728 x 90

گرد و خاک برای پوشاندن شکست و بن‌بست

سخن روز
سخن روز

پس از استقرار دولت بایدن در کاخ سفید، ولوله‌ای در نظام آخوندی به‌راه افتاد و کارگزاران و مقامات نظام از «فرصت» ها سخن گفتند و این‌که «آقایی که جدید آمده گفته می‌خواهد به برجام برگردد» (روحانی-۲۱ آبان).

رئیس‌جمهور وقت ارتجاع هم‌چنین با خوش‌خیالی گفته بود «حالا (ترامپ) آمد این کار (خروج از برجام) را کرد، خب نفر بعد بیاید دومرتبه یک کاغذ خوب بگذارد، قشنگ امضا بکند، دومرتبه برمی‌گردیم سر جای اول!» و بعد هم با خفت به درگاه «شیطان بزرگ» التماس کرد: «این کار چیزی نیست، اصلاً زمان نمی‌برد، اصلاً وقت نمی‌خواهد، اصلاً مذاکره نمی‌خواهد، چیزی نمی‌خواهد! هر دو برگردیم» به برجام (۱۹ آذر).

اکنون یک سال و نیم از آن روز گذشته و هنوز خبری از توافق و آن «امضای قشنگ» نیست و برعکس مذاکرات برجام تبدیل به گرهی کور شده که هر دور مذاکره تنها این گره را بیشتر کور می‌کند.

 

از روز ۱۳مرداد که پس از ۵ماه توقف مذاکرات طرف‌ها با شتاب و با هیاهو به‌وین بازگشتند تا بر اساس طرح اتحادیهٔ اروپا گفتگو کنند، هیاهویی برپا شد که گویا این بار دیگر رژیم و آمریکا به‌توافق دست خواهند یافت. اما ۴روز بعد اتحادیهٔ اروپا اعلام کرد مذاکرات در رابطه با طرح آن تمام شد و دیگر هیچ مذاکره‌ای روی آن نخواهد شد و رژیم و آمریکا باید در رابطه با آن تصمیم بگیرند.

آمریکا که در تمام ۴روز مذاکرات در سکوت کامل بود، بی‌درنگ گفت حاضر است بر اساس طرح نهایی اتحادیهٔ اروپا توافق برجام را امضا کند.

اما رژیم گردو خاکی به راه انداخته تا شکست این مذاکرات را بپوشاند.

ابتدا مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کنندهٔ رژیم زیراب نهایی بودن متن را زد و مدعی شد که تا زمانی که متن در تهران مورد بررسی کامل قرار نگیرد، نهایی نیست! اما سایت خبر فوری رژیم زیراب ادعای مرندی را زد و خاطرنشان کرد که هر مذاکره دو طرف دارد، وقتی یک‌طرف (اروپا و آمریکا) می‌گوید دیگر بر سر این متن مذاکره‌ای نمی‌کند و تمام است، حالا طرف دیگر (نظام) هر چه می‌خواهد بگوید، مگر اثری دارد؟! (سایت خبر فوری رژیم-۱۹مرداد).

 

شبکه خبر رژیم خبر داد که «سران قوا امشب (چهارشنبه-۱۹مرداد) دربارهٔ برجام تصمیم نهایی را می‌گیرند». اما نورنیوز وابسته به شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت نظام نوشت «هنوز هیچ جلسه‌یی در سطح عالی برای بررسی ایده‌های هماهنگ کنندهٔ اتحادیهٔ اروپایی در تهران تشکیل نشده» است. مرندی، در ادعای دیگری گفت نظام «در این دور از مذاکرات در تمام حوزه‌ها پیشرفت‌های زیادی به‌دست آورد»؛ اما کیهان خامنه‌ای نوشت: «تا‌کنون مذاکرات وین به هیچ نتیجه‌یی که تضمین‌کنندهٔ منافع نظام باشد، نرسیده!».

واضح است که هدف این گردو خاکها پوشاندن شکستی است که بارد دیگر بن‌بست برجام را برجسته‌تر کرد و این دور از مذاکرات هم، برخلاف هیاهوی اولیه، نشان داد که رژیم نه می‌تواند شروط طرف مقابل را بپذیرد و نه‌ توان اعلام بی‌پردهٔ خروج از مذاکرات و تاب تحمل پیامدهای سخت آن را دارد. از این رو با گرد و خاک کردن بیهوده می‌کوشد تا شکست و بن‌بست را بپوشاند. بن‌بستی که خود گویای وضعیت بحرانی و گرفتار شدن رژیم آخوندی در باتلاق بحرانها و نداشتن راه برون رفت از آنهاست.

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/bc5d4d4b-97b8-4172-bb33-d2fb918a742d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات