728 x 90

اعتراف به پولشویی گسترده در رژیم

پول‌شویی گسترده در حکومت آخوندی
پول‌شویی گسترده در حکومت آخوندی

فاش‌گویی جواد ظریف، وزیر امور خارجه رژیم، به جریان‌داشتن پولشویی در ابعاد هزاران میلیارد در رژیم، انعکاس گسترده‌یی در جهان داشت و جنگ و دعوای جدیدی را در درون نظام بحران‌زده کلید زد.

ظریف در این مصاحبه که با سایت خبر آنلاین انجام شده و به‌صورت ویدیویی در فضای مجازی پخش شده است، در مورد علت مخالفت گسترده‌یی که با لوایح مربوط به FATF ابراز می‌شود، گفت که پولشویی گسترده در کشور یک واقعیت است و افزود که دلیل فضاسازی‌هایی که علیه مصوبه‌های ضدپولشویی می‌شود "منافع اقتصادی" افراد است: «فکر می‌کنم پشت بعضی از این فضاسازیها منافع اقتصادی است، بالاخره پولشویی یه واقعیتی است در کشور ما و از پولشویی خیلیها منعفت دارند.

خبرنگار: کد دارید یا این‌که تصورتان است؟

ظریف: والله اگه کدی هم داشته باشم امکانش را ندارم که علنی عرض بکنم. ولی کدهای زیادی هست از میزان پولشویی که در کشور صورت می‌گیرد».

ظریف ضمن اعتراف به این‌که جرأت ندارد اسمی از مراکز قدرتی که پشت این پولشویی‌های کلان قرار دارند، ببرد، افزود: «من نمی‌خواهم این را نسبت بدهم به هیچ جایی، ولی خوب آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند حتماً آن قدرت و توان مالی دارند که دهها میلیارد یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات بکنند و هزینهٔ فضا‌سازی بکنند در کشور. خوب وزارت خارجه‌ای که مجموع بودجه‌ش از هزینهٔ(حالا بعضیها آمدند به هزینهٔ سفارتخانه‌های ما گیر دادند) ما کل بودجه‌مان کمتر از بعضی بودجه‌های فرهنگی که ارتباط دارند به بعضی ارگانهای قدرت؛ خوب ما که نمی‌توانیم با آن فضاسازیها مقابله کنیم. خوب یک فضایی درست کردن کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰هزار میلیارد درش منافعی جابه‌جا بشود، این‌که کل بودجه وزارت‌خارجه را هزینهٔ تبلیغاتشون بکنند یا یک قلم فضاسازیهایشان بکنند».

 

اگر ‌چه ظریف تأکید کرد که هیچ دستگاهی را متهم نمی‌کند و تنها اشاره‌اش به افراد است، اما این تکذیب‌ها که در تناقض با اشارهٔ او به مراکز قدرت بود، از قضا زیر این مراکز قدرت بیش‌از‌پیش خط تأکید ‌کشید. کما این‌که سخنگویان آنها را به پاسخگویی بلافاصله و حمله متقابل به ظریف واداشت.

پاسدار حسین شریعتمداری، رئیس کیهان خامنه‌ای، در شمارهٔ دیروز(۲۲آبان ۹۷) این روزنامه با تیتر تهدیدآمیز «آقای ظریف متوجه هستید که...؟!» تلویحا او را به وابستگی به آمریکا و انگلیس متهم کرد و نوشت: «جناب ظریف! چرا دقیقاً هنگامی که آمریکا و اروپا برای تصویب لوایح چهارگانه FATF در کشورمان یقه چاک می‌دهند و فشار می‌آورند، جنابعالی ایران اسلامی را به پولشویی گسترده متهم می‌کنید؟!».

شریعتمداری سپس توپ را به زمین دولت روحانی برگرداند و افزود: «این چه دولتی است که در سیستم بانکی آن هزاران میلیارد پولشویی صورت می‌پذیرد و این سیستم بانکی توان کشف آن را ندارد و برای مقابله با آن باید به بیگانگان متوسل شود(پذیرش FATF)! آیا این اظهار‌نظر جنابعالی تخریب دولت و اعتراف به ناکارآمدی آن نیست؟!».

احمد امیرآبادی، از اعضای باند خامنه‌ای در مجلس ارتجاع نیز طی گفتگویی با خبرگزاری سپاه پاسدران گفت: «ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است».

این عضو هیأت‌رئیسه مجلس ارتجاع، تصریح کرد اظهارات ظریف، کاملا به‌معنای بازی در زمین دشمن است.

امیرآبادی همچنین با اشاره به این‌که ظریف، عضو هیأت وزیران است، خود او و کل هیأت دولت را متهم نمود و تصریح کرد: «ایشان بگوید اگر پولشویی انجام می‌شود، کجا انجام می‌شود؟ مگر پولشویی در بانکها انجام نمی‌شود؟! ایشان در هیأت وزیرانی حضور دارد که رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد حضور دارند؛ طبق قانون اساسی اعضای هیأت وزیران مسئولیت مشترک دارند و باید پاسخگو باشند».(خبرگزاری فارس ۲۱آبان ۹۷)

صرف‌نظر از اتهامات هر دو باند به یکدیگر در زمینه پولشویی واقعیت این است که ایران تحت حاکمیت آخوندها سالها است که رتبه نخست ریسک پولشویی را داراست.

چنان‌که بر اساس گزارش سال ۲۰۱۷(سال ۱۳۹۶) مؤسسه«بازل» در سویس، ایران تحت حاکمیت آخوندی برای چهارمین سال متوالی در میان ۱۴۶کشور رتبه نخست پولشویی را دارا بود.

بعد از ایران کشورهایی نظیر افغانستان، گینه بیسائو، تاجیکستان، لائوس، موزامبیک، مالی، اوگاندا، کامبوج و تانزانیا، رتبه‌های دوم تا دهم را در زمینه پولشویی به دست آوردند.

حاصل پولشویی به دست آوردن پول کثیف از طریق معاملات غیرقانونی مانند قاچاق، اختلاس، فرار مالیاتی و سایر شیوه‌های غیرقانونی است.

به‌دلیل ساختار فاسد سیاسی و اقتصادی فاسد است که واردات و صادرات قاچاق کالا یکی از منابع مهم پول کثیف است.

امری(قاچاق کالا) که نهادها و مهره‌های ذیربط حکومتی از جمله سپاه پاسداران ضدخلقی و نهادهای وابسته به بیت خامنه‌ای و دولت ضدمردمی در آن ید طولایی دارند و بنا بر آمارهای رسمی بین ۲۵ تا ۳۰میلیارد دلار کالا قاچاق می‌شود.

امری که سپاه پاسداران و دیگر نهادهای حاکمیت آخوندی برای آن اسکله‌های مخصوص دارند و اضافه بر این از طریق مبادی رسمی، قانونی و گمرکی نیز روزانه هزاران کانتیتر کالای قاچاق وارد و صادر می‌شود.

در چنین درجه‌ای از فساد و پولشویی است که بانکها از طریق شبکه‌های درهم‌تنیده فساد به بنگاههای رانت‌خواری سودآور برای نهادها و مهر‌ه‌های حاکمیت تبدیل شده‌اند و در چنین حاکمیتی است که چرخه تولید ملی خشک شده و اقتصاد کشور به تباهی کشیده شده است و...

نهادهای نظارتی حکومتی و به‌خصوص قوه قضاییه تماماً به فساد آلوده شده‌اند تا جایی که به اعتراف سردمداران و مهره‌های حکومتی فسادی نهادینه شده و سیستماتیک بر تمامی امور حاکم است.

فسادی که از رأس هرم حاکمیت ناشی می‌شود و به سایر اجزای آن سرایت کرده است و کارشناسان و مهره‌های حکومتی از این فساد به‌مثابه سرطان نام می‌برند.

در زمینه رشد روند صعودی فساد و خطری که از این بابت نظام را تهدید می‌کند پیش از این اسحاق جهانگیری هشدار داد «‌هیچ خطری همانند فساد نظام جمهوری اسلامی ایران را تهدید نمی‌کند» و احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص نظام، گفت: «مهم‌ترین خطر پیش روی جمهوری اسلامی فساد اقتصادی است که می‌تواند به اسقاط نظام نیز منجر شود».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e65f6a08-720a-40c1-b0aa-8d66009c6f8e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات