728 x 90

گردهمایی بزرگ مقاومت ایران - قدرت آلترناتیو (۱۵)

گردهمایی بزرگ مقاومت ایران -  قیام تا پیروزی
گردهمایی بزرگ مقاومت ایران - قیام تا پیروزی

روز ۹تیر ۹۷گردهمایی بزرگ مقاومت ایران در پاریس برگزار خواهد شد. این، پانزدهمین همایش سالانه مقاومت ایران در پاریس از نوع خود است. یک گردهمایی عظیم با انبوهی میهمانان تراز اول سیاسی از تقریباً سراسر جهان. یک حرکت سیاسی قوی که وزن و جایگاه ملی و جهانی یک مقاومت را به عینی‌ترین شکل به نمایش می‌گذارد.

و درست به همین علت، یعنی به نمایش گذاشتن وزن و جایگاه ملی و بین‌المللی مقاومت ایران است که آخوندها به‌شدت با برگزاری آن مخالف بوده و برای برگزار نشدنش تلاش می‌کنند، ملاقات سیاسی، تبلیغات منفی، تهدید و شانتاژ و تطمیع و... و هنگامی که هیچ‌کدام این‌ها نتیجه نداد، روی به ضدتبلیغات بر علیه مجاهدین یعنی نیروی محوری گردهمایی می‌آورند.

نگاهی به برخی ضدتبلیغات رژیم در همین یکی دو روز گذشته، نمونه روشن این ادعاست:

شکایت عراقچی به مقامات فرانسوی از دست مجاهدین خلق!

مصاحبه‌های محمدجواد لاریجانی در شبکه‌های تلویزیونی رژیم بر ضد مجاهدین خلق!

مصاحبه مزدور اطلاعات  هاشمی‌نژاد و صحبتهای صادق زیباکلام علیه مجاهدین خلق!

مصاحبه پاسدار رجبی سرکرده سپاه سرکوب کردستان بر ضد مجاهدین خلق!

و چندین مقاله دیگر در همین زمینه.

 

علت این همه تبلیغات ضد مجاهدین چیست؟

علت این همه حساسیت نسبت به یک گردهمایی اپوزیسیون که هزاران کیلومتر دورتر از خاک سرزمین مادریش برگزار می‌شود چیست؟ برگزاری گردهمایی نیروهای اپوزیسیون در خارج کشور یک امر عادی در تمام جهان محسوب می‌شود که معمولاً هم دیکتاتوری حاکم تلاش می‌کند بی‌سر و صدا از کنار قضیه بگذرد و با ندیده گرفتن آن، با کمترین جلب توجه از روی واقعه «بپرند»! اما در این مورد خاص، اینک چند سالی است که رژیم تاب تحمل از کف داده و هر سال بیشتر از سال پیش، در این مورد آه و ناله سر داده، شکایت رسمی می‌کند، به مجالس فرانسه نامه‌نگاری می‌کند، سرانش در سخنرانی‌هایشان به آن اشاره می‌کنند و...

علت را شاید به توان در یک جمله خلاصه کرد و آن این که: این گردهمایی، یک گردهمایی ساده و اتفاقی هم‌چون دیگر اتفا‌ق‌های مشابه نیست بلکه این، گردهمایی قدرتمندترین و جدی‌ترین نیروی اپوزیسیون ایران است که اینک در قامت یک نیروی جایگزین ظاهر می‌گردد.

 

مهمترین ویژگی‌های نیروهای برگزار کننده گردهمایی بزرگ مقاومت 

اگر بخواهیم مهمترین ویژگی‌های نیروهایی که گردهمایی بزرگ ایرانیان در پاریس را برگزار می‌کنند فهرست کنیم، ناگزیر از برشمردن برخی نکات هستیم که نشان می‌ دهند نیروی مورد نظر، چگونه نیرویی است؟

  • نیرویی با پایگاه اجتماعی مکفی و ارتباط ارگانیک با آن پایگاه اجتماعی که توان بازسازی خودش را در سخت‌ترین شرایط و زیر سخت‌ترین ضربات دارد.
  • نیرویی متشکل و سازمانیافته با ارتباطات رسمی بین‌المللی.
  • نیرویی با اهداف مشخص و اعلام شده سیاسی در قالب یک برنامه روشن ۱۰ماده‌ای برای دوران گذار.
  • نیرویی که دوران گذار را پیشاپیش مشخص و هدف نهایی آن دوره را تشکیل مجلس مؤسسان برای تعیین‌تکلیف آینده مملکت اعلام کرده است.
  • نیرویی که نه رو به گذشته و بازگشت به دیکتاتوری سابق بلکه رو به آینده و بنای یک دموکراسی پایدار، حرکت می‌کند و از ساز و کارهای لازم برای پیشبرد عملی برنامه‌هایش هم (که یک تشکیلات قوی و منسجم و امتحان پس داده در شرایط بحرانی باشد) برخوردار است.
  • نیرویی با اسم و آدرس مشخص و رهبری اعلام شده و شناخته شده با سابقه عمل ۵۰ساله در کوران مهیب‌ترین توفانهای داخلی، منطقه‌یی و جهانی و با کارنامه‌ای روشن و قابل حسابرسی.
  • نیرویی که می‌توان آن را «آلترناتیو یا نیروی جایگزین» منحصربه‌فرد حاکمیت کنونی دانست.
  • نیرویی که در تظاهرات داخلی ایران، شعارهایش، اصلی‌ترین شعارهایی هستند که شنیده می‌شوند (مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر دیکتاتور و شعارهایی مبتنی بر سرنگونی کل نظام).

 

تصویر اپوزیسیون ایران و جایگزین دموکراتیک رژیم ایران در چشم دیگران

یکی از ویژگی‌های اپوزیسیون ایران (اجرا کننده مراسم گردهمایی بزرگ ایرانیان در پاریس) شناخته شدگی جهانی آن است، عاملی که این اپوزیسیون و رهبر آن را در معرض دید و قضاوت نه فقط ایرانیان بلکه در منظر دید و نظر تمامی جهان قرار داده است. چند مورد از این قضاوتها و اظهارنظر‌ها را ببینیم

 

راما یاد وزیر پیشین حقوق‌بشر فرانسه

این برای من فرصتی است تا بگویم فعالیت‌های مریم رجوی چقدر مهم هستند. به‌عنوان یک رهبر زن بزرگ، نقش او به‌طور خاص برای زنان در سراسر جهان مهم است. پیام او شایسته حمایت تمام مردمی است که از حقوق‌بشر دفاع می‌کنند و من یکی از آنها هستم.

من هم‌چنین می‌خواهم احساستم را نسبت به انقلابیون بسیار مهمی که پشت این تریبون آمدند، ابراز کنم. می‌خواهم درودهای صمیمی و دوستانه‌ام را به دوستان سوریه‌یی، مصری و هم‌چنین تونسی و لیبی بفرستم، کسانی که انقلاب‌های دموکراتیک را پیش بردند، کسانی که این جنبش‌ها را پیش بردند و نشان دادند مردان و زنانی که مصمم باشند توانمندی تغییر مسیر کشور‌شان و تاریخ را دارند.

ما امشب گردهم آمده‌ایم تا در مورد دیکتاتوری مذهبی در ایران صحبت کنیم، ولی هم‌چنین می‌خواهیم یک آلترناتیو را پیشنهاد کنیم. این مهم است که یک الگوی جایگزین در برابر بنیادگرایان معرفی کنیم، جامعه متفاوت از الگوی بنیادگرایی. نباید وانمود کرد که بنیادگرایی وجود ندارد. نباید افراط‌گرایی را نادیده گرفت. باید چشمان‌مان را به واقعیات اسلام‌گرایی افراطی باز کنیم تا بتوانیم پاسخ مناسب را به آن بدهیم. هم‌چنین نباید به‌دنبال مصالحه با آنها باشیم، چرا که ایدئولوژی آنها به هیچ‌وجه تحمل مصالحه را ندارد. هم‌چنین نباید تقصیر را به گردن اسلام انداخت. بسیاری از ما مسلمان هستیم، مسلمانانی که به میراث مذهبی اجداد و میهن مادریمان احترام می‌گذاریم و آنها را گرامی می‌داریم. ولی ما هم‌چنین بسیار ناراحت هستیم که این مذهب منحصراًً از زاویه بنیادگرایی مورد بررسی قرار گیرد، و به‌عنوان سمبل تروریسم و افراط‌گرایی شناخته شود. این بسیار وحشتناک است.

من فکر می‌کنم که یکی از پادزهرهای اسلام افراطی، خود اسلام است. من باور دارم که اگر مسلمانان حال و آینده برخیزند تا حقیقت را در مورد اسلام بازگو کنند، حقیقت اسلام را بازگو کنند و این کار بیش از آنچه امروز شاهد آن هستیم انجام شود، اسلام افراطی در کشورهای ما و در سراسر جهان عقب خواهد نشست. من فکر می‌کنم که زنان نقش مهمی را در این مسیر دارند. زنان حامل آینده جهان هستند.

 

سید احمد غزالی نخست‌وزیر اسبق الجزایر

می خواستم بگویم... هدف مقاومت ایران فقط برای خودش نیست به‌عنوان یک هدف قابل‌قبول و بزرگ منشأنه، صلح‌جو و دموکراتیک. از نظر ما این هدف نه تنها به مردم ایران، بلکه به تمامی مردم عرب و مسلمان خدمت می‌کند به‌خصوص که مسأله مقاومت ایران، رسیدن به صلح و ثبات در جهان است.

 

برنارد کوشنر- وزیرخارجه پیشین فرانسه 

چیزی که مجاهدین خلق ارائه می‌دهند، دقیقاً از همان روحی برخوردار است که جمهوری فرانسه به تمام جهان نشان داده است....

و من فردی مذهبی نیستم. به هیچ وجه. ولی روش شما برای تعریف اسلام را می‌ستایم. من ستایش می‌کنم مصمم بودن شما را برای برقراری دموکراسی، جدایی دین از دولت، برابری زن و مرد، و هم‌چنین مبارزه شما علیه آن...

باید بگویم که تنها پاسخی که پیدا می‌کنم برای این دشواریها و این عدم تفاهم و این ناسازگاری پایدار که وضعیت عراق به بار می‌آورد. پاسخ همان چیزی است که در سخنرانی خانم رجوی شنیدم. پاسخ دموکراسی، جدایی دین از دولت، تحول اجتماعی مهم که باعث شود زنان نیز بشکل مناسبی نمایندگی شوند

 

قاضی‌القضات دکتر تیسیر التمیمی رئیس مرکز بررسیها و حقوق‌بشر القدس 

ملت ایران به پیشگامی سازمان مجاهدین خلق انشاء الله پیروزی را به‌زودی محقق خواهد کرد... رهایی این منطقه مشروط به رهایی از دست این رژیم تروریستی است که به تروریسم در هر نقطه‌ای کمک مالی می‌کند. همه مردم و منطقه خاورمیانه از دست این رژیم تروریستی در عذابند. رژیمی که تلاش می‌کند نفوذش را و تئوری که اساساً هیچ ربطی به اسلام ندارد را گسترش دهد در حالیکه اسلام دین محبت و دین بردباری و دین عدالت و آزادی و رفاه و ثبات است

 

ماریو پسکانته رئیس کمیسیون سیاستهای اتحادیهٔ اروپا در مجلس ایتالیا ۲آبان ۱۳۸۷

(مریم رجوی) مبارزی است برای آزادی مردمش، قهرمانی در دوره مدرن، در زمانه‌ای که دیگر کمتر مبارزی یافت می‌شود که به‌خاطر آرمانهایش بجنگد».

 

دکتر سامی فرج رئیس مرکز پژوهشهای استراتژیک در کویت: 

امید در کجاست؟

در سازمانی است که بیش ا ز ۴۰سال برای آزادی و حقوق مردم و حق حاکمیت و کنترل بر سرزمینش و حق پیشرفت و رشد و... می‌جنگد....

باید به سازمان به دیده تنها نقطه امید ایران نگریست.

سازمانی با تشکیلات و امکانات جهانی

سازمانی که در عمل قادر است انرژی ایرانیان را بکار گیرد.

 

جیم هیگینز معاون پارلمان اروپا 

هیگینز: مجاهدین با اسلام دمکراتیکشان، تنها آلترناتیو فاشیسم مذهبی هستند.

 

پروفسور ژان زیگلر - نایب‌رئیس کمیته مشورتی شورای حقوق‌بشر ملل متحد 

ما در شرایط خارق‌العاده‌یی هستیم و مردم ایران بار دیگر ب‍پاخاستند. نسل جدیدی برخاسته. جوانانی که تظاهرات کردند از جان گذشته هستند...، چون می‌دانند که وقتی دستگیر می‌شوند، مورد شکنجه قرار می‌گیرند و به‌قتل می‌رسند و به این اشراف دارند.... این تظاهرات قطعاً ادامه خواهند داشت و بهای آن نیز برای تظاهر کنندگان، خون است. جا دارد جمله‌یی از «ژان ژورس» را یادآوری کنم که می‌گفت: «این جاده مملو از جسد است، ولی انتهای آن به عدالت می‌رسد». آنچه امروز در ایران رخ می‌دهد، بیانگر امیدی درخشان است، چرا که... میراث، الگو، شهادت و فداکاری زنان و مردان قهرمان سال ۶۷بار دیگر در نسل جوانی که امروز به‌پاخاسته احیا می‌شوند. آنها برای همان ارزش‌های دموکراسی، استقلال و آزادی در ایران برخاسته‌اند..... نکته خارق‌العاده تا همین امروز در رابطه با مجاهدین و به‌طور عام در رابطه با شورای ملی مقاومت این است که آنها اسلامی دموکراتیک و اسلام روشنایی‌ها را ترویج می‌کنند. به همین دلیل است که این جنبش و مقاومت ایران این‌قدر برای کل جهان اهمیت دارد. چون ۱،۱میلیارد مسلمان در جهان، قربانی بدترین نوع انحرافات از قبیل بنیادگراها و دیکتاتوری آخوندهای حاکم بر ایران و غیره هستند. و در نقطه مقابل، اینها کسانی هستند که با خون خود به اسلامی دموکراتیک و اسلام روشنایی‌ها گواهی می‌دهند؛ اسلامی که میراث عظیم مشرق‌زمین را نمایندگی می‌کند که بزرگ اندیشمندان و فلاسفه اسلامی بانیان آن بودند در دوران «اسلام روشناییها» مجاهدین را اغلب بانیان دوران دوم «اسلام روشنایی‌ها» می‌نامند.

صفحه ویژه گردهمایی بزرگ مقاومت ایران و ادامه سلسله مقاله