728 x 90

کجای کاریم؟

تظاهرات بازنشستگان مقابل مجلس ارتجاع یکشنبه ۵اسفند ۹۷
تظاهرات بازنشستگان مقابل مجلس ارتجاع یکشنبه ۵اسفند ۹۷

قیام جلوه‌های گوناگونی دارد؛

گاه چون توفان می‌آید و چون گردباد دیکتاتور را درهم‌می‌پیچد و همه‌ جا را پاکسازی می‌کند.

گاه چون برق می‌آید و چون باد می‌رود و دستگاه سرکوبگر را درهم‌شکسته به‌جا می‌گذارد.

و گاه نیز هم‌چون شبحی نرم و نامحسوس دامن می‌گسترد، همه جا را فرامی‌گیرد و آنگاه...

اکنون شبح قیام را در اکثر شهرها و روستاهای کشور می‌توان دید یا حضورش را حس کرد، قیامی که سر بازایستادن ندارد.

روزانه حداقل ۱۰حرکت اعتراضی رسمی و بی‌شمار اعتراضهای ثبت‌نشده و غیررسمی.

۲سال با حداقل ۹۰۰حرکت اعتراضی کارگری! تنها در یک استان!

 

قیام بزرگ مردم ایران هم‌چنان با قدرت به پیش‌ می‌تازد. نگاهی به خبرهای حرکت‌های اعتراضی و تجمع‌ها و اعتصاب‌ها در این روزها نشان می‌دهد که مردم به‌ویژه زحمتکشان و مزدبگیران در صف مقدم نبرد برای احقاق حقوق خود، کماکان با آخوندها درگیر هستند.

در یک‌ماهه اخیر روزی نبوده که بین ۵ تا ۱۰حرکت اعتراضی توسط رسانه‌های حکومتی منعکس نشده باشد. آنچه که در فضای مجازی می‌گذرد البته بیش از این است.

معلمان، کارگران، بازنشستگان و دیگر مزدبگیران در تمامی روزهای هفته با تجمع‌ها، اعتصابها و اعتراضهای خیابانی خود، عرصه را به‌شدت به رژیم تنگ کرده‌اند.

همایون یوسفی، نماینده رژیم از اهواز در مجلس ارتجاع، در مطلبی که خبرگزاری حکومتی مهر منتشر کرده،‌ اعلام کرده است: «در ۲سال اخیر نزدیک به ۹۰۰تجمع کارگری در خوزستان داشتیم. به‌گفته همین شخص، «نرخ بیکاری خوزستان در سال ۹۵ به میزان ۱۰ و ۳دهم درصد بوده که امسال به ۱۴ و ۳دهم درصد افزایش یافته است». وی در مورد کارخانجاتی که هنوز کار می‌کنند گفته است که وضع آن کارخانه‌ها هم چندان تعریفی ندارد و روشن نیست تا کی می‌توانند ادامه دهند؟ ضمن این‌که هم‌اکنون همین کارخانه‌های دایر نیز در شرایط اعتراضی قرار دارند.

البته آنان که دستی در کار خبر دارند به‌خوبی می‌دانند که این آمار و ارقام به‌شدت «کاسته» شده‌اند! و آمار واقعی بسا بیشتر از اینهاست.

 

بازنشستگان، دادخواه معلمان و کارگران

روز یکشنبه ۵اسفند ۹۷ تجمع سراسری بازنشستگان در مقابل مجلس آخوندی برگزار شد. جمعیتی انبوه که مسافت قابل توجهی از خیابان مجلس آخوندی را پوشانده بود. بازنشستگان قهرمان و آگاه قبل از هر نکته‌ای خواهان آزادی معلمان و کارگران زندانی شدند و بعد هم رفتند روی اصل قضیه و شعار دادند: زندانی سیاسی آزاد باید گردد. و پس از آن بود که به شعارهای ویژه و صنفی خودشان پرداختند و به این ترتیب، نقش شایسته پیش‌کسوتی خود را تمام و کمال به نمایش گذاشتند.

 

کمبود مواد غذایی، بنزینی که منتظر کبریت است

حرکت‌های اجتماعی در حالی برگزار می‌شوند که گرانی بیداد می‌کند و اکنون دیگر تنها مشکل گوشت نیست که مردم را آزار می‌دهد. در شرایط فعلی مردم حتی با گرانی و کمبود نان روبه‌رو شده‌اند! امری که تحمل آن برایشان تقریباً غیرممکن است. چرا که پیش از این جای خالی هر غذایی را با نان پر می‌کردند اما اینک همان «نان» نیز از دسترسشان خارج شده و می‌رود که به یک غذای «اشرافی» تبدیل گردد!

 

مقایسه نرخ مسکن نسبت به سال گذشته و سال پیش‌تر

مقایسه نرخ مسکن نسبت به سال گذشته و سال پیش‌تر

 

دهان‌به‌دهان شدن مردم با خامنه‌ای!

در چنین شرایطی مردم به‌شدت خسته و کلافه از ایستادن در صف‌های طولانی نان و گوشت و گاز و... رک و راست در مقابل رژیم و بالاترین نمادهای دیکتاتوری یعنی خامنه‌ای و روحانی می‌ایستند و با صدای بلند، حرفهایشان را می‌گویند.

از سوی دیگر روز یکشنبه ۵اسفند در بین تمامی تظاهرات و اعتراضهای انبوه مردم در خیابانهای تهران و دیگر شهرها و شعارهایی که بر ضد خامنه‌ای و روحانی داده شد، یک تابلوی شکیل در دست یک مرد معترض خیلی جالب بود که یکی از دروغ‌درمانی‌های روحانی در مورد قیمت گوشت در کشورهای همسایه را افشا کرده بود.

 

وقتی مردم رئیس‌جمهور ارتجاع را «سکه یک پول» می‌کنند!

در یک مورد دیگر هموطنان آزاده نقش معاون وزیر جهاد کشاورزی و مسئول اصلی واردات گوشت و تخصیص ارز دولتی برای آن را در شبکه‌های اجتماعی افشا کردند. این افشاگری نشان می‌داد که جناب معاون وزیر خودش برای خودش مجوز ارز دولتی و واردات گوشت صادر می‌کند تا توسط شرکت خودش «شرکت توسعه ابتکار نور البرز» یک میلیون یورو ارز دولتی به خودش اختصاص دهد!

 

معاون وزیری که خودش قاچاقچی ارز و گوشت و صاحب رانت‌های آن‌چنانی است!

معاون وزیری که خودش قاچاقچی ارز و گوشت و صاحب رانت‌های آن‌چنانی است!

 

به این ترتیب روشن می‌شود که مردم سخت دست‌اندرکار قیام‌اند و حسابی «پای‌کار» قیام ایستاده‌اند.

در روزهای اخیر سیمای آزادی تلویزیون ملی ایران آمار فعالیت‌های کانون‌های شورشی در یکماهه بهمن ۹۷ را با تصاویر عملیاتشان نشان داد. آنها بیش از ۱۳۰عملیات نابود کردن نمادهای منحوس رژیم آخوندی را اجرا کرده بودند. عملیاتی که ادامه دارد و روزبه‌روز هم بیشتر می‌شود.

به این ترتیب باید منتظر روزهای خوش آینده بود. روزهایی فروزان‌تر از روزهای قیام دیماه و سهمگین‌تر از قیام کازرون و تهران و توفنده‌تر از خیزش کارگران فولاد و هفت‌تپه! روزهایی که از هم‌اکنون لرزش، به جان خامنه‌ای افتاده است. روزهایی بس نزدیک تا آنان که ملتی را تحت ستم نگهداشتند، با چشم خود ببینند چگونه زیر و رو خواهند شد!