728 x 90

آیا تورم هم موهبت است؟ برای چه کسی؟!

تورم
تورم

هنوز یک سال از گماشته شدن آخوند رئیسی جلاد به منصب ریاست‌جمهوری توسط خامنه‌ای نگذشته، که پوشالی بودن وعده‌درمانی‌های او و دولتش در زمینه ساماندهی به وضعیت اقتصادی کشور و رفاه مردم حتی برای مهره‌ها و رسانه‌های باند خامنه‌ای هم عیان شده است.

امری که باعث شده آنها نیز به شکست این دولت در گل‌مانده اعتراف کنند و وعده‌هایی را که از نظر آنها «شیرین» اما برای مردم تلخ‌تر از تلخ است، به‌تمسخر بگیرند.

رئیسی جلاد در اسفندماه گذشته ادعا کرد تورم پایین آمده است، اما در همان زمان رسانه‌ها و کارشناسان اقتصادی حکومتی آنرا به چالش کشیدند و نرخ واقعی تورم را بالاتر از ۵۰درصد اعلام کردند.

پس از ضد و نقیض گویی‌های سردمداران در مورد حذف ارز ۴۲۰۰تومانی آنچه در عمل شاهدش هستیم، بالارفتن سرسام‌آور قیمت کالاهای اساسی از جمله قیمت نان است. در زمینه رشد تورم نیز پیش‌بینی سایت حکومتی موسوم به «روز نو» این است تورم ۹۰درصدی در راه است.

این سایت حکومتی با استناد به آمارهای بانک جهانی نوشت: «ایران در سال۲۰۲۲ در کنار کشور‌هایی مانند ونزوئلا، سودان و اتیوپی، یکی از ۱۰کشور با بیشترین تورم در جهان است» (روز نو ۱۹اردیبهشت ۱۴۰۱).

روزنامه حکومتی جهان صنعت تورم را به‌نحوی خالی کردن جیب اقشار کم‌درآمد دانسته و نوشته است: «تورم بدترین نوع اخذ مالیات از اقشار کم‌درآمد و فقیر است» (روزنامه جهان صنعت ۲۱اردیبهشت ۱۴۰۱).

این روزنامه حکومتی فقیرتر شدن مردم را ناشی از عملکرد «افرادی که بر مسند قدرت هستند» دانسته که «کشور را به گروگان گرفته» و «فقیرشدن مردم» را «یک موهبت الهی برای دست‌اندرکاران دولتی» نامیده است.

این روزنامه با اشاره به احتمال آزاد شدن منابع مالی رژیم در جریان مذاکرات اتمی نوشت:

«اگر منابعی در اختیار کشور قرار گیرد، این منابع در مسیرهایی که به تأمین منابع دولت و گروه‌های دولتی بینجامد هزینه خواهد شد نه تأمین رفاه مردم و افزایش استانداردهای زندگی» (جهان صنعت ۱۷اردیبهشت ۱۴۰۰).

رشد نرخ تورم و افزایش قیمتها یکی از روش‌هایی است که حاکمیت با آن مردم را به دام فقر بیشتر می‌اندازد، امری که برای حاکمان ضدمردمی و در رأس آنها خامنه‌ای «موهبت» است.

 

چرا که سردمداران حاکمیت و نهادهای چپاولگر به‌ویژه نهادهای غارتگر وابسته به بیت ولایت از طریق رشد قیمتها و بالا رفتن نرخ تورم به درآمدهای کلان و سودهای باد آورده می‌رسند.

واقعیت این است آثار تورمی سیاست‌های اقتصادی دولت رئیسی جلاد بسا بیشتر از آن است که به‌طور رسمی بیان می‌شود.

اما همین میزان از واقعیت هم که رسانه‌ها و مهره‌های حکومتی به آن اعتراف می‌کنند، بیانگر ابعاد غارت مردم و ستمی است که دولت جلادان بر مردم فقیر و گرسنه روا می‌دارد.

سیاست حذف یارانه‌ها توسط رئیسی تنها باعث افزایش قیمت کالاهای اساسی و بالا رفتن نرخ تورم نمی‌شود بلکه از هم‌اکنون تعدادی از این کالاها نظیر روغن و ماکارونی کمیاب و حتی در برخی شهرها نایاب شده‌اند، طوری که بنا بر گزارش رسانه‌های حکومتی در برخی از شهرها بسیاری از مردم از شب مقابل فروشگاههای زنجیره‌یی صف می‌کشند تا اقلام اساسی خود را تهیه کنند.

این وضعیت باعث شده رسانه‌ها و مهره‌هایی از حامیان دولت رئیسی نیز در نگرانی از قیام و خیزش مردم هشدار بدهند و عواقب مصیبت‌بار آنرا به رئیسی جلاد گوشزد کنند.

حمید رضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون بودجه و برنامه مجلس هشدار می‌دهد: «ا گر این حرکت و این گوی از دست ما در برود جمع کردنش به‌راحتی امکانپذیر نیست» (تلویزیون شبکه خبر ۲۱اردیبهشت ۱۴۰۱).

 

غلامرضا نوری قزلچه عضو دیگر مجلس ارتجاع سیاست دولت در زمینه حذف یارانه‌ها را زیر ضرب برده و با اشاره به‌جلسه باند موسوم به «فراکسیون ولایی» در مجلس در مورد «شیوه هدفمندسازی» گفت: «اعضای فراکسیون در این جلسه، نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود را بابت گرانی‌های به‌وجود آمده مطرح کردند و معتقد بودند دولت هنوز آمادگی اصلاحات هدفمندسازی (یارانه‌ها) را نداشت و زیرساختهای آن را آماده نکرده بود لذا به‌صورت شتاب‌زده اقدام کرد که موجب نگرانی شده است» (سایت موسوم به خانه ملت ۲۱اردیبهشت ۱۴۰۱).

روزنامه جهان صنعت نیز با عنوان «شتاب‌زده و نگران» هشدارد داده «دولتمردان خوب می‌دانند که انباشت این همه نگرانی و فشار اقتصادی در جامعه نتیجه خوبی ندارد» (جهان صنعت ۲۱اردیبهشت ۱۴۰۱).

غلام رضا رضوانی عضو مجلس ارتجاع نیز نگران این است که «حلاوت»! اقدامات اقتصادی دولت رئیسی «تبدیل به تلخی شود» (خبرگزاری مجلس ۲۱اردیبهشت ۱۴۰۱).

این ابراز نگرانی‌ها از بابت تاثیرات سوء سیاست ضدمردمی خامنه‌ای ـ رئیسی بر زندگی و معیشت مردم نیست، بلکه از بابت این است که پیش برد سیاست اقتصادی کنونی توسط دولت باعث قیام و خیزش مردم می‌شود و این قیام در تقدیر مهره‌های رژیم را وحشت‌زده کرده است.

واقعیت این است که خواست اصلی مردم چه در اعتراض‌هایی در پوشش صنفی و چه با شعارهای مرگ بر خامنه‌ای، سرنگونی نظام است، هم‌چنانکه مردم معترض در خوزستان در اعتراض به موج گرانی‌های اخیر به خیابان آمدند و برای رژیم وحشت برانگیخته‌اند. چرا که شورشگران خوزستانی نشان دادند که «موهبت»! فقر و گرانی برای خامنه‌ای را تبدیل به مصیبتی سنگین برای او و نظامش خواهند کرد.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/41572a1b-97d2-4e5f-bfec-f8cfc66a78e6"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات