728 x 90

اشغال عراق از نوع سوم

سخن روز
سخن روز

در حالی که یک هفته به‌ اربعین حسینی باقی مانده، تبلیغات و اقدامات عملی رژیم برای برگزاری نمایش سیاسی و دجالگرانه‌ای که به‌ بهانهٔ اربعین، از ماهها پیش شروع کرده، به‌اوج خود رسیده است. همهٔ کانالهای رادیو تلویزیون حکومتی بخش زیادی از خبرها و گزارشهایشان را به‌ این موضوع اختصاص داده‌اند و این جنجال دجالگرانه رسانه‌های مکتوب و مجازی رژیم را هم اشباع کرده است.

این در حالی است که از یک‌سو در قیام مردم عراق، بیش از ۱۸۰تن کشته و ۷هزار تن مجروح شده‌اند که عمدهٔ آنها توسط پاسداران و مزدوران جنایتکار دست‌نشاندهٔ رژیم به‌خاک و خون غلتیده‌اند؛ از این‌رو خشم و نفرت بی‌سابقه‌ای علیه رژیم جنایتکار آخوندی در عراق، به‌خصوص در استانهای شیعه‌نشین موج می‌زند که هر آن ممکن است دوباره شعله بکشد.

از سوی دیگر صرف هزینه‌های نجومی برای راه‌اندازی این نمایش در حالی است که رژیم به‌لحاظ اقتصادی در آستانهٔ خفگی است و استخوانهای مردم زیر فشارهای اقتصادی و گرانی روزافزون در حال خرد شدن است. گزارشها حاکی از آن است که با گران شدن ۵۰درصدی نان، در مناطق فقیرنشین شهرها، دیگر کمتر صفی در نانوایی‌ها به‌چشم می‌خورد، چرا که مردم محروم و گرسنه، حتی توان خرید نان مکفی را هم ندارند.

 

هدف رژیم از «عملیات اربعین»

بنابراین سؤال این است که چرا و با چه هدفی، رژیم در چنین شرایطی میلیاردها دلار را صرف بردن و آوردن به‌قول خودش میلیونها نفر به‌  عتبات و حل و فصل انبوه معضلات تدارکاتی و ترابری چنین جمعیتی می‌کند؟

بدیهی است که مطلقاً انگیزهٔ مذهبی در کار نیست، تا آنجا که خود رژیم هم با همهٔ دجالگریها، از راه‌پیمایی اربعین با عنوان «نمایش سیاسی» یاد می‌کند و اخیراً هم در تلویزیونش آن را «عملیات اربعین» می‌نامد و به‌نظر می‌رسد که رژیم عمد دارد این راهپیمایی را مابه‌ازای عملیات نظامی بنمایاند، تا در شرایطی که از هر طرف در بن‌بست و در محاصرهٔ بحرانهاست، به‌ نیروهایش که به‌شدت در معرض ریزش قرار گرفته‌اند، روحیه بدمد. ریزش نیروها، به‌ویژه در سپاه تا آنجا جدی است که خود خامنه‌ای هم اعتراف کرد: «ریزش در همه جا هست و سپاه هم از آن مستثنی نیست».(سخنرانی در دیدار با سرکردگان سپاه ۱۰مهر ۹۸)

از طرف دیگر صدور تروریسم برای رژیم یک امر استراتژیک است، بسط ولایت، انگیزه و دینامیسم و علت وجودی «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» است که عمداً‌ در آن نام ایران قید نشده و اخیراً سردمداران رژیم و سرکردگان سپاه این نکته را که مأموریت سپاه تنها به‌جغرافیای ایران محدود نمی‌شود، بارها مورد تأکید قرار داده‌اند.

«عملیات اربعین» با این همه مخارج سرسام‌آور هم در همین چارچوب قابل تبیین است. پروژهٔ اربعین برای رژیم یک پروژهٔ امنیتی است و هزینه‌های نجومی که حکومت آخوندی صرف آن می‌کند با هزینه‌های جنگ و عملیات نظامی قابل مقایسه است.

هدف درازمدت رژیم، محقق کردن همان سودای به‌گور رفتهٔ خمینی مبنی بر بسط ولایت‌ فقیه است که اولین ایستگاه آن عراق می‌باشد. هدف مرحله‌ای «عملیات اربعین» نیز نهادینه کردن حضور سپاه پاسداران و مشخصاً نیروی تروریستی قدس در عراق است.

 

علنی کردن حضور نیروی تروریستی قدس

پاسدار سرتیپ رمضان شریف طی اظهاراتی که در رسانه‌های حکومتی(۲۰مهر) منعکس شده، صراحتاً استقرار نیروی تروریستی قدس در عراق به‌ بهانهٔ حفاظت از زائران را فاش کرد. وی گفت: «نیروی قدس سپاه، نیروهای انتظامی عراق و حشدالشعبی؛ حافظ امنیت زائران در خاک عراق هستند».

وی افزود: «سپاه در چند موضوع به‌صورت مشخص فعالیت می‌کند؛ در بخش‌های زیرساختی قرارگاه سازندگی خاتم با توجه به‌ توافقی که با استاندارن و مسئولان محلی دارد، مسیرها و معابر و پارکینگ‌ها و کارهای زیرساختی در حوزه راه و ترابری را در ۳استانی که در مسیر تردد زوار هستند، انجام می‌دهد».

انجام «کارهای زیرساختی» در خاک یک کشور دیگر، معنایی جز اشغالگری ندارد.

البته این اشغالگری به‌صورت پنهان از سال‌ها پیش در عراق جریان داشته و اکنون رژیم به‌دلیل ضعف و درهم‌شکستگی خود نیاز دارد آن را علنی و برجسته نماید. طی سالهای اخیر و پس از سرنگونی نظام سابق عراق، نیروی قدس سپاه پاسداران در پوشش دیپلماتیک، همه سفارتخانه و کنسولگریهای رژیم را تحت سیطرهٔ خود گرفته است. البته عراق از ابتدا مانند سوریه خارج از کنترل وزارت‌خارجه بود و همهٔ سفیرهای پیشین رژیم در بغداد از سرکردگان نیروی قدس بودند.

در حال حاضر نیز سفیر رژیم، پاسدار سرتیپ ایرج مسجدی است که سال‌ها از فرماندهان اصلی نیروی قدس بوده و در عملیات تروریستی متعددی شرکت و فرماندهی داشته است. به‌همین ترتیب همهٔ کنسولهای رژیم در کنسولگریهای بصره، کربلا، نجف، ارببل و سلیمانیه از سرکردگان سپاه و نیروی قدس هستند و عملیات‌های تروریستی در این شهرها و مناطق مجاور آنها توسط این پاسداران که از مصونیت دیپلماتیک برخوردارند، صورت می‌گیرد.

 

واکنش‌ها به نقش رژیم در سرکوب قیام عراق

حضور و نفوذ نیروی قدس سپاه پاسداران، در جریان سرکوب خونین قیام اخیر مردم عراق، بیش‌ از‌ پیش نمایان شد و هم مورد اعتراض برخی نمایندگان پارلمان قرار گرفت وهم به‌طور وسیعی در مطبوعات عربی نیز انعکاس پیدا کرد.

احمد الجبوری، نماینده پارلمان عراق گفت که عوامل رژیم ایران در سرکوب قیام مردم نقش هدایت‌کننده دارند. ظافر العانی و فائق الشیخ، دو نماینده دیگر نیز تأکید کردند که رژیم ایران به‌واسطه تک‌تیراندازان تظاهرکنندگان را به‌قتل می‌رساند.

روزنامهٔ العرب چاپ لندن(۱۹مهر ۹۸) با اشاره به‌حضور نیروهای رو به‌ افزایش رژیم ایران در عراق و شرکت آنان در سرکوب معترضان، نوشت: «هزاران نفر از نیروهای سپاه پاسداران و جنگجویان حزب‌الله لبنان در عراق به‌عنوان یک نیروی احتیاط ضربت متمرکز شده‌اند تا در صورتی که تهدید به‌ نقطه خطرناکی رسید حکومت (عراق) را نجات دهند».

بنابراین رژیم تلاش می‌کند از ۲طریق، هم با تشدید سرکوب و کشتار و هم با امواج انسانی در نوع جدید آن و به‌صورت راه‌پیمایی، مردم عراق را مرعوب کند و آنها را از پیشروی در مسیر آزادی و دموکراسی که تهدیدی برای دیکتاتوری ولایت‌ فقیه است، باز دارد.

در حال حاضر رژیم از این‌که مراسم اربعین در داخل عراق و در شهرهایی مانند کربلا و نجف انگیزه‌ای برای شعله‌ور شدن جنبش مردم ستمدیدهٔ عراق شود، بیمناک است و می‌کوشد با اعزام گستردهٔ پاسداران و نیروی ویژه ناجا، علاوه بر بسیج نیروهای حشدالشعبی و سایر شبه‌نظامیان سرسپرده‌اش اوضاع را کنترل کند.

اما هدف نهایی و استراتژیک رژیم محقق کردن سودای ابلهانه و جنایتکارانهٔ خمینی برای بلعیدن عراق است؛ خامنه‌ای هم به‌جد این رؤیای شوم را دنبال می‌کند. وی در سخنرانی خود خطاب به‌سرکردگان سپاه(در روز ۱۰مهر) تأکید کرد: «امتداد عمق راهبردی، گاهی از واجب‌ترین واجبات ‌کشور هم لازم‌تر است».

از آنجا که معنی «اوجب واجبات»(بنا‌ به‌ تعریف خمینی) حفظ نظام است، اکنون هم اشغال عراق از نوع سوم یعنی به‌طور خزنده و از طریق راه‌پیمایی است؛‌ اما این پیش از آن‌که علامت قدرت و یک اقدام تهاجمی باشد، در کنه خود یک اقدام تدافعی و به‌منظور حفظ نظامی است که از هر سو نشانه‌های اضمحلال آن نمودار شده است.

این تحولات یک بار دیگر صحت تحلیل مقاومت ایران را برای همگان به‌اثبات می‌رساند که: «با وجود رژیم ولایت‌ فقیه هیچ‌کدام از مشکلات و بحرانهای موجود در منطقه حل نمی‌شود. رژیم ایران نه بخشی از راه‌حل که بخش اصلی بحران است. از این‌رو ما خواستار خلع‌ید کامل ولایت‌ فقیه در کشورهای منطقه و به‌ویژه در سوریه و عراق هستیم. پایان سیاست‌های ایران‌سوز این رژیم البته با براندازی و خلع‌ید از این رژیم اشغالگر به‌دست توانای ملت ایران خواهد بود».(بیانیه شورای ملی مقاومت مرداد ۱۳۹۷)