728 x 90

خروج حاج قاسم از عراق! شعبده یا فلاکت؟

خروج قاسم سلیمانی از عراق
خروج قاسم سلیمانی از عراق
مدتهاست که مقامات رسمی آمریکایی خواستار خروج نیروهای خامنه‌ای از عراق و سوریه شده‌اند. تیلرسون البته وزیرخارجه آمریکا و متولی سیاست خارجی این کشور است اما وقتی ژنرال‌های آمریکایی هم مانند «متیس» وزیردفاع و حتی فرماندهان نیروی ارتش آمریکا همین خواسته را تکرار می‌کنند، مسأله جدی‌تر می‌شود. اول نگاهی کنیم به خط و نشان‌ کشیدنهای آمریکایی‌ها:
تیلرسون 30مهر با اشاره به عراق رسماً اعلام کرد: «همه جنگجویان خارجی باید به کشورهای خود بازگردند.»

وزیر خارجه آمریکا هم‌چنین خواهان خارج شدن شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق از صحنه سیاسی این کشور شده است. جریان مزدور و تروریستی حشدالشعبی از اولین مصادیق شبه‌نظامیانی است که آمریکا خواهان خروجشان از عراق شده‌اند.

کمی پیش از آن هم ترامپ روز ۲۲مهرماه راهبرد تهاجمی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد و حاضر به تأیید برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نشده بود.

دونالد ترامپ در اعلام راهبرد تازه خود علیه ایران، کل سپاه پاسداران را در فهرست تحریمی آمریکا قرار داد.

ماهها قبل هم یعنی 13مرداد 96 رکس تیلرسون وزیر امور  خارجه آمریکا گفته بود: «یکی از شروط همکاری ایالات  متحده با روسیه بر سر موضوع جنگ داخلی در سوریه، اطمینان از این موضوع است که همه نیروهای ایران از این کشور خارج شوند» وی اضافه کرد:
«درباره موضوع حضور مستقیم نیروهای نظامی ایران در داخل خاک سوریه، آنها باید آنجا را ترک کنند و به کشور خودشان بازگردند. فرقی هم نمی‌کند، چه آنها از اعضای سپاه پاسداران و نیروهای وابسته به آنها باشند یا شبه‌نظامیانی که از آنها حقوق می‌گیرند و جنگجویان خارجی دیگری که حکومت ایران آنها را به سوریه فرستاده است تا وارد جنگ داخلی این کشور بشوند.»

تیلرسون با این جمله آخرش، وضعیت باندهای مزدوری هم‌چون فاطمیون و زینبیون را هم مشخص کرده بود.

پس از این اعلام مواضع بود که واکنش‌های رژیم و مزدورانش شروع شد. این اعلام مواضع گرچه دوپهلو و گاه متناقض بود اما در وارسی نهایی حرفهایشان می‌شد فهمید که اصل قضیه را درست فهمیده‌اند و دنبال اجرای اوامر صادره و عقب‌نشینی به شکل آبرومندش! هستند.

اولین واکنش رسمی را مزدور لبنانی آخوندها، حسن نصراله بروز داد که این روزها زیر فشارهای همه‌جانبه لیست‌گذاری شدن توسط آمریکا و تهدیدهای سیاسی عربستان و فضای داخلی لبنان قرار دارد. به گزارش رویترز، دبیرکل حزب‌الشیطان حسن نصراله عصر روز دوشنبه ۲۹آبان در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد «نیروهای تحت رهبری‌اش پس از شکست دادن داعش خاک عراق را ترک خواهند کرد».

همزمان و با کمی تأخیر، آخوندهای حاکم بر تهران هم از زبان قاسم سلیمانی در یک بیانیه غافلگیرانه اعلام کرد داعش شکست خورد و نابود شد و تمام شد رفت پی کارش و نیروهای حاج قاسم هم اینطوری اتمام مأموریتشان را اعلام کرده به خانه باز می‌گردند!

جالب است بدانیم داستان ختم قضیه داعش، درست هنگامی اعلام می‌شد که دقیقاً در همان لحظات یک خبرگزاری کردی اقلیم کردستان عراق خبر از وقوع یک درگیری سنگین بین داعش و نیروهای عشایری منطقه شرق موصل می‌داد!

سایت خبری «باس نیوز» روز 29آبان 96 اعلام کرد: امروز سه‌شنبه، داعش در جنوب شرقی موصل به نیروهای بسیج عشایر حمله و در درگیری صورت گرفته، هفت داعشی و یکی از نیروهای بسیج عشایر کشته شدند.

خیری که همین خبرگزاری منتشر کرد، نشان‌دهنده وسعت درگیری بود. از محتوای خبر می‌شد دریافت که هنوز تا تمام شدن قضیه داعش مقداری «راه» باقی مانده! حالا چقدرش را اخبار بعدی مشخص خواهد کرد. باس نیوز گفت: یکی از منابع امنیتی در استان موصل اعلام کرد که بعد از حمله داعش به نیروهای بسیج عشایر، جنگنده‌های عراق، ساختمان مدرسه روستای "حوشتر" را که نیروهای داعش در آن مستقر شده بودند مورد هدف قرار دادند!

حال چگونه است که آخوندهایی که با سر برای آتش‌افروزی به عراق رفته بودند، اینچنین ناگهانی و با اعلام زودرس پایان جنگ در عراق اعلام بازگشت به «لانه» می‌کنند؟! را باید از لابلای سایر خبرها در آورد. خبرهایی که حاکی از تغییرات وسیع در صحنه سیاسی منطقه هستند:
تماس مفصل رهبران آمریکا و روسیه و وحدت نظر طرفین در لزوم حل و فصل سریعتر بحرانهای سوریه و عراق و لبنان از یک سو و تلاش جمعی اعراب برای بین‌المللی کردن معضل دخالت‌های آخوندها در یمن از سوی دیگر و مواضع اخیر فرانسه در مورد لزوم حفظ آرامش در منطقه و ضرورت رسیدگی به پرونده موشکی آخوندها از سوی دیگر، همگی بخش عمده‌ای از آن «چیز»‌هایی هستند که به‌مثابه ناقوس اعلام پایان خوشی‌های منطقه‌یی آخوندهاست.

شاید تلخترین قسمت این وقایع، سخنان اخیر پوتین باشد که به بشار اسد یادآوری کرده برای تضمین آینده سوریه همه باید آماده دادن قربانی باشند از جمله دولت سوریه! جمله‌ای که برخی‌ها آن را نشانه خداحافظی روسیه با اسد تلقی می‌کنند!

این‌که آخوندها واقعاً از عراق خارج می‌شوند یا تنها دارند سیاه‌بازی در می‌آورند تا موج بگذرد، حکایتی است که «ته» آن در روزهای آینده معلوم خواهد شد. اما آنچه روشن است این است که این موج از آن موج‌های قبلی نیست!
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/8ff3fe36-c5f9-406c-a383-068753e04aad"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات