728 x 90

ابعاد فاجعه؛ گریز خامنه‌ای از آتش خشم مردم

سخن روز
سخن روز

آشکار شدن ابعاد فاجعهٔ کرونا آن قدر است که دیگر رژیم توان سانسور خبرها و گزارشهای مربوط به‌آن را ندارد و ابعاد خشم و نفرت مردم که آن هم دیگر قابل کتمان نیست، باعث شد که خامنه‌ای روز چهارشنبه (۲۳مهر) شتاب‌زده و سراسیمه به‌میدان بیاید و برای لاپوشانی سیاست جنایتکارانه‌اش در فرستادن مردم به‌کورهٔ آدم‌سوزی کرونا و کنار کشیدن خودش از مسیر طوفان خشم مردم دست به‌ترفند سخیف ناشیانه‌یی بزند؛ تا خودش را تبرئه کند و کاسه کوزه کرونا را سر روحانی و دولت او بشکند.

توسل به‌توئیت، چرا؟

ولی‌فقیه ارتجاع برای رساندن پیامش، به‌شیوه‌یی غیرمعمول از توئیت استفاده کرد که نشانهٔ دستپاچگی اوست. آن قدر دستپاچه و سراسیمه که روا نمی‌دید در این شرایط به‌شدت ملتهب و ناپایدار دو روز دیگر صبر کند و روز جمعه به‌مناسبت ۲۸صفر به‌صحنه بیاید. خامنه‌ای در توئیت خود نوشت:

«ضابطه‌گذاریها برای شرایط کرونا بایستی حاکمیتی و الزامی باشد. از مدتها پیش به‌رئیس‌جمهور محترم و مسئولان گفته‌ام که بایستی الزام بشود. بعضی از فعالیت‌ها و سفرها بایستی ممنوع بشود. بعضی از سفرها موجب می‌شود که شیوع بی‌محابا و بدون قابلیت کنترل انجام بگیرد که واقعاً مایه تأسف است».

قبل از پرداختن به مضمون این توئیت و هدف خامنه‌ای از آن لازم است بر شرایط کنونی صرفاً در رابطه با کرونا، اندکی درنگ کنیم:

به گزارش خبرگزاریهای بین‌المللی و اذعان مقامات رژیم، حتی بر اساس آمارهای ساختگی رژیم که چند برابر کمتر از واقعیت است، ایران به‌لحاط ابتلا به‌کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، در رتبهٔ دوم (پس از هند با جمعیت یک میلیارد و ۴۰۰میلیون نفر) قرار دارد و نسبت به‌جمعیت در رتبهٔ اول است. این البته بر پایه آمارهای ساختگی رژیم است. در حالی که خبرگزاری آسوشیتدپرس (۲۱مهر) با استناد به‌یک گزارش اخیر مجلس نوشت: «آمار مبتلایان به‌کرونا در ایران ۸ تا ۱۰برابر بیشتر از آمار رسمی است». به‌این ترتیب ایران حتی در قدر مطلق آمار مربوط به‌کرونا هم در دنیا در رتبهٔ اول است. اظهارات پراکندهٔ مهره‌ها و مقامات رژیم طی همین یکی دو روز اخیر نیز همین را اثبات می‌کند.

ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اذعان به‌این که ایران جزو ۵‌کشوری است که بیشترین میزان مرگ و میر را نسبت به‌آمار مبتلایان کرونا دارند گفت: ما به‌شدت نگران افزایش مرگ و میر عمومی هستیم.

حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر تهران از دفن ۳۹۰ تهرانی طی روز سه‌شنبه (۲۲مهر) در بهشت زهرا خبر داد. این در حالی است که آمار کل کشور در همان روز ۲۵۴نفر اعلام شده بود.

حریرچی اعتراف کرد که تعداد واقعی فوت‌شدگان دو برابر آمار اعلامی است.

حمید عمادی رئیس بخش عفونی بیمارستانی هزار تخت‌خوابی تهران در تلویزیون رژیم گفت: «الان باید به‌مردم بگوییم مراقب باشید اگر مریض شوید خونتان پای خودتان است. ». . .

اینها تنها به‌مثابه مشتی نمونه خروار است، اما همین اندازه هم می‌تواند توضیح دهد که چرا خامنه‌ای این‌قدر سرآسیمه و پابرهنه به‌صحنه دویده است.

اهداف خامنه‌ای از این توئیت

اول این‌که خامنه‌ای در این توئیت سعی کرده سیاست مجرمانه‌اش در لاپوشانی حقایق مربوط به‌کرونا و ناچیز جلوه دادن آن را بپوشاند و خودش را متولی ضابطه‌گذاری و اقدامات نمایشی که رژیم شروع کرده، نشان بدهد. البته او در سخنرانی دو روز پیش خود (۲۱مهر) با به‌فراموشی سپردن اظهارات قبلی خود، از کرونا به‌عنوان ابتلای عظیم نام برده بود، با این همه، ابعاد فزایندهٔ فاجعه او را مجبور کرد که این بار با عجله و با توئیت وارد مسأله شود.

دوم، با بیان این‌که من از مدتها پیش به‌مسئولان گفته‌ام... تلاش کرد با سفلگی خودش را در ببرد و روحانی را دم برق بدهد.

سوم، با مطرح کردن سفرها و این‌که سفر موجب «شیوع بی‌محابا و بدون قابلیت کنترل» کرونا می‌شود، مردم را مقصر جلوه دهد و روی این واقعیت که طغیان اخیر، عمدتاً نتیجهٔ عزاداریهای محرم است، سرپوش بگذارد.

چهارم، با طرح موضوع «حاکمیتی و الزامی» برای اقدامات سرکوبگرانه و ورود سپاه و بسیج، به‌بهانهٔ مقابله با کرونا زمینه‌سازی کند.

اقدامات نمایشی رژیم

روحانی هم روز چهارشنبه (۲۳مهر) در جلسه هیات دولت گفت: «در برابر کرونا، کادر درمانی، پزشکان و پرستاران، نیروهای مسلح، مدیران و بخش‌های اقتصادی و شرکت‌های دانش‌بنیان ما هر چه توانستیم انجام دادیم و هر چه بتوانیم انجام می‌دهیم. ». . .

متعاقباً سخنگوی وزارت بهداشت رژیم اعمال محدودیتهای سفر از مبدأ یا مقصد ۵کلان‌شهر تهران، کرج، اصفهان، مشهد و ارومیه را اعلام کرد این محدودیت از ساعت ۲۴پنجشنبه (۲۴مهر) تا ظهر یکشنبه (۲۷مهر) خواهد بود. این یک اقدام صرفاً نمایشی و بی‌تأثیر است چرا که محدودیت تردد بین شهری، تنها سه روز و نیم اعمال می‌شود، در حالی که مدت قرنطینه و اعمال محدودیتها بایستی حداقل دو هفته باشد تا مؤثر واقع شود. ضمن این‌که وقتی کارها و مشاغل تعطیل نشده و ترددات در کلان‌شهر تهران هم‌چنان مثل سابق جریان دارد و در مترو جای سوزن‌انداز نیست، ممنوعیت سفر به‌سایر شهرها هیچ مسأله‌یی حل نمی‌کند.

نکتهٔ دیگر این‌که نه خامنه‌ای و نه روحانی قول هیچ کمک عملی و مادی ندادند و حتی صحبت پرداخت معوقات پزشکان و پرستارانی که ۸ماه است جانشان را کف دستشان گرفته‌اند یا استخدام نیروی جدید هم مطرح نیست. تنها سپاه اعلام کرده که امکانات و بیمارستانهای خود را در خدمت مقابله با کرونا قرار می‌دهد که این نیز صرفاً حرف است چون بیمارستانهای ارتش و سپاه اگر بتوانند تنها جوابگوی بیماران و مبتلایان خودشان باشند، خیلی هنر کرده‌اند.

بنابراین سرآسیمگی خامنه‌ای و متوسل‌شدن رژیم به‌اقدامات نمایشی نشانهٔ آن است که استفاده از کرونا به‌عنوان سدی در برابر قیام، دارد به‌انتهای خود می‌رسد و این موج مرگی که ضحاک زمان می‌کوشید سوار آن شود، دارد روی سر خود رژیم برمی‌گردد و در این صورت رژیم کلان بازندهٔ این بازی خواهد بود.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات