728 x 90

گردهمایی بزرگ مقاومت ایران - قدرت آلترناتیو (۶)

گردهمایی بزرگ مقاومت ایران در ویلپنت پاریس
گردهمایی بزرگ مقاومت ایران در ویلپنت پاریس

یادآوری

در روزهایی که به برگزاری گردهمایی سالانه ایرانیان در پاریس نزدیک می‌شویم در مجموعه مقالاتی مرتبط با همین موضوع، به تاریخچه این گردهمایی و عللی که موجب برگزاری آن شد پرداخته می‌شود که این نوشته، ششمین قسمت آن است.

در قسمت‌های پیشین گفته شد: مردم و مقاومت ایران پس از ماجرای ۱۷ژوئن(سال۱۳۸۲) و تهاجم پلیس فرانسه به دفتر مرکزی شورای‌ ملی مقاومت و پس از ایستادگی قهرمانانه و پیروزمند ایرانیان در برابر زدوبند کثیف ژاک شیراک با رژیم آخوندها، همه ساله در یک گردهمایی بزرگ ضمن گرامی‌داشت آن پایداری بی‌نظیر ملی، به گزارش رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت و مهمترین سرخط‌های برنامه سیاسی مقاومت برای سال جاری گوش می‌دهند. سنتی که تنها و تنها خاص مقاومت مردم ایران و آلترناتیو دموکراتیک شورای ملی مقاومت است.

 

یک خاطره از آن روز سیاه

در ادعانامه صادره علیه مریم رجوی، آن‌چنان که دادستان فرانسوی همان‌ روزها نوشته بود، جرم این است که مریم رجوی، «تعادل ژئوپلیتیک بین‌المللی را درهم‌می‌ریزد».

ماجرا را از نشریه فرانسوی لیبراسیون بخوانیم:
دادستان: مریم رجوی تعادل ژئوپلیتیک بین‌المللی را درهم می‌ریزد.
لیبراسیون، یک نشریه دیگر فرانسوی چندی بعد تحت عنوان «عملیات بسیار لرزان قاضی بروگیر» نوشت: زمانی که او بازداشت مریم رجوی را تأیید کرد، برآوردش این بود که این داده‌ها «به‌خاطر ماهیتشان، به‌خاطر جدیتشان و به‌خاطر عواقبشان برای تعادل ژئوپلیتیک جهانی» اخلال در نظم عمومی محسوب می‌شود. اما «تعادل ژئوپلیتیک بین‌المللی» استدلالی است که چندان برای زندانی کردن کسی به کار گرفته نمی‌شود. لیبراسیون بعد از آن پرسیده بود:

«و اگر این بازداشتها در خدمت منافع تجاری بوده باشد، آن وقت چی»؟
چند سال بعد سردبیر ژورنال دودیمانژ که این‌ هم یک نشریه دیگر فرانسوی است، عمق آن زدوبند کثیف تجاری را رو کرد!

با این یادآوری‌ها می‌پردازیم به گردهمایی بزرگ ایرانیان در سال ۸۵

 

گردهمایی بزرگ مقاومت در سال ۱۳۸۵

۳سال بعد از حمله ۱۷ژوئن گردهمایی بزرگ مقاومت در سالن بورژه پاریس با خروش ۳۰هزار ایرانی که فریاد آزادی سرمی‌دادند در تاریخ ۱۰تیر ۱۳۸۵ برگزار شد. این مراسم در آستانه یکصدمین سالگرد انقلاب مشروطه برگزار شد. رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت نخست به سمبلهای تاریخی صدسال پایداری ملت ایران برای آزادی از ستارخان تا کوچک‌خان و دکتر مصدق و پیشتازان انقلاب ضدسلطنتی، ادای احترام کرد و به‌پای نمادها و تصاویر این سرداران که در بیرون سالن نصب شده بود گل نثار کرد. مریم رجوی در گرامی‌داشت یاد سرداران آزادی ایران در آستانه یکصدمین سالگرد انقلاب مشروطه گفت: اکنون مجاهدان آزادی و تمام اجزای مقاومت ایران مسئولیت بزرگی بر دوش دارند. مسئولیت به ثمر رساندن رنج صدساله آزادی‌خواهان ایران. و حالا ۱۰۰سال پس از انقلاب مشروطه ملت ایران، ملت ایران بیش از هر زمان ایران به کسب دموکراسی نزدیک است. جام جم آزادی نزد مردم ایران و در اراده آزادیبخش زنان و مردان شجاع ایران است. این مردم و مقاومت ایرانند که می‌خواهند و تغییر می‌دهند و آینده را می‌سازند.

تنها همین جمله آخر می‌تواند رمز و راز قدرت یک آلترناتیو را نشان دهد.

«این مردم و مقاومت ایران هستند که اراده می‌کنند، تغییر می‌دهند و آینده را می‌سازند».

 

گردهمایی بزرگ مقاومت – پاریس ۱۰تیر ۱۳۸۵

گردهمایی بزرگ مقاومت – پاریس ۱۰تیر ۱۳۸۵

 

میهمانان گردهمایی بزرگ ایرانیان

در آن مراسم شخصیت‌های میهمان از ۲۰کشور جهان شرکت کرده بودند.

خانم ادیت کرسون، نخست‌وزیر فرانسه در سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲  از جمله شخصیتهای شرکت‌کننده در این گردهمایی بود. خانم کرسون خطاب به مریم رجوی گفت: بدانید که ما در کنار شما ایستاده‌ایم.

سیداحمد غزالی، نخست‌وزیر پیشین الجزایر، یکی دیگر از میهمانان این مراسم بود.

لرد اسلین، قاضی‌القضات نامدار بریتانیا، لرد راسل جانسون، رئیس شورای اروپا و ژان پیر بکه، شهردار سوسیالیست اورسوراوآز نیز در شمار میهمانان بودند.

 

گردهمایی بزرگ مقاومت پاریس ۱۰تیر ۱۳۸۵

گردهمایی بزرگ مقاومت – پاریس ۱۰تیر ۱۳۸۵

 

حمایت از گردهمایی بزرگ ایرانیان

همزمان با مراسم آن سال، قضات مستقل دادگستری فرانسه به لغو کلیه محدودیت‌های رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران فراخوان دادند. آن فراخوان هنگامی اهمیت بیشتری پیدا کرد که از سوی دیگر و در یک حرکت مستقل مشابه، ۳۰۰هزار شهروند فرانسوی با شهرداران خود، از مقاومت ایران حمایت کردند.

سخنرانی مریم رجوی در گردهمایی بزرگ مقاومت ۱۳۸۵

مریم رجوی در آن مراسم ضمن ارائه گزارشی از پیشرفت‌های مقاومت در یک سال گذشته و بیان آنچه که شده و آنچه که ضروریست انجام شود، گفت:

«مقاومت ما با اراده جبرشکن زنان و مردان از خود گذشته‌اش که سر بر قدوم آزادی نهاده‌اند پیروز می‌شود و هیچ نیرویی در جهان یارای ایستادگی در برابر آن ندارد، پس تکرار می‌کنیم که: الیس صبح به قریب؟ بله صبح پیروزی و بهار آزادی نزدیک است. اما اما اما هم‌چنان‌که مسعود گفته است بهار آزادی ایران با خود ما در خود ما و توسط خود ما محقق می‌شود و هرگز رایگان به دست نمی‌آید... اگر بخواهیم می‌توان و باید آن را به‌دست آورد. این آزمایش و وظیفه و مسئولیت تک‌تک ماست. و هم‌چنین تک‌تک شما. در این صورت هم‌چنان که مقاومت ایران اعلام کرده است، اوضاع از هر طرف که بچرخد چشم‌انداز نهایی، چیزی جز سرنگونی رژیم ولایت فقیه نخواهد بود».

 

گردهمایی بزرگ مقاومت – پاریس ۱۰تیر ۱۳۸۵

گردهمایی بزرگ مقاومت – پاریس ۱۰تیر ۱۳۸۵

یکی از جالب‌ترین فراز‌های گردهمایی آن سال، بخشی از سخنرانی مریم رجوی بود که گفت: اگر آخوندها تمامی پول و نفت ایران را خرج سیاستهای خود کنند، اگر آخوندهای حاکم بر ایران به جای این دولت و آن دولت، ۱۰۰دولت را با خود همراه کنند باید بدانند که از سرنگونی گریزی نخواهند داشت...

وی هم‌چنین افزود:‌ اکنون همه راه‌ها برای نجات رژیم ولایت فقیه به بن‌بست رسیده است. نه شعبده استحاله، نه سیاست مماشات... هیچ‌کدام کارگر نیفتاد.

امروزه و پس از برافتادن نقاب از چهره اصلاح‌طلبان قلابی و فوران خشم مردم بر ضد آنها که در شعار اصلاح‌طلب! اصول‌گرا! دیگه تمومه ماجرا(شعار قیام دی ۹۶) روشن‌بینی مقاومت و قدرت آلترناتیو بهتر شناخته می‌شود که در تیره‌ترین روزها، چگونه راه گشود و سره را از ناسره جدا کرد. روشن‌بینی و شجاعت سیاسی‌‌یی که تنها از یک آلترناتیو برمی‌آید.

نگاهی به آن روز و شعارها و گفته‌های آن روز مقاومت، تعریف روشن‌تری از آلترناتیو به دست می‌دهد. نیروی سیاسی جایگزینی که گام به گام راه خود به سوی پیروزی را با تلاش و کوشش مردمش(تمامی مردمش) می‌کوبد، زیرسازی می‌کند و مسیر‌های نوینی به سوی آزادی میهن باز می‌کند.

 

ادامه دارد

صفحه ویژه گردهمایی بزرگ مقاومت ایران و ادامه سلسله مقاله

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/2b469741-f575-46f9-a66f-c25946944cbe"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات