728 x 90

اعتراضات فزاینده؛ معنا و چشم‌انداز

سخن روز
سخن روز

خامنه‌ای در صحبت‌هایی که امروز با نیروهای سرکوبگر نظام داشت، از «تهدید سخت دشمنان» از جمله دشمن «درونی» نام برد و گفت: «امنیت مهمترین مسأله‌ای است» که «باید مورد توجه» قرار گیرد. آنگاه تأکید کرد که نیروهای سرکوبگر، از جمله «سپاه، نیروی انتظامی و بسیج... سپر دفاعی در برابر تهدیدات دشمن» هستند!

درست همان لحظه که ولی‌فقیه ارتجاع از خطر و امنیت نظام حرف می‌زد، معلمان، بازنشستگان و کارگران، یعنی بخش‌هایی از همان «دشمن درونی» نظام در شهرهای مختلف کشور در حال اعتراض علیه حاکمیت سرکوب و غارت خامنه‌ای بودند.

معلمان در تهران مقابل مجلس ارتجاع و در اصفهان، شیراز، اهواز، زنجان و کرمان شعار می‌دادند «معلم می‌میرد، سازش نمی‌پذیرد». بازنشستگان تأمین اجتماعی هم در تهران مقابل مجلس ارتجاع و در اهواز، اصفهان، رشت، کرمانشاه، خرم‌آباد، مشهد و قزوین شعار می‌دادند: «فقط کف خیابون-به‌دست میاد حقمون».

 

این حرکتهای اعتراضی که روزانه در شهرهای ایران و توسط اقشار مختلف در جریان است و پیاپی بر ابعاد آن افزوده می‌شود. خواب از چشم خامنه‌ای ربوده است. او خوب می‌فهمد که این اعتراضات زمینه‌ساز چه فاجعه‌یی برای نظامش است؛ برای همین از خطر «دشمن درونی» وحشت دارد و کارگزارانش هم با هراس می‌گویند امروز «جنگ از مرزها به‌داخل خانه‌ها رسیده است!» (پاسدار رفیعی سرکرده سپاه قزوین-۱۰مهر).

علت این سراسیمگی هم روشن است. خامنه‌ای و رئیسی یا باید به خواست جامعه تن بدهند و با کم کردن از اختناق و دزدی و چپاول، معیشت مردم را تأمین کنند، هم‌چنین از شدت دیکتاتوری بکاهند و راه نفس مردم را باز کنند؛ یا خود را برای جنگی که «از مرزها به‌داخل خانه‌ها رسیده» آماده کنند. اما حکومت دزدان و جلادان نه می‌خواهند و نه می‌توانند، برخلاف ماهیت خود از غارت و سرکوب دست بردارند. از این رو تنها راه را در افزودن هم بر میزان غارت و هم بر ابعاد اختناق و سرکوب یافته‌اند؛ و این همان دلیل گماردن جلاد۶۷ بر مسند ریاست‌جمهوری نظام و افزایش اعدامها و بگیر و ببند در خیابان‌ها به بهانهٔ آخوندساختهٔ بدحجابی و خراب کردن خانه و سرپناه بر سر مردم محروم است.

 

اما مشکل خامنه‌ای این است که سرکوب راه‌حل نیست، تنها مانعی است در برابر قیام که تا حدی می‌تواند آن را به تأخیر بیندازد. سرکوب مانند سدی فرسوده در برابر سیلابهای خروشانی است که پیاپی بر حجم آن افزوده می‌شود؛ این سد را هر چقدر هم تقویت کنند در جایی در برابر فشار مداوم انبوه آب جمع شده ترک برداشته و ترک به‌سرعت تبدیل به شکاف می‌شود و شکاف به شکستن سد منجر می‌گردد و سیل بنیان‌کن جاری می‌شود.

اعتراضات روزافزون اجتماعی و خشم و خروش مردمی که جانشان به‌لب رسیده و دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند، در نقطه‌ای به شکستن سد و جاری شدن سیل قیام راه خواهد برد.

از همین روست که خامنه‌ای نسبت به «تهدید سخت... دشمن درونی» هشدار می‌دهد!

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات