728 x 90

پمپئو: آمریکا میزبان اجلاس جهانی با تمرکز بر ایران خواهد بود

مایک پمپئو وزیز خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو وزیز خارجه ایالات متحده آمریکا

به گزارش رویترز روز جمعه ۲۱ دیماه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت که آمریکا در نظر دارد میزبان اجلاس جهانی با تمرکز روی خاورمیانه و مشخصاً رژیم ایران در ماه آینده در لهستان باشد.

پمپئو که با فاکس‌ نیوز مصاحبه می‌کرد،گفت این گردهمایی از ۱۳ تا ۱۴فوریه در لهستان خواهد بود که با « تمرکز روی ثبات و صلح و آزادی خاورمیانه و امنیت در این منطقه خواهد بود که شامل عنصر مهم اطمینان از عدم نفوذ بی‌ثبات کننده ایران می‌باشد».

 

پمپئو که هم‌اکنون در میان سفر ۸روزه به این منطقه است، افزود که آمریکا تلاشهای خود را برای فشار بر ایران تشدید کرده و در پی متقاعد کردن متحدان این منطقه می‌باشد که (آمریکا) متعهد به جنگ با داعش با وجود تصمیم اخیر ترامپ در بیرون کشیدن نیروها از سوریه می‌باشد.

 

پمپئو اضافه کرد که این اجلاس در حالیکه دولت ترامپ به‌دنبال فشار بر تهران می‌باشد شامل نمایندگانی از کشورهای سراسر جهان برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران خواهد بود...

 

دو روز قبل مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا قبل از ورود به عراق، در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با وزیر خارجه اردن درباره ائتلاف منطقه‌یی علیه رژیم آخوندی گفت: این ائتلاف امروز مؤثر است و فردا مؤثرتر خواهد بود، چرا که یک موضوع تاکتیکی نیست، بلکه مسأله مشترکی بر اساس این آگاهی است که قابل‌ توجه‌ترین تهدید منطقه داعش و رژیم ایران هستند.

 

وی افزود: ما پیگیر کار ادامه‌دار برای مقابله با دخالتهای شرورانه رژیم ایران در منطقه هستیم. اردن با فراخواندن سفیر خود از تهران در سال گذشته در اعتراض به تجاوزات آشکار رژیم ایران به امنیت و حق حاکمیت خود یک موضعگیری قوی کرد. من همچنین مایلم از دولت اردن به‌خاطر کمک به مقابله با تلاش رژیم ایران برای دور زدن تحریمها تقدیر کنم.

 

خبرگزاری بلومبرگ ۲۰دی۹۷ نوشت: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا خواهان محدودیتهای جدید علیه رژیم ایران شد. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ وی بر موضع دولت آمریکا علیه رژیم ایران تأکید کرد و این رژیم را منبع اصلی بی‌ثباتی در خاورمیانه دانست. بنا‌ به این گزارش مایک پمپئو تأکید کرد که تمرکز ترامپ در خاورمیانه؛ مقابله با رژیم ایران است...وزیر خارجه آمریکا یک طرح ۱۲ماده‌یی را تعیین کرده است که رژیم ایران بایستی قبل از این‌که تحریمها لغو شوند آنها را برآورده کند.

 

استراتژی ۱۲ماده‌یی آمریکا علیه رژیم ایران

مایک پمپئو به استراتژی ۱۲ماده‌یی آمریکا که در ماه مه اعلام شد اشاره کرد و افزود: شما در روزها و هفته‌های آتی خواهید دید که ما نه فقط تلاشهای دیپلماتیک خودمان بلکه تلاشهای تجاری‌مان را دو برابر می‌کنیم تا فشار واقعی بر این رژیم وارد کنیم تا آنچه ما برای آنها در ماه مه اردیبهشت گذشته مشخص کردیم محقق شود.

وزیر خارجه آمریکا افزود تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج نیروها از سوریه به هیچ‌وجه روی ظرفیت ما برای محقق کردن هدفمان در مورد ائتلاف منطقه‌یی علیه رژیم ایران تأثیر نمی‌گذارد.

در این کنفرانس مطبوعاتی، صفدی، وزیر خارجه اردن گفت: ما همه با سیاست‌های توسعه‌طلبانه رژیم ایران در منطقه مشکل داریم. ما همه خواهان این هستیم که اطمینان حاصل کنیم که هر تهدیدی در منطقه کاهش پیدا کند.

همچنین وی عصر پنجشنبه در سخنرانی خود گفت: «تردید» و «سکوت» دولت وقت آمریکا در زمان انتخابات سال ۸۸ در ایران، باعث شد آخوندها آزادی را در ایران به بند بکشند.

وی افزود: ما به دوران چشم بستن آگاهانه در قبال اقدامات رژیم ایران پایان دادیم. ما اعلام کردیم در کنار مردم ایران برای آزادیخواهی ایستاده‌ایم. آمریکای دوران دونالد ترامپ می‌گوید آمریکا نباید از آخوندها محافظت کند.

 

مایک پمپئو با اشاره به توافق هسته‌یی دولت اوباما با رژیم ایران گفت: آن توافق برای ما یک درس مهم داشت. وقتی با دشمن خودمان توافق کردیم، افراط‌گرایی در منطقه افزایش یافت.

 

مایک پمپئو با اشاره به دخالتهای رژیم ایران در منطقه گفت: کارزار مقابله با توسعه‌طلبی رژیم ایران متوقف نخواهد شد. ما در مقابل دخالت رژیم ایران در سوریه و لبنان می‌ایستیم. ما دخالت رژیم ایران را در یمن بر نمی‌تابیم. ما تحریمهایی را علیه حزب‌الله لبنان اجرا کردیم از جمله تحریم پسر حسن نصرالله.

 

وزیر خارجه آمریکا افزود: دوره غفلت تمام شده است؛ دولت جدید آمریکا سکوت نمی‌کند. وقتی اسد حمله شیمیایی کرد، دو بار ما به سوریه حمله کردیم.

وی افزود: ما تا زمانی که رژیم ایران از سوریه خارج نشده، هیچگونه کمکی به رژیم اسد نمی‌کنیم. ما کمک خواهیم کرد تا آخرین جاپای رژیم ایران از سوریه پاک شود.

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات