728 x 90

اشتباه محاسبه خامنه‌ای!

قیام ۹۸
قیام ۹۸

پس از قیام دیماه ۹۶ موضوع استمرار قیام و خیزش مجدد مردم آن‌چنان روشن بود که بسیاری از سردمداران و مهره‌های بالای حکومتی از هر دو باند، نسبت به قیام و خیزش دیگری فراتر از قیام دیماه ۹۶، هشدار می‌دادند و رژیم نیز به حساب خودش با تمام قوا آماده مقابله با آن بود.

خامنه‌ای بارها نسبت به‌وقوع قیام در سال ۹۸ هشدار داده و پیش‌بینی‌اش این بود که این قیام و به تعبیر او «فتنه» اگر اتفاق بیفتند شدیدتر از قیام سال ۹۶ است و طرحی که برای براندازی نظام در این قیام تدارک دیده می‌شود بسیار عمیق، وسیع و خطرناک‌تر از قیام دیماه ۹۶ خواهد بود.

این پیش‌بینی درست بود زیرا مردم به جان آمده و متعرض خصوصاً جوانان شورشی، مترصد فرصتی بودند که بار دیگر حاکمیت را به چالش بکشند و در خروشی دوباره ارکان آنرا به لرزه درآورند.

اوج نفرت مردم و قصد آنها به‌ویژه جوانان انقلابی برای براندازی باعث شد که قیام آبانماه ۹۸ در یک بزنگاه و در یک فرصتی مناسب شعله‌ور شود و مردم خصوصاً جوانان قیام‌آفرین ضرب‌شصت جانانه‌ای از بروز خشم و نفرت خود را نسبت به نظام آخوندی نشان بدهند.

ضرب‌شصت جانانه‌ای که هنوز هم سردمداران نظام و نیروهای وارفته آن نسبت به آن مات و مبهوت هستند.

خامنه‌ای در ۲۱آذر ۹۷ با صراحت بیشتری نسبت به‌وقوع قیام در سال ۹۸ ابراز نگرانی کرد و برای مواجهه با آن به نیروهای رژیم آماده‌باش داد که «همه باید حواسشان جمع باشد» و به «ملت عزیز»! هم عرض کرد: «این‌ها گفتند در سال ۹۷ ما چنین می‌کنیم، چنان می‌کنیم، و نقشه‌هایی را برای جمهوری اسلامی ابراز کردند یعنی در واقع نقشه‌شان لورفت این ممکن است فریب باشد؛ ممکن است جنجال را برای سال ۹۷ برپا کنند، نقشه را برای سال ۹۸ ب‌کشند».(خبرگزاری فارس ۲۱آذر ۹۸)

به پیروی از خامنه‌ای سردمداران نیروهای سرکوب و امام‌جمعه‌های ریز و درشت او هم در شهرهای مختلف به صحنه آمدند و نسبت به بروز قیام در سال ۹۸ ابراز نگرانی کردند، آنها نیز به نهادهای ذیربط هشدار دادند که برای مقابله با چنین با وضعیتی آماده باشند.

خامنه‌ای در تاریخ ۸آبان ۹۸ در دیدار با جمعی از نیروهای ارتش با اشراف به این‌که مردم نسبت به نظامش نفرت دارند، ضمن ابراز هراس نسبت به حجم و سطح مطالبات مردم به آنها توصیه کرد که به فکر قیام و اعتراض نباشند و: «بدانند که هر چند مطالباتی دارند و مطالبات به‌حق هم هست، اما این مطالبات فقط در چارچوب ساختارهای قانونی، قابل تأمین است. دشمن می‌خواهد ساختارهای قانونی را به‌هم بریزد. وقتی در یک کشوری ساختارهای قانونی وجود نداشته باشد، خلأ به‌وجود می‌آید و هیچ کاری نمی‌شود کرد، هیچ اقدام مثبتی نمی‌شود انجام داد».(سایت خامنه‌ای ۸آبان ۹۸)

در همین دیدار در هراس از قیام قابل پیش‌بینی بر آمادگی نیروهایش تأکید کرد و گفت: «خب اگر فتنه از قتل بدتر است، پس بایستی نیروهایی که حافظ امنیت هستند آرایش لازم را، نظم لازم را برای مقابله‌ با فتنه هم بگیرند، آمادگی‌های خودشان را برای فتنه هم بایستی حفظ بکنند؛ این آن چیزی است که دستگاهها بایستی به آن توجّه داشته باشند».(سایت خامنه‌ای ۸آبان ۹۸)

قیام آبان در شرایطی اتفاق افتاد که اضافه بر هشدارهای ولی‌فقیه ارتجاع در مورد وقوع آن در سال ۹۸، دولت روحانی نیز در جریان گران کردن قیمت بنزین از ماهها قبل برای آن زمینه‌سازی کرد و از طریق بعضی از رسانه‌ها و عوامل خود چند بار شایعه اجرای این طرح را مطرح و تکذیب کرد تا زمانی که طرح اجرامی‌ شود شوک اجرای آن باعث نشود تا مردم به خیابان‌ها بریزند.

به‌دنبال هشدارهای مکرر خامنه‌ای در زمینه وقوع قیام و برآورد دولت و دستگاههای امنیتی از عکس‌العمل مردم در برابر گرانی بنزین، نیروها و نهادهای مختلف سرکوب در حالت آمادگی کامل به‌سر می‌بردند.

به اعتراف مهره‌های رژیم از قبل سرکردگان سپاه، نیروی انتظامی و بسیج و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی نیز اوضاع را بررسی کرده و گزارش داده بودند که می‌توانند اوضاع را در برابر عکس‌العمل مردم در برابر گرانی بنزین کنترل کنند.

در این زمینه‌ رحمانی فضلی، وزیر کشور، اعتراف کرد: «۲سال است درگیر بحث افزایش قیمت بنزین بودیم، ۴سناریو داشتیم. چند گروه کار تشکیل شد که یک از آنها کارگروه انتظامی امنیتی بود که در شورای امنیت تصویب شد و کمیته دیگر کمیته عملیات روانی و پاسخگویی بود».

تمام مباحث و تحلیلها زیر نظر وزارت اطلاعات که تجربه رصد پنهان و آشکار داشتند و هم‌چنین سپاه و نیروی انتظامی و قوه قضاییه تحلیل شد... تمام نیروی انتظامی در کشور مأمور شده بودند به‌دلیل مسایل امنیتی از پمپ‌بنزین‌ها حفاظت کنند... شرایط کشور و وضعیت اقتصادی مردم مورد بررسی قرار گرفت مثلا بورس موظف به کنترل بازار شد. وزارت صنایع و معدن و تجارت نیز قیمتها را کنترل و جلوی رشد قیمتها را بگیرد و هم‌چنین بانک مرکزی بر قیمت ارز و طلا نظارت کند».(تلویزیون شبکه یک ۵آذر ۹۸)

با چنین آمادگی‌هایی که در میان نیروی سرکوب و نهادهای ذیربط حکومتی وجود داشت و با توجه به این‌که عنصر غافلگیری هم نبود، مردم و جوانان شورشی کار خود را کردند و ضربه‌ای جانانه بر نظام وارد کردند.

نکته مهم و قابل‌ توجه این‌که به‌رغم تمامی آمادگی‌ها رژیم برای برای مقابله با مردم، خامنه‌ای و نظام آخوندی نسبت به پتانسیل انفجاری جامعه و عزم و اراده مردم خصوصاً جوانان انقلابی برای براندازی اشتباه محاسبه داشتند و به اعتراف خودشان به‌رغم همه آمادگیها غافلگیر شدند.

قیام مردم آن‌چنان بزرگ و آن‌چنان در میان نیروهای سرکوب و امنیتی رژیم لرزه انداخت که یارای مقابله با آن را نداشتند و در همان ساعات اولیه فرار را بر قرار ترجیح دادند و عملاً مراکز بلا دفاع رژیم توسط مردم هدف قرار گرفت.

ضربه قیام آبانماه آن‌چنان قدرتمند و سهمگین بود که پاسدار سلامی، سرکرده سپاه پاسداران ضدخلقی، عظمت این ضربه را با جنگ دوم جهانی مقایسه کرد: «ما در یک جنگ بزرگ جهانی هستیم، جنگی که این روزها در خیابانهای ما آغاز شد».(تلویزیون شبکه خبر ۴آذر ۹۸)

پاسدار علی فدوی، جانشین سرکرده سپاه پاسدران، نیز در زمینه عظمت قیام گفت: «همین چند روزه این توطئه خیلی توطئه بزرگی بود ما ابعاد مختلف اون را ازش مطلع هستیم نه با تحلیل نه خبر نه؛ اطلاعات کامل داریم که توطئه خیلی بزرگی بود».(تلویزیون شبکه یک ۴آذر ۹۸)