728 x 90

یغمای کودکان در میان زباله‌ها

کودکان زباله‌گرد
کودکان زباله‌گرد

بی‌تردید سرنوشت دردناک و جانکاه کودکان محروم میهن یکی از غم‌انگیزترین نتایج فاجعه‌بار حاکمیت سراپا فساد ولایت‌ فقیه در ۴دهه گذشته می‌باشد. کودکانی که در دوران نونهالی، به‌جای تحصیل، بازی، تفریح و محیط گرم خانواده، از روی اجبار وارد گردونه دیگری می‌شوند که مشکلات آن حتی کمر بزرگسالان را خم کرده است و به این صورت نه تنها امروزِ آنان، بلکه فردا و تمامی آینده‌شان نیز مورد تعرض و آسیب قرار می‌گیرد.

به‌تازگی رسانه‌های رژیم در واکنش به بازتاب گسترده اعتراضات اجتماعی مردم به سرنوشت دردناک و غم‌انگیز کودکان زباله‌گرد، پرده دیگری از جنایات بی‌شمار رژیم در ارتباط با قربانیان این پدیده شوم و دست‌ساخته رژیم ضدبشری را این‌گونه رونمایی کردند:

«تعدادی از گودهای تفکیک زباله در محدوده اشرف آباد شهر ری ۲۴مهرماه تخریب شدند. تخریب بدون اطلاع قبلی انجام شد و هیچ‌کس به‌طور رسمی مسئولیت این تخریب را به عهده نگرفت. بعد از تخریب گود زباله‌گردان اشرف‌آباد شهر ری، آنها چند شب را در بیانهای اطراف خوابیدند».

این منبع هم‌چنین در ارتباط با تخریب سرپناه این کودکان محروم اضافه می‌کند: «تخریب در حالی صورت گرفته است که مافیای شهرداری بابت کارت پسماند زباله از هر کودک زباله‌گرد مبلغ ۳میلیون و ۵۰۰هزار تومان و بابت اجاره هر آلونک ماهانه ۵۰۰ تا ۷۰۰هزار تومان کرایه دریافت کرده است.(خبرگزاری ایسنا ۳آبانماه ۹۸)

بعد از قتل کودکان کولبر و آزار کودکان سوخت‌بر، حالا نوبت به شکنجه ضعیف‌ترین و بی‌پناه‌ترین کودکان کار یعنی کودکان زباله‌گرد رسیده است. تخریب سرپناه کودکان ضعیف و بی‌پناهی که در نظام غارت و چپاول ولایت‌ فقیه به‌جای محیط گرم مدرسه و خانواده در زباله‌ها و پس‌مانده‌ها زندگی می‌کنند، آن روی سکه غارتهای چند ۱۰میلیاردی سران و سرکردگان حکومتی می‌باشد که این روزها به‌شدت توجهات عمومی را به خود جلب کرده است.

در یک اعتراف دیگر خبرگزاری حکومتی مهر ۱۶مهرماه ۹۸ در توصیف شبکه‌های مافیایی شکل گرفته پیرامون کودکان زباله‌گرد با اقرار به این‌که «در این حوزه آسیب‌های بسیاری وجود دارد؛ آدم می‌کُشند، گوش می‌برند و برخی از آنها همراه خود بادیگارد دارند» شرایط دردناک و فاجعه‌بار این کودکان را این‌چنین تصویر کرده است:

«بیش از ۴هزار و ۷۰۰کودک زباله گرد در تهران زندگی می‌کند که ۴۰درصد آنها تنها نان‌آور خانواده‌اند. این کودکان در معرض انوع بیماریهای عفونی مانند هپاتیت و ایدز، بیماریهای پوستی و... هستند».

وجه ضدانسانی و به‌غایت دردآور این فاجعه آن زمان بهتر و بیشتر روشن خواهد شد که بدانیم این پدیده شوم و ضدانسانی هر روز ابعاد تازه‌تری در شهرهای سراسر کشور و در میان اقشار مختلف و تمامی رده‌های سنی به‌ویژه در میان کودکان به خود می‌گیرد.

به‌عنوان نمونه خبرگزاری حکومتی مهر ۱۷مهرماه ۹۸ در ارتباط با سیاه‌نمایی و کاهش آمار واقعی کودکان زباله‌گرد از سوی حاکمیت تبهکار آخوندی به‌صراحت فاش می‌کند: «امروز این دسته از افراد در تهران زیادند، برخی رانندگان تاکسیهای اینترنتی، معتادان و افرادی که ماشین‌خواب هستند و جذب مشاغل غیررسمی می‌شوند را می‌توان از دسته این افراد برشمرد؛ آنان برای بقا در خیابان‌ها می‌جنگند».

در این میان اما ننگین‌ترین فصل کودکان زباله‌گرد برای حاکمیت آخوندها همانا غارت و چپاول این محروم‌ترین اقشار مردم به‌دست ایادی شهرداریها و یا پیمانکاران وابسته به آنها می‌باشد.

در این‌باره خبرگزاری حکومتی ایلنا ۹فروردین ۹۷ با عنوان «کودکان زباله‌گرد نیروی کار ارزان محسوب می‌شوند» وجه غارتگرانه باندها مافیایی رژیم در بکارگیری کودکان را این‌گونه برملا می‌کند: «شهرداری با این مسأله مواجه شده است که اگر مانع از فعالیت کودکان زباله‌گرد شود، باید در ازای آن دست‌مزدهای زیاد به کارگرانی پرداخت کند که سن قانونی برای انجام این کار دارند، از همین رو چون این کودکان نمی‌توانند از طریق قانونی حق حقیقی خود را دریافت و پیگیری کنند، همین مسأله موجب سوء‌استفاده از آنها شده است. کودکان زباله‌گرد نیروی ارزان محسوب می‌شوند و پیمانکاران ترجیح می‌دهند به هر بهایی آنها را حفظ کنند».

دامنه این پدیده شوم و در عین‌حال تکان‌دهنده که به‌تازگی اوج و وسعتی دوباره به خود گرفته است چنان وجدان اقشار مختلف مردم را برانگیخته است که در وحشت از آن خبرگزاری حکومتی ایسنا ۳مهر ۹۸ ضمن تشبیه شرایط کار این کودکان به برده‌داری نوین در مطلبی با عنوان «همین مانده بود که به کودکان زباله‌گرد لباس متحد‌الشکل دهند» شرایط دردناک این کودکان را این‌چنین به تصویر کشیده است: «یکی از سازمانهای مردم‌نهاد فعال در کرج، ۶۰محل جمع‌آوری زباله توسط این کودکان را مورد بررسی قرار داده بود که نتایج فاجعه‌باری از آن به‌دست آمد. (اینجا) از میانگین سنی ۱۲سال و مشاهده کودک ۴ساله در میان زباله‌گردها تا شرایط فاجعه‌بار زندگی در آلونک‌های ساخته شده از آشغال و نبود دستشویی و حمام برای این کودکان و شیوع بیماری و درگیری با جانوران موذی، فقط بخشی از نتایج این بررسی‌ها بود؛ بررسی مدت زمان فعالیت کودکان زباله‌گرد هم از میانگین ۱۰ساعت‌ونیم کار در طول روز و حتی گاه تا ۲۰ساعت زباله‌گردی حکایت داشت، چیزی که باعث شد وضعیت کودکان زباله‌گرد در کرج به «برده‌داری نوین» تعبیر شود».

 

باز هم چند اعتراف حکومتی

نگاهی گذرا به رسانه‌های حکومتی در ایام اخیر به‌خوبی عمق رو به رشد این پدیده شوم را که اصلی‌ترین منشاء آن همانا حاکمیت منحوس ولی‌فقیه می‌باشد را به‌خوبی به‌اثبات می‌رساند.

ارگان تروریستی قدس ۷آبانماه ۹۸: «نبود متولی مشخص برای ساماندهی کودکان کار و زباله‌گرد باعث شده است که افراد سودجو و تعدادی از پیمانکاران شهرداری با به‌کارگیری این کودکان، به درآمد میلیونی برسند و در قبال کار شبانه‌روزی از کودکان حقوق ناچیزی به آنها پرداخت کنند؛ کودکانی که بیشتر آنها در همان محل دپو زباله شب را روز و در همان محل تفکیک زباله زندگی می‌کنند و همه می‌دانیم که آنها در معرض چه آسیب‌هایی قرار دارند؛ تعدادی از این کودکان به بیماریهایی هم‌چون هپاتیت، ایدز، حصبه و کزاز مبتلا شده‌اند».

خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۳خرداد ۹۸: «شهرداری جمع‌آوری زباله‌های تهران را ۲۰۰میلیارد تومان کرایه داده که برآورد می‌شود حدود ۱ تا ۱.۵برابر این میزان پیمانکاران سود می‌برند. رتبه بعدی متعلق به ارباب یا صاحب کار است. حلقه آخر این چرخه نیز کودکان قرار دارند. طی چند ماه اخیر همزمان با اجرای این پژوهش دریافتیم تعداد زیادی از کودکان و خانواده‌های ایرانی در تهران نیز در حال وارد شدن به چرخه جمع‌آوری زباله‌ها هستند».

هر چند این گزارش بخش بسیار کوچکی از واقعیت موجود را منعکس می‌کند اما هم‌چنان‌که ملاحظه می‌کنید بر اساس اعترافات رسانه‌های حکومتی سرنخ مافیای کودکان زباله‌گرد همانند دیگر بحرانهای اجتماعی و اقتصادی از قبیل اعتیاد، قاچاق و باندهای فروش اجزاء مختلف بدن انسان، در دست نهادهای وابسته به همین حاکمیت تبهکار می‌باشد که کودکان و نوجوانان دختر و پسر محروم این میهن را وسیله و ابزار سودجویی‌های ضدانسانی خود قرار داده‌اند.

واقعیت این است که تنها راه پایان نهادن بر این همه درد و رنج، سرنگونی حاکمیت ضدمردمی آخوندی به‌عنوان عامل اصلی فساد و تباهی به دست مردم و مقاومت ایران است.