728 x 90

گردهمایی بزرگ مقاومت ایران - قدرت آلترناتیو (۵)

گردهمایی بزرگ مقاومت ایران -قدرت آلترناتیو (۵)
گردهمایی بزرگ مقاومت ایران -قدرت آلترناتیو (۵)

سال ۱۳۸۴ دو سال پس از ۱۷ژوئن: ما از همه چیز دست شسته‌ایم تا همه چیز برای ملت ایران به دست بیاید

در حالی به موعد برگزاری گردهمایی بزرگ مقاومت ایران در پاریس در تاریخ ۹تیر ۱۳۹۷نزدیک می‌شویم که جهان و منطقه و به‌ویژه‌ ایران بیش از هر زمان دیگر آماده تغییر بزرگ در ایران است. تغییری که نزدیک به ۴دهه است مقاومت مردم ایران برای صلح و آزادی با تمام قوا دست‌اندرکار آن هستند.

هدف این نوشته‌ها مروری به تاریخچه گردهماییهای بزرگ مقاومت ایران است که هم ساله همزمان با سالگرد سی خرداد و سالگرد شکست توطئه ۱۷ژوئن علیه مقاومت ایران برگزار می‌شود.

 

گردهمایی بزرگ مقاومت در سال ۱۳۸۴: آلترناتیوی با تمامی ویژگی‌های لازم

مقاومت ایران که اینک به‌مثابه یک آلترناتیو شناخته شده در عرصه داخلی و بین‌المللی با یک پارلمان در تبعید عمل می‌کند، شنبه۲۸خرداد(۱۸ژوئن) سال ۱۳۸۴ در فردای تحریم بزرگ ملی علیه نمایش انتخاباتی رژیم آخوندی و به‌مناسبت دومین سالگرد حمله ننگین ۱۷ژوئن، اجتماع بزرگ خود را در سرژی‌پونتواز در شمال پاریس برگزار کرد.

این گردهمایی در حالی برگزار شد که مقاومت ایران قدرت خود را در جریان یک مبارزه پرکشمکش چندین و چند ساله به اثبات رسانده بود؛ ظرفیت مسئولیت‌پذیری در ابعاد ملی را در عمل نشان داده و توان خود در مدیریت بحران را، آنهم در مرگبارترین شرایط به همگان اثبات کرده بود.

شرکت کنندگان در این اجتماع، ضمن محکوم کردن وقایع ۱۷ ژوئن حمایت خود را از مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران اعلام داشتند و خواهان رفع محدودیتهای اعمال شده علیه مقاومت ایران و بسته شدن این پرونده شدند. آنان هم‌چنین تحریم سراسری نمایش انتخاباتی رژیم آخوندی را بیانگر فقدان مشروعیت تمامیت رژیم و رأی تمایل مردم ایران به سرنگونی این رژیم توصیف کردند.

 

چهره‌های سیاسی بین‌المللی در مراسم

یکی از ویژگی‌های این مراسم، حضور گسترده چهره‌هایی از جناح‌های سیاسی متفاوت و گاه رقیب است که برای دفاع از پایه‌یی‌ترین ارزش‌های دموکراتیک، حقوق پناهندگان، حقوق‌بشر و حق مقاومت در برابر دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران

شمار زیادی از نمایندگان پارلمانها شخصیتهای سیاسی فرهنگی مذهبی و حقوق‌بشری نیز در این گردهمایی که توسط بیش از ۳۰سازمان حقوق‌بشری و غیردولتی فرانسوی مورد حمایت قرار گرفته بود حضور یافتند و سخنرانی کردند.

در قسمتی از اجتماع با شکوه ۱۸ژوئن دهها تن از نمایندگان مردم اورسور اواز و شهرهای اطراف به پشت تریبون رفتند و ضمن محکوم کردن وقایع ۱۷ژوئن ۲۰۰۳حمایت کامل خود را از مقاومت ایران و خانم مریم رجوی ابراز داشتند.

هم‌چنین شهرداران شهرهای استان والدواز و بیش از یکصد هزار تن از مردم فرانسه در بیانیه‌یی به‌مناسبت دومین سالگرد ۱۷ژوئن، زد و بند با فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران را محکوم کرده و خواستار حمایت از مریم رجوی رهبر اپوزیسیون دموکراتیک ایران شدند

دهها تن از ملی‌پوشان و ورزشکاران میهنمان به سرپرستی پهلوان مسلم اسکندر فیلابی مسئول کمیسیون ورزش شورا ضمن محکوم کردن انتخابات فرمایشی رژیم آخوندی از جامعه جهانی خواستند به سیاست مماشات با ملایان پایان داده و از مقاومت ایران و راه‌حل سوم خانم رجوی حمایت کنند. آنگاه یک ورزشکار جوان ایرانی همه مدالهای خود را به رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت اهدا کرد.

در پایان این مراسم که حدود ۹ساعت به طول انجامید خانم مریم رجوی به همراه خانواده‌های شهیدان تاج‌گلی نثار یادواره شهیدان مقاومت ایران کردند. آنگاه عزیز رضایی مادر رضاییهای شهید، تربت مزار شهید محمد حنیف‌نژاد بنیانگذار سازمان مجاهدین خلق ایران و مزار شهدای قتل‌عام زندانیان سیاسی سال ۶۷در خاوران را به خانم رجوی اهدا نمود.

 

کوهها لرزیدند، ‌ مقاومت ایران نلرزید! فرازهایی از سخنرانی مریم رجوی در گردهمایی یزرگ مقاومت در سال ۱۳۸۴

خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیدهٔ مقاومت ایران در سخنرانی خود که یک روز پس از برگزاری نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری رژیم برگزار شد؛ ضمن تبریک به مردم ایران به‌خاطر تحریم یکپارچه و سراسری نمایش انتخابات ارتجاع گفت این تحریم، نقطهٔ عطفی در مسیر دستیابی به دموکراسی و آزادی است.

مریم رجوی گفت:

دسیسه‌گرانی که دو سال پیش حمله ۱۷ ژوئن را هدایت کردند، گفتند آمده‌اند که مقاومت ایران را متلاشی کنند. اما کوهها لرزیدند، شما نلرزیدید. شما ایستادید، زیرا جنبشی را نمایندگی می‌کنید که تابع منافع قدرتها و زاییده شرایط زودگذر منطقه‌یی و بین‌المللی نبوده است که با زد‌و‌بند متوقف شود. این جنبشی است برای آزادی، که چهل سال است می‌رزمد و مقاومت می‌کند، جنبشی است که کیان ایران را نگاهبانی می‌کند و اعتبار وجودی این ملت است.

شما ایستادید زیرا خونهای ۱۲۰هزار شهید راه آزادی از پیکر مقاومتتان جاریست.

فرازی از سخنان مریم رجوی در گردهمایی یزرگ مقاومت در سال۱۳۸۴

  • در ایران فردا، در پرتو آزادی بیان، آزادی مطبوعات، آزادی اجتماعات، آزادی پوشش، آزادی رفت و آمد و دیگر آزادیهای فردی و اجتماعی، همه استعدادهای سرکوب شده شکوفا شود، تا کشوری پیشرفته و بسامان بنا شود.
  • مقاومت ایران به کلیه حقوق و آزادیهای مصرح در اعلامیهٔ جهانی حقوق‌بشر و میثاقهای بین‌المللی مربوط به آن پای‌بند است.
  • ما در ایران آزاد شده از ستم ملایان، از لغو حکم اعدام و از امحاء همه انواع و اشکال مجازاتهای وحشیانه، دفاع می‌کنیم و نسبت به آن متعهدیم.
  • ما تعهد خود را به کنوانسیون منع شکنجه و قوانین بین‌المللی انسان‌دوستانه و کنوانسیون رفع تبعیض از زنان، یکبار دیگر مورد تأکید قرار می‌دهیم.
  • این مقاومت پس از انتقال قدرت به مردم، جز دموکراسی، جز جمهوری مبتنی بر جدایی دین و دولت و جز انتخاب آزادانه مردم، چیزی نمی‌خواهد.
  • هدف ما، به‌دست گرفتن قدرت به هر قیمت، نیست. هدف ما، تضمین آزادی و دموکراسی، به هر قیمت است، حتی به بهای فدای موجودیتمان.
  • ما به جانب فدیه‌ها و محنتهای بزرگ شتافته‌ایم، تا آزادی و خوشبختی نصیب ملت ایران شود.ما از همه چیز دست شسته‌ایم، تا همه چیز برای ملت ایران به دست آید. و چنین خواهد شد.

 

صف بندی مهم در سطح بین‌المللی 

مریم رجوی در ادامه سخنرانیش در گردهمایی بزرگ مقاومت در سال ۱۳۸۴ به صف‌بندی مهمی که در عرصه بین‌المللی حول مقاومت مردم ایران در برابر فاشیسم مذهبی شکل گرفته است پرداخت و گفت: میهن ما، اکنون در وضعیت سرنوشت سازی است. رژیم آخوندی نارضایتی انفجاری جامعه را در مقابل خود دارد. اما نه می‌خواهد و نه می‌تواند به تغییر و رفرم دست بزند. زیرا به سرنگونیش می‌انجامد. استمالت‌گران نیز برای تأمین منافع خود به حفظ رژیم آخوندی مشغولند. این وضعیت، صف‌بندی مهمی در سطح بین‌المللی تشکیل داده است که در ماههای اخیر همه جا خود را نشان می‌دهد. صف‌بندی بر سر حق مردم ایران برای برخورداری از آزادی یک طرف، جبهه حفظ رژیم ولایت فقیه، طرف دیگر جبهه مدافعان تغییر دمکراتیک. آنچه پیشروی این جبهه را ممکن کرده و آنچه ضرورت این دوران است، کوشش صد چندان یاران مقاومت است.

آری، هر روز و هر روز و در هر جای ایران و جهان، باید فعالیت مبارزاتی تازه‌یی برای به پیروزی رساندن دموکراسی و آزادی انجام گیرد.

 

آنچه رژیم ندارد و مقاومت دارد

مریم رجوی در آخرین‌ فراز سخنرانی آن روزش چشم‌اندازها و برنامه مقاومت برای آینده ایران را تشریح کرد و گفت:

همبستگی انسانی و ارزشهای انسانی بالاترین ثروت و قدرت این مقاومت است.

باشد که در ایران فردا، در پرتو آزادی بیان، آزادی مطبوعات، آزادی اجتماعات، آزادی پوشش، آزادی رفت و آمد و دیگر آزادیهای فردی و اجتماعی، همه استعدادهای سرکوب شده شکوفا شود، تا کشوری پیشرفته و بسامان بنا شود.

آری، راه‌حل ما و «شاهراه ما از منظر تمام آزادیها می‌گذرد». ما در پی احیای گوهر پایمال شده انسانیتیم که همان آزادی است. به‌قول مسعود، «احیای مقوله آزادی، همانا احیای بشریت و انقلابهای مغلوب است…».

مقاومت ایران به کلیه حقوق و آزادیهای مصرح در اعلامیهٔ جهانی حقوق‌بشر و میثاقهای بین‌المللی مربوط به آن پای‌بند است.

ما در ایران آزاد شده از ستم ملایان، از لغو حکم اعدام و از امحاء همه انواع و اشکال مجازاتهای وحشیانه، دفاع می‌کنیم و نسبت به آن متعهدیم.

ما تعهد خود را به کنوانسیون منع شکنجه و قوانین بین‌المللی انسان‌دوستانه و کنوانسیون رفع تبعیض از زنان، یکبار دیگر مورد تأکید قرار می‌دهیم.

ما برآنیم که دلهای خسته، جامعه بلادیده و کشور مجروح از کینه و یأس و انتقام جویی را با گذشت و محبت و اعتماد التیام بخشیم.

این مقاومت پس از انتقال قدرت به مردم، جز دموکراسی، جز جمهوری مبتنی بر جدایی دین و دولت و جز انتخاب آزادانه مردم، چیزی نمی‌خواهد.

هدف ما، به‌دست گرفتن قدرت به هر قیمت، نیست. هدف ما، تضمین آزادی و دموکراسی، به هر قیمت است، حتی به بهای فدای موجودیتمان.

ما به جانب فدیه‌ها و محنتهای بزرگ شتافته‌ایم، تا آزادی و خوشبختی نصیب ملت ایران شود.ما از همه چیز دست شسته‌ایم، تا همه چیز برای ملت ایران به دست آید. و چنین خواهد شد.

 

ادامه دارد

 

صفحه ویژه گردهمایی بزرگ مقاومت ایران و ادامه سلسله مقاله

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/85a81717-cea5-4f54-bc2e-788d2cc11274"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات