728 x 90

اعتصاب بازاریان ـ زهر سال‌های عسل

اعتصاب بازاریان - اعتصاب به تهران رسید
اعتصاب بازاریان - اعتصاب به تهران رسید

اعتصاب بازاریان یکی از آثار بحرانهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حاکمیت آخوندی است که این روزها از جای‌جای ایران سر برمی‌آورد. این بحرانها خصلت تکثیرشونده دارند. دومینوی قیامی که از دی ۹۶ به حرکت درآمد، قصد دارد تا سراپرده‌ٔ بیت خامنه‌ای برود و کلیت نظام آخوندی را درنوردد.

در گیرودار بحرانهای افزون‌شونده‌ٔ درونی و بیرونی حاکمیت آخوندی، با ورود پارامتر برجام و خروج آمریکا از آن، این بحرانها خطر بیشتری را متوجه حاکمیت آخوندی می‌کنند. شاید بتوان این سمت و سو را به جویبارهایی تشبیه نمود که دارند در همبستگی و پیوستگی‌شان، جریان بی‌توقف یک رود بزرگ سراسری را رقم می‌زنند.

 

اعتصاب بازاریان ـ زهر سال‌های عسل

بحران اقتصادی که خامنه‌ای با آن روبه‌رو بود، این روزها سر از اعتصاب بازاریان درآورده است. بازاری که نقش فراگیر و اثرگذار بر اقتصاد سنتی ایران داشته و دارد. بحران برجام در پهنه‌ٔ اقتصادی، بحران قیام در زمینه سیاسی و بحران معیشت کارگران و فرهنگیان، مثلثی ساخته‌اند که کلیت دستگاه ولایت فقیه را در خود گرفتار نموده است. در این میان اعتصاب بازاریان در تهران بلافاصله بعد از اعتصاب بانه، همان کابوسی بود که خامنه‌ای از گسترش آن وحشت دارد.

اکنون حاکمیت آخوندی با عالمی از کابوس مواجه است. دیگر آن سال‌های عسل که پس از عقد مماشات با اروپا و آمریکا می‌گذراند، به‌سر آمده است. در آن سال‌ها انگشت و دهان در عسل مماشات داشت و دست باز در گلوله و اعدام و قتل‌عام و تعدی به حقوق‌بشر علیه مردم و پیشتازان آزادی. حالا اعتراض از مال‌باختگان و غارت‌شدگان به پهنای بازار و پایه‌های اقتصادی کشیده شده است.

بحران ارزی که یکی از مسائل مبتلابه نظام آخوندی شده است. در مملکت مرجعی را نمی‌توان یافت که بهای ارز و دلار را مهر تأیید و تحکیم بزند. آشفته‌بازاری شده است که حاصل چپاول و غارت سالیان توسط دستگاه خامنه‌ای می‌باشد. ریال و تومان ایران با یک تکه سنگ و برگ تفاوتی ندارد. از این رو بازارایان مجبور به واکنش و ایستادگی و اعتصاب در قبال این هرج و مرج دولتی شده‌اند. در این‌جا هم شاهدیم که حکومت آخوندی هیچ زبانی را جز زبان زور و مقاومت تمام‌عیار نمی‌فهمد.

 

اعتصاب بازاریان - صرافی‌های تهران در اعتصاب

اعتصاب بازاریان ـ زندگی شناور در بود و نبود

بازاریان اعتصابی نسبت به سقوط قیمت ارز رسمی کشور، کسادی بازار و ابهام در مورد آینده اوضاع اقتصادی، دست به اعتراض زده‌اند. یکی از ابهام‌هایی که بازارایان با آن مواجه‌اند، قیمت شناور دلار در ایران است. روحانی و معاونش برای خواباندن اعتراض مردم، نرخ رسمی دلار را ۴۲۰۰تومان اعلام کردند؛ در حالی دلار به ۸۰۰۰تومان رسیده است. اصلاً دلار ۴۲۰۰تومانی وجود خارجی ندارد. همین دوگانگی و اعتبار نداشتن حرف و قول روحانی و معاونش، باعث شده که صرافی‌ها تعطیل شوند. پدیده‌ٔ تومان ایران و دلار خارجی بدل به پدیده‌ٔ قاچاق شده است.

دیگر نبرد و مصاف با حاکمیت آخوندی از تعادل‌قوای سیاسی در بالای نیروهای اثرگذار به پهنه‌ٔ بسیار وسیع اجتماعی و اقتصادی با مردم و اقشار و اصناف مختلف کشیده شده است.

اعتصاب بازاریان - اعتصاب سراسری در بانه و مریوان

اعتصاب بازاریان ـ هماوردی همه‌جانبه داخلی و بین‌المللی

طی ۲روز گذشته شاهد پیوستن دیگر بازاریان به حمایت از اعتصاب بازاریان تهران بودیم.

روز شنبه ۲۲اردیبهشت بخشی از بازاریان و صرافی‌های تهران دست به اعتصاب زدند.

روز دوشنبه ۲۴اردیبهشت بازار کویتی‌ها، کفاش‌ها، پاساژ صدف و نیز بخشی از بازاریان خیابان سیروس، فروشندگان موبایل در چارسو و پاساژ علاءالدین در خیابان حافظ به آنان پیوستند و اعتصاب کردند.

بازاریان و کسبه شهر بانه روز سه‌شنبه ۲۵اردیبهشت‌ماه ۹۷ بار دیگر اعتصاب خود را در همبستگی با بازاریان سراسر کشور به‌طور هم‌زمان آغاز کردند.

بازاریان و کسبه شهر بانه که یک ماه دست به اعتصاب زده بودند و هفته گذشته اعلام کرده بودند که در صورت بازنشدن مرزها برای امرار معاش از سوی رژیم آخوندی تا روز شنبه ۲۲اردیبهشت دوباره دست به اعتصاب خواهند زدند روز سه‌شنبه اعتصاب خود را شروع کردند.

در میان خبرهای داغ مربوط به اعتصاب بازاریان، خبر رسید که بازار طلافروشان اردبیل هم در همبستگی با فراخوان بازاریان به اعتصاب روز دوشنبه، مغازه‌هایشان را باز نکردند. جمعی از کسبه و بازاریان تهران هم در حمایت از اعتصاب همگانی و سراسری، اطلاعیه صادر کردند.

اعتصاب بازاریان - طلافروشان اردبیل

روند تحولات صنفی ـ‌ اقتصادی به یکی از بحرانهای لاعلاج سیاسی برای نظام آخوندی تبدیل شده است. علت مهم این بحرانها غارت و چپاول سازمان‌یافته دولتی و فساد سرسام‌آور حاکمیت ولایت فقیه می‌باشد. با شروع اعتراضات و اعتصاب بازاربان این روند باز هم شتاب بیشتری خواهد گرفت. اعتصابها و اعتراضات بیشتر و گسترده‌تر خواهد شد. جنبشی فراگیر علیه حاکمیت ولایت فقیه، عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی را دربرگرفته و کمیت‌های سالیان پیش به کیفیت‌های نویی بالغ می‌شوند که هماوردی همه‌جانبه با نظام آخوندی، وجه بارز داخلی و بین‌المللی آنها می‌باشد.