک کش، واشر سرسیلندر تا سنگ قبر، مایکروفر تا عروسک ننه قمر، «تسبیح چینی» و «صلوات شمار چینی» و «رکعت شمار چینی» و «قرآن چینی»... خلاصه این‌که «پنجره‌ها را به رویشان گشادیم گویا می‌پنداشتیم که باید همیشه در کنف حمایت به‌اصطلاح بزرگی باشیم!» (مجله معارف آبان۱۳۹۱)

 

طلبه‌های جامعه المصطفی، کرونا را به ایران آوردند

با ورود عالمگیر ویروس کرونا از چین، جهان به تکاپو افتاد تا مرزهایشان را ببندند تا مردمانشان آسیب نبینند اما خامنه‌ای در یک خیانت آشکار تاریخی نشان داد که هیچ رحمی به مردم ایران ندارد و تا توانست مبنا و ورودی کرونای آدم کش را پنهان و انکار کرد اما عملی بی‌حاصل بود.

در آن زمان معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: «بیمار صفر» یا عامل ورود کرونا به ایران کارگران و دانشجویان (طلبه‌های وابسته به جامعه‌المصطفی) چینی مقیم شهر قم بوده‌اند: «بر اساس مطالعات انجام شده، این بیماری در قم واضحا و مشخصاً در ارتباط با چینی‌هایی بود که در این استان بودند؛ تعدادی کارگر چینی که در بهمن‌ماه رفت و آمد داشتند و هم‌چنین یک سری دانشجو که در قم بودند» (ایرنا ۶فروردین۱۳۹۹).

خامنه‌ای حتی از ورود واکسنهای معتبر غربی جلوگیری کرد که باعث حیرت مردم جهان شد اما این مردم ایران بودند که بهای این خیره سری را با جان خویش پرداختند.

 

فروش کالا در اینجا و سرمایه در جای دیگر

حال به حوزه اقتصاد برگردیم. قاعده‌یی است در عالم تجارت و سرمایه‌گذاری که هرجا ثبات و امنیت باشد در آنجا سرمایه روان است زیرا که این محور چرخ تولید ترسو است و به‌دنبال محل امن و امان می‌گردد که در نظام ولایت فقیه یافت نشود اما می‌شود که در این دیار کالا فروخت و نفت و گاز ارزان گرفت.

«در حال حاضر بررسیها نشان می‌دهد پول‌های چینی به سمت کشورهای همسایه سرازیر شده و سرمایه‌گذاران چشم بادامی به‌دنبال پررنگ شدن حضور خود در منطقه هستند. ارزش قراردادهای منعقدشده با ایران توسط بنگاههای چینی در سال۲۰۲۱ به۵۷ میلیون دلار رسید؛ که آب‌رفتگی پول‌های چینی در ایران را نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاری چینی‌ها در ایران ظرف دو سال، ۹۸درصد افت کرد. حال آن که افغانستان میزبان ۶۹۰میلیون دلار از سوی چین است. پاکستان نیز۵۳۰ میلیون دلار سرمایه چینی جذب کرده است» (دنیای‌اقتصاد۲۸فروردین۱۴۰۲).

حجم سرمایه‌گذاری مستقیم چین در ترکمنستان۳۳۶میلیون دلار، در کویت۴۱۰میلیون دلار، در عربستان‌سعودی۱۳میلیارد دلار! در بحرین ۱.۷۷میلیارد دلار، در امارات متحده عربی از سال۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱، در مجموع ۹.۸ میلیارد دلار، در عمان ۴میلیارد دلار و ارزش قراردادهای منعقدشده بنگاه‌های چینی در عراق در سال۲۰۲۱ به ۵.۴ میلیارد دلار رسیده است.

جالب این‌که کارشناسان رژیم آخوندی یکی از دلایل واردنشدن سرمایه‌های چینی به ایران را فساد و دزدی و تبهکاریهای کارگزاران این نظام می‌دانند.

«یکی دیگر از عوامل داخلی که موجب کاهش سرمایه‌گذاری خارجی شده است، میزان فساد در ایران است. ایران در شاخص ادراک فساد در سال۲۰۲۲ در میان ۱۸۱کشور، در رتبه ۱۴۷ بوده است. عدم‌پاسخگویی و شفافیت در بخش دولتی و تجاری، فضای خصمانه‌ای را برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد می‌کند. ». (فصلنامه اقتصاد مالی۱۴۰۱).

تحقیقات نشان می‌دهد مشکل فساد نه‌تنها هزینه‌های تجارت را افزایش می‌دهد، بلکه خطر جریمه‌های قانونی و آسیب به اعتبار را نیز برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد می‌کند. هم‌چنین بی‌ثباتی و تشنج در سیاست‌های خارجی در قبال همسایگان و تیرگی روابط، مانعی جدی بر سر راه جذب سرمایه‌گذاری خارجی تلقی می‌شود.

 

انزوای سلطان خامنه‌ای در جهان

وقتی هم چینیها علناً از کشورهای عربی خلیج‌فارس حمایت کردند و رژیم آخوندی را سرزنش نمودند وحشت سراپای خامنه‌ای را در برگرفت تا جایی که آخوند رئیسی را رهسپار پکن نمود. اما باز هم آبی جز نفت فروشی و دخیل بستن به پای چینیها برای حمایت سیاسی ارمغانی نداشت. سرنوشت توافق ۲۵ساله نمونه گویای این امر است

«از منظر چینیها اگر ایران اراده اجرای توافق همکاری ۲۵ساله را دارد باید سریع‌تر وارد فاز عملیاتی و اجرایی شود چون آنها معتقدند زمان به‌سرعت در حال سپری شدن است و آمریکا هر روز فشارش را بر چین افزایش می‌دهد بنابراین چین نمی‌تواند ۲ تا ۵سال برای اجرای یک توافق صبر کند» (نامه نیوز۲۴بهمن۱۴۰۱)

 

چین حتی با پول خودمان در ایران سرمایه‌گذاری نکرد

کار به‌جایی رسیده است که تحلیل‌گران رژیم آخوندی را به یاس و درماندگی کشانده است. معاون سابق آسیا و اقیانوسیه وزارت‌خارجه می‌گوید: «پکن به‌دنبال روابط راهبردی با تهران نیست. در رابطه با قرارداد ۲۵ساله بهتر است بگوییم که ما حاصلی از آن ندیده‌ایم. باید ببینیم که چقدر آنها حاضر به سرمایه‌گذاری در ایران هستند. در دوره قبل پول ما در چین بود اما آنها حتی با پول خودمان هم در ایران سرمایه‌گذاری نکردند. مثلا در مورد راه‌آهن سریع السیر تهران مشهد و تهران به اصفهان خیلی صحبت شد، اما عملی نشد. پکن دنبال کاری تجاری با ایران است» (خبرآنلاین ۲۵بهمن ۱۴۰۱)

 

رژیم آخوندی؛ مغضوب خلق و خلایق

این ناله‌ها البته یک پا در واقعیت دارد مثلا در سال۱۳۹۷ غول نفتی CNPC چین از یک پروژه توسعه ۴.۸ میلیارد دلاری در یک میدان گازی فراساحلی ایران پس از خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌یی خارج شد. خودروسازان چینی نیز در پی خروج آمریکا از ایران خارج شدند. طبیعی هم هست. حجم تجارت بین ایران و چین در سال۱۴۰۰ در حدود ۱۵میلیارد دلار و سهم ایران از کل تجارت جهانی چین در آن سال تنها ۲۵ صدم درصد بوده است! در حالی که تجارت چین با عربستان بالغ بر ۸۷میلیارد دلار بوده است.

بی جهت نیست که «روزنامه جمهوری اسلامی (۲۱آذر۱۴۰۱) خشم خود را این‌گونه نشان می‌دهد: «ممنونیم از چشم بادامی‌هایی که این واقعیت را پیش چشمِ درشت دوستان ما آوردند تا «درست» ببینند که چینی‌ها - مثل همه کشورهای دیگر - جز منافعشان چیز دیگری را نمی‌شناسند».

آری، رژیم آخوندی در انزوای خارجی و نفرت داخلی از سوی مردم تحت ستم ایران قرار گرفته است. جوانان آزادیخواه و شورشگران جان بر کف آماده هستند تا در کنار مقاومت سازمان‌یافته میهن، آخرین نبرد سرنوشت‌ساز برای تحقق آرمانهای رهایی‌بخش ملت ایران را به سرانجام مقصود برسانند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/39a8565a-50b2-4cdc-bba8-8cc4855d4d30"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات