728 x 90

چهارشنبه سوری و گاوگیجه آخوندی

گاوگیجه خامنه‌ای
گاوگیجه خامنه‌ای

چهارشنبه سوری باعث شده ولی‌فقیه ارتجاع، علی خامنه‌ای و خیل آخوندها و پاسداران ظلمت‌پرست دچار گاوگیجه شوند. چطور؟

 «گاوگیجه» یا صورت مخفف آن «گوگیجه»(۱)، یعنی مثل گاو گیج، گیج شدن، سرگردان بودن و بلاتکلیف ماندن، یک نوع بیماری است که گاوها به آن دچار می‌شوند و باعث می‌شود حیوان حالت گیجی و سردرگمی پیدا کند. این کلمه در مواردی بکار می‌رود که یک فرد به‌خاطر مسائل و مشکلات زیادی که او را دربرگرفته و از حل آنها وامانده و درمانده شده است، دچار گیجی و سردرگمی می‌شود؛ درست مثل یک گاو بیمار.

هر سال که می‌گذرد و در آن سال (هم‌چون امسال) هر روز که به شب چهارشنبه‌ سوری نزدیک می‌شویم، ولی‌فقیه ارتجاع همراه با خیل کارگزاران و سرکردگان دیکتاتوری آخوندی، سرگردان و حیران می‌شوند که در برابر این جشن و جنبش ملی چکار کنند و چطور با آن به مقابله برخیزند.

این سرگردانی وقتی مضاعف و تشدید می‌شود که این مراسم (هم‌چون امسال) فرصتی می‌شود برای اعتراض و قیام در دست جوانان و مردم قهرمان در فضایی ملتهب و جوشان.

به چند نمونه توجه کنید:

«چهارشنبه سوری در پیش است، اسلام با سنت‌های ملی مقابله نکرده ولی تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده است». (مشرق - ۱۸اسفند ۹۶)

«حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، به سؤالات مردم درباره مراسم چهارشنبه آخر سال پاسخ دادند: علاوه بر آن که هیچ مبنای شرعی ندارد، مستلزم ضرر و فساد زیادی است که مناسب است از آنها اجتناب شود... آداب و رسوم جاهلی است که هیچ اثری در اخلاقیات و زندگی انسان ندارد». (پایگاه اطلاع‌رسانی دولت - ۲۳اسفند ۸۸)

«یکی از زیباترین جشنهای ایرانی به مراسمی تبدیل شده که بوی وحشت و سوختن می‌دهد!نیروی انتظامی درباره چهارشنبه ‌سوری هشدار می‌دهد و از آنها که تصمیم دارند سه‌شنبه شب آخر سال را به شبی ترسناک تبدیل کنند، می‌خواهد این مراسم را سنتی برگزار کنند در فرهنگ اعراب، چهارشنبه آخر سال را جشن گرفته و آتش‌بازی می‌کردند ایرانیان باستان بر پشت‌بام خانه‌هایشان آتش روشن می‌کردند در هیچ کجای تاریخ ثبت نشده که در چهارشنبه آخر سال ترقه‌بازی کنند در چهارشنبه‌سوری مراسمی به نام قاشق‌زنی داشتیم که آیینی بسیار ارزشمند بود». (تسنیم - ۲۱اسفند ۹۶)

 «دادستانی کل کشور با ارج نهادن به ارزش‌های اصیل و انتظام بخش ملّی، حفظ آرامش، نشاط و سلامتی همه شهروندان گرامی را ضروری دانسته و گفت: دادستانهای سراسر کشور موظفنددر چارچوب قوانین و مقررات مراقبت‌های لازم را به‌عمل آورند». (مشرق - ۱۹اسفند ۹۶)

 «رئیس پلیس اطلاعات و امنیت استان گلستان: جشن چهارشنبه‌ سوری جشنی سنتی است پلیس با توجه به وظیفه خود با شادی و نشاط مردم مخالف نیست». (تسنیم - ۲۱اسفند ۹۶)

«فرمانده انتظامی استان بوشهر: در طرح نوروزی پلیس علاوه بر نیروهای پلیس از پلیس افتخاری و در صورت نیاز از بسیج استفاده می‌شود در چهارشنبه آخر سال پلیس برنامه‌های مهمی تدوین و اجرایی کرده حمل و جابه‌جایی مواد محترقه و آتش‌زا جرم است امسال ۲میلیون عدد مواد محترقه در استان بوشهر کشف شده که نسبت به سال قبل رشد ۷۰درصدی دارد». (همان منبع)

«چهارشنبه سوری از خرافات است و چنان‌چه برخی اعمال موجب آزار و اذیت دیگران شود حرام است بسیاری از خرافات منتهی به شرک می‌شود زیرا بعضی در انجام این مراسم معتقد بودند آتش، زردی آنها را می‌گیرد و سلامتی به آن می‌دهد که این عقیده مسأله توحید افعالی را زیر سؤال می‌برد». (آخوند ناصر مکارم شیرازی - سایت حکومتی هدانا - ۲۰اسفند ۹۶)

«معاون اجتماعی و پیشگیری از جرایم دادگستری کل استان گیلان با اشاره به چهارشنبه ‌سوری گفت: ‌این رسم دیرینه و پرمعنا از دیرباز به‌صورت سینه‌به‌سینه به ما منتقل شدهایجاد روحیه نشاط از مؤلفه‌های مورد توجه آیینهای اسلامی و ملی است مراسم چهارشنبه‌ سوری از فرصت‌های ارزشمند جهت تحقق آداب و رسوم گذشتگان است وی تأکید کرد: با توجه به در پیش بودن چهارشنبه آخر سال برای فردی که قصد استفاده از مواد محترقهرا داشته باشد از ۳ماه تا یک سال حبس و ۷۴ضربه شلاق در نظر گرفته شده است قانونگذار به افرادی که از مواد محترقه در این ایام استفاده کند، عمل وی را جرم علیه امنیت داخلی تلقی کرده و حبس سنگین برای آن در نظر گرفته استوی تصریح کرد: نیروهای امنیتی، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و اداره اطلاعاتاز جنس مردم در ایجاد فضای امن در جامعه هستند». (تسنیم - ۲۱اسفند ۹۶)

«در آستانه چهارشنبه ‌سوری و سه‌شنبه آخر سالعصر روز سه‌شنبه ۲۲اسفندماه ۹۶، مدارس نوبت عصر استان مرکزی ۲ساعت زودتر از زمان هر روزه تعطیل می‌شوند». (گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک - ۲۱اسفند ۹۶)

«آسیب‌های صوتی و ناشنوایی اعم از موقت یا دائم یا وزوز گوش از جمله صدمات مواجهه حلزون گوش داخلی با صداهای انفجار در مراسم چهارشنبه آخر سال است پرده صماخ و لاله گوش از جمله اجزای این عضو بدن هستند که در اثر موج انفجار در معرض آسیب جدی قرار دارند». (تسنیم - ۲۱اسفند ۹۶)

«حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت: در آستانه چهارشنبه آخر سال برخورد با فروشندگان مواد محترقه با قوت ادامه داشته و در این خصوص میزان کشفیات پلیس نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۸۷درصد افزایش یافته است مأموران پلیس فرمانده انتظامی تهران بزرگ سه‌شنبه به‌طور صددرصد در آماده‌باش کامل خواهند بود عالی‌ترین مقام انتظامی پایتخت تصریح کرد: بدون تعارف و اغماض با کسانی که خطوط قرمز پلیس را به‌هم بزنند برخورد سخت و جدی خواهد شد». (سایت حکومتی مشرق - ۲۱اسفند ۹۶)

«جعفری دولت‌آبادی از سرپرستان نواحی دادسرای تهران خواست روز سه‌شنبه هفته جاری، در برگزاری کشیک فعال در دادسرا نظارت نمایند و افزود: با توجه به آشوب‌های اخیر، در تمام نواحی عمومی دادسرا تعدادی از قضات در وقت کشیک حضور داشته باشند». (مشرق - ۲۰اسفند ۹۶)

«[آخوند] علی سرلک، فعال فضای مجازی، با اشاره به نزدیک شدن چهارشنبه ‌سوری و یادآوری سنت‌های زیبای ایرانی-اسلامی در اینستاگرام نوشت: ما مردمی خوش‌سلیقه‌ایم، تمدنی کهن و اصیل و نجیب داریمبیایید با مهربانی به استقبال سال جدید برویم تمدنی کهن و اصیل و نجیب و پررمز و راز داریم[اما] یک چهارشنبه‌ سوری درجه یک را تبدیل کرده‌ایم به میدان خطرناک». (همان منبع)

«تمهیدات ویژه‌یی برای برگزاری مراسم سنتی چهارشنبه ‌سوری و شادی و شور و شوق مردم اندیشیده شده است تا همه شهروندان در محیطی امن و کنار خانواده‌ها به تفریح و نشاط بپردازند کلیددار امنیت استان خراسان رضوی که شادی و نشاط در جامعه را دلیلی بر پویندگی و بالندگی مردم دانست، افزود: پلیس نه تنها با شادی مخالف نیست بلکه از مشاهده شادمانی مردم لذت می‌برد». (همان منبع)

«دلهره‌ چهارشنبه سوری. چهارشنبه ‌سوری آیینی است که تا چند سال قبل به شکل سنتی برگزار می‌شد. دود کردن اسپند، افشاندن گلاب و مواد خوشبوکننده و نیز سنتی چون فال‌گوشی، قاشق‌زنی، پخش آجیل مشکل‌گشا، خواندن شاهنامه فردوسی، آوازها و ترانه‌های شاد محلی در این شب انجام می‌شد در حال حاضر انفجار انواع ترقه و بمبهای دست‌ساز انفجاری که در برخی موارد صدایشان با انفجار انواع بمب و گلوله در میدانهای جنگی برابری می‌کند، جای این مراسم را گرفته است». (مشرق - ۱۹اسفند ۹۶)

«یکی از رایج‌ترین رسم‌ها در شب چهارشنبه ‌سوری پریدن از روی آتش است که ریشه آن می‌تواند یادآور گذر سیاوش از آتش باشد چهارشنبه‌ سوری نمادی از پیروزی کاوه آهنگر بر ضحاک است به گزارش ایرنا، سخن گفتن از مراسم چهارشنبه ‌سوری بازخوانی جشنی چندهزار ساله است که در گذر زمان به‌ویژه چند دهه گذشته، جای خود را به تجارت پرخطر مواد منفجره و دست‌ساز داده است». (ابتکار - ۲۱اسفند)

«بحث کردند، تلاش کردند، برای جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی کردند در اسفند هم این کار را می‌کنیم، تا آخر سال هم بساط جمهوری اسلامی را جمع می‌کنیم». (ولی‌فقیه ارتجاع - سایت خامنه‌ای - ۱۷اسفند ۹۶)

آری، این است وضعیت گوگیجه آخوندی در وحشت از کابوس چهارشنبه سوری.

۲ماه پیش، ایران یک قیام بزرگ را با شعار محوری مرگ بر خامنه‌ای از سر گذرانده و اکنون چهارشنبه‌ سوری با تمام تهدیداتش علیه رژیم، در بستر این قیام واقع است. جامعه ایران اکنون در فضای قیام و انقلاب است. بی‌جهت نیست به‌رغم این‌که رژیم مدعی مهار و مدیریت چهارشنبه‌سوری است اما بر میزان ترس و نگرانی‌های مقامات و کارگزاران رژیم افزوده می‌شود و نگرانی نسبت به سرنوشت نظام پوسیده خود در کارزار چهارشنبه‌ سوری را علنی می‌کند. این همان علت سرگیجه فزاینده دیکتاتوری آخوندی از قیام چهارشنبه ‌سوری است.

 

-------------------------------------------

پانویس:

گوگیجه ترکیبی‌ است از ۲کلمه گو و گیجه. در بسیاری از گویش‌ها و لهجه‌های ایرانی «گاو» را «گو» تلفظ می‌کنند. در ایام قدیم که از نیروی بدنی گاو برای چرخاندن سنگ آسیاب استفاده می‌کردند، حیوان بیچاره پس از ساعتها گردش دور یک محور با شعاع کم دچار سرگیجه می‌شد و نمی‌توانست درست راه برود و این مصداقی شد برای تمثیل به اشخاص گیج و منگ.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات