728 x 90

هراس از چشم‌انداز تاریک سال آینده

هراس رژیم آخوندی از چشم‌انداز تاریک سال آینده
هراس رژیم آخوندی از چشم‌انداز تاریک سال آینده

سال 1396 رو به پایان است و سال 97 در افق پیدا شده، با این‌که سال 96 سال بسیار سخت و سهمگینی برای رژیم بود، اما تقریباً همهٴ ارزیابیهایی که تا کنون از مهره‌ها و رسانه‌های رژیم شنیده یا خوانده‌ایم، حاکی از این است که سال آینده، سال 97، بسا خطرناکتر و هولناکتر از سال 96 خواهد بود

در زمینه سیاست خارجی، بحران اتمی، بحران موشکی و منطقه‌یی پیش‌بینی رسانه‌ها و مهره‌های رژیم این است که سال آینده سال بحرانی و در عین‌حال پردردسری برای نظام خواهد بود.

سایت حکومتی دیپلوماسی ایرانی 19اسفند با عنوان «97، سالی پر از دردسر برای دیپلوماسی و اقتصاد ایران» می‌نویسد: «سفر ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه به ایران و سفر بنیامین نتانیاهو به واشینگتن شرایط حساسی را در حوزه سیاست خارجی برای کشور رقم زده است؛ به‌خصوص این‌که در این دوره از این کنفرانس‌ها به شکل ویژه‌یی مسائل مربوط به توان موشکی، برجام و حضور ایران در خاورمیانه مورد توجه بوده است. در آن سوی داستان هم سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به انگلستان و برجسته‌سازی مسأله ایران‌هراسی در اروپا و همراهی برخی سران مقامات لندن و قاره سبز در این راستا، روزهای پایانی سال را به کانون برخی چالشها برای دیپلوماسی ایرانی بدل کرده است که به احتمال فراوان دامنه آن به سال بعد البته با شتاب و شدت بیشتری کشیده خواهد شد».

یکی از اعضای مجلس ارتجاع به نام محمدجواد جمالی نوبندگانی نیز بر این باور است که «سال پیش‌رو، سالی پر از دردسر برای دیپلوماسی کشور خواهد بود».

این نماینده مجلس ضمن اشاره به نقش اروپا در افزایش این دردسر برای دیپلوماسی نظام آخوندی تحت عنوان این‌که «اروپایی‌ها هم در ریل این ۳بازیگر بیشتر حرکت خواهند کرد» نگران «تحریمهای برجامی و غیربرجامی» در نظر گرفته شده است. (سایت دیپلوماسی ایرانی 19اسفند 96)

روزنامه حکومتی شرق 19اسفند 96 نیز به خوانندگانش توصیه می‌کند که برای برجام نگرانی داشته باشند و در این رابطه می‌نویسد: «در روزهای پایانی سال 96 هستیم؛ دست‌‌کم برای ما که مذاکرات هسته‌یی را پوشش دادیم و در این حوزه می‌نویسیم، سال 96، سال دلهره ازدست‌رفتن برجام بود. حداقل برای ما این‌ طور بود. شما هم در این سال، این دلهره و نگرانی را داشتید؟».

علی خرم دیپلومات سابق رژیم هم نگران این است که توسط عناصر باند خامنه‌ای که او آنها را «عناصر صاحب نفوذ» می‌نامد «در واپسین روزهای سال 96»، «تیشه به ریشه این توافق» (تیشه به ریشه برجام) بخورد «غافل از این‌که این تیشه به ریشه کشور (بخوانید تیشه به ریشه نظام آخوندی) است که آثار آن دیر‌ یا‌ زود تبلور پیدا خواهد کرد». (روزنامه شرق 19اسفند 96)

 جواد ظریف وزیر خارجه دولت آخوند حسن روحانی نیز در مورد دردسر ماههای آینده در سال 97 می‌گوید: «سوء‌نیت آمریکا تقریباً در هر اقدامی که سال گذشته انجام‌ داده، مشخص است - بنابراین آنچه در سال گذشته اتفاق افتاد، احتمالاً در ما‌ه‌های آینده هم ادامه خواهد داشت». (روزنامه شرق 19اسفند 96)

بنابراین روشن است که رژیم با بحران بسا خطرناکتری در سال آینده روبه‌روست.

یا رژیم باید زهر بخورد و عقب‌نشینی کند که نتیجه آن همان «تنزل بی‌پایان»ی است که خامنه‌ای در خرداد 95 بیان کرد.

اگر هم آن‌چنان که خامنه‌ای در دیدار با مداحان حکومتی ادعا کرد گفتگویی در کار نباشد و اصرار روی سیاست موشکی و منطقه‌یی و... بشود، این یعنی رویارویی با جامعه بین‌المللی که نتیجه‌اش بازگشت به تحریمهای خفه‌کننده قبل از برجام خواهد بود و طبعاً به‌دنبال آن بالا گرفتن بحرانهای اجتماعی و گسترش اعتراضات و...

این واقعیت چشم‌انداز تیره و تاری است که حاکمیت ولایت فقیه در سال 97 با آن مواجه است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات