728 x 90

امامزادهٴ اروپا، شفا می‌دهد یا کور می‌کند؟

ظریف - روحانی
ظریف - روحانی
هر چه مقامات و مهره‌های باند خامنه‌ای گلوی خود را پاره می‌کنند که آقا از اروپا آبی برای نظام گرم نمی‌شود و اروپا دنباله‌رو سیاستهای ترامپ و آمریکا است به خرج باند روحانی نمی‌رود. بار دیگر ظریف وزیر خارجه حسن روحانی به صحنه آمده و در گفتگو با یک اندیشکده آلمانی گفته است: «اتحادیه اروپا نباید ظرفیت خود را در خصوص برجام دست‌کم بگیرد. من فکر می‌کنم آلمان و اتحادیه اروپا نقش مهمی در دستیابی به تحول شناختی ضروری در طی روند مذاکرات ایفا کردند. آلمان می‌تواند با حصول اطمینان از بازگشت ما به مسیری مثبت‌تر و تلاش برای برخورداری ایران از مزایای برجام، نقش مهمی را ایفا کند» (خبر گزاری مهر آخوندی ۱۶آذر).

علاوه بر ظریف کاظم جلالی عضو مجلس ارتجاع و از مهره‌های همسو با علی لاریجانی هم به امید احیاء برجام از نزدیکی اروپایی به آمریکا می‌نالد و می‌گوید: «آمریکایی‌ها تفسیر غلطی از برجام انجام می‌دهند، متأسفانه برخی از کشورها نیز تا اندازه‌ای چراغ سبز به آنها نشان داده‌اند.

روشی که مقامات فرانسوی در پیش گرفته‌اند روش غلطی است و همراه شدن آنها با آقای ترامپ حتماً برایشان مضر خواهد بود به‌دلیل این‌که جمهوری اسلامی ایران نمی‌خواهد پیشتاز در بر هم زدن برجام باشد...» (۱۶آذر- دیپلوماسی ایرانی).

بیچاره حق دارد این قدر به کشورهای اروپایی بیاویزد تا بلکه «برجام» را به در ببرد و آنها بتوانند آمریکا را سرعقل آورده و بابت برجام چیزی در کاسه رژیم بگذارند تا باند مذاکره جوی درون رژیم رمقی بگیرد. آخر وقتی برجام را امضا کردند احساس کردند رو آمده‌اند و برای باند رقیب رجز ها خواندند، اما هنوز آب خوش برجام از گلویشان پایین نرفته «بدعهدیهای شیطان بزرگ» به‌صورت تشدید حلقه تحریمها بار دیگر گلوی نظام را فشرده کرده و زبان دلواپسان را روی باند روحانی دراز کرد.

باند روحانی برای در بردن «برجام» از زیر تیغ سیاستهای ترامپ علاوه بر منافع باندی دنبال یک منفعت راهبردی دیگر هم هستند. آنها اسم برجام را «برد-برد» گذاشته‌اند و اگر بتوانند با آن آبی برای نظام گرم کنند می‌توانند جام های زهر بعدی را در زمینه‌های موشکی، منطقه و حقوق‌بشر آسان‌تر به گلوی خامنه‌ای و کل نظام بریزند.

اما در این مسیر فقط یک مشکل دارند! مشکلشان هم این است که به قول رسانه‌های باند علی خامنه‌ای «آمریکایی‌ها به‌دنبال تحریم‌های جدید و شدید علیه جمهوری اسلامی با هدف تحمیل برجام‌های دیگر هستند. اروپایی‌ها هم در این مسیر همراه آمریکایی‌ها هستند» (جوان -14آذر).

نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت عضو مجلس آخوندی هم در روز ۱۶آذر از همین مشکل صحبت کرد و از جمله در مورد مواضع رئیس‌جمهور فرانسه گفت: «رئیس‌جمهوری که هر روز علیه نظام صحبت می‌کند و حتی وارد موضوعات موشکی ما شده است را باید طور دیگری با آن برخورد کرد. وقتی که دولت ما سفر رئیس‌جمهور فرانسه به ایران را پذیرا می‌شود به‌معنای تأیید سیاستهای او در قبال ایران است و این خود یک مشکل بزرگ است».

از ترس عاقبت همین «مشکل بزرگ» است که اصرار مجدد ظریف در آویختن به اروپا برای نجات برجام و بازکردن راه مذاکره برای جامهای زهر بعدی به‌رغم سکوت آمیخته به رضای ولی‌فقیه ارتجاع، تمام مهره‌های هشداری باند خامنه‌ای را به صدا در آورده و جیغ بنفش می‌کشند. مثلاً قدیری ابیانه می‌نویسد: «از سر گرفتن هر مذاکره‌ای با غرب، از سوی ایران پذیرفته نیست چرا که تجربه نشان داده است که نمی‌توان به آنها اعتماد کرد و غرب قصد فریب ایران را با خواسته‌های جدیدش دارد «(سایت حکومتی نما ۱۶آذر).

و یاسر جبرائیلی از مهره‌های باند روحانی و سرکردگان خبرگزاری سپاه پاسداران به نمایندگان مجلس ارتجاع هشدار می‌دهد که بیش‌از‌پیش در مسیر زهرخوران جلو نروند: «نمایندگان محترم مجلس و شورای محترم نگهبان، عنایت داشته باشند که لایحه کنونی الحاق به کنوانسیون TF، به صراحت در تضاد با قانون اساسی کشور است» (سایت حکومتی قدس آنلاین ۱۶آذر).

و علی باقری عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی فغان برآورده است که «برجام چنان ایران را در نظر دشمنان ضعیف کرده است که آنها به خود جرأت داده‌اند تا برای کاهش توان دفاعی ایران اسلامی فضولی کنند. پذیرش مذاکره موشکی ذهنیت نادرست دشمنان مبنی بر ضعف ایران را به اثبات خواهد رساند و آنها را نسبت به استمرار و حتی تشدید فشارها علیه ایران ترغیب خواهد نمود» (رجا نیوز-14آذر).

به این ترتیب مشاهده می‌شود که کل نظام بر سر یک دوراهی قرار گرفته است که به هر طرف برود به پرتگاه می‌رسد. اگر رو در روی جامعه جهانی بایستد فشار تحریمها او را آماده ضربه نهایی مردم و مقاومت آزادی ستانشان خواهد کرد و اگر تن به جام های زهر بعدی بدهد عملکرد این زهر در پیکر کل نظام او را هر چه سریعتر به سرنوشت محتومش نزدیک خواهد کرد.