728 x 90

اعتصاب بازار بانه نمونه‌یی از یک پایداری مردمی

اعتصاب گسترده اصناف و بازاریان شهر بانه
اعتصاب گسترده اصناف و بازاریان شهر بانه

یکی از شهرهای زیبای استان کردستان شهر بانه است، این شهر در ارتفاع ۱۵۵۴متری از سطح دریا قرار گرفته است. برای رسیدن به بانه باید مسیر زیادی را از سربالایی‌ها گذشت. این روزها نام بانه سر زبانها است، اما نه به‌خاطر زیبایی و قله‌های سرکش آن، بلکه به‌خاطر اعتصاب بازار بانه. اعتصابی قهرمانانه در مقابل ظلم و ستم آخوندی و وضعیت نابسامان معیشتی شهروندان شریف آن.

این اعتصاب از روز ۲۶فروردین ۹۷ شروع شده و به شکل بی‌سابقه‌‌یی نزدیک به یک ماه ادامه پیدا کرده است.

راستی علت اعتصاب بازار بانه چیست؟ مردم بانه چه می‌خواهند که حدود یک ماه است دست از کار کشیده‌‌اند و از سهم روزی خانواده‌هایشان گذشته‌اند؟

 

علت اعتصاب بازار بانه

حکومت آخوندی در یک اقدام ضدمردمی مرزهای شهر بانه با کشور همجوار را بست، مرزهایی که شمار کثیری از شهروندان زحمتکش بانه زندگی خود را از طریق کولبری در گذرگاههای پر پیچ و خم آن می‌گذرانند.

همچنین دولت ضدمردمی آخوند حسن روحانی در یک اخاذی آشکار تعرفه‌های گمرکی را افزایش داد.

مردم قهرمان بانه در مقابل این اقدامات ضدمردمی تسلیم نشدند و اعلام کردند تا بازشدن مرزها که نبض اقتصادی شهر است، دست به اعتصاب خواهند زد. زیرا مردم هیچ محل درآمد دیگری ندارند و اکثر آنها کولبر هستند. به این ترتیب اعتصاب بازار بانه شروع شد.

این که کولبری در فرهنگ مردم ایران به‌عنوان یک شغل جا باز کرده است، از بی‌کفایتی و فساد حکومتی است. انتخاب شغل کولبری برای مردم بانه انتخاب بین چند شغل نیست، بلکه تنها انتخاب اهالی زحمتکش این شهر است.

اما کولبری چه شغلی است که کارگزاران رژیم انواع و اقسام اختلاس‌های چند میلیاردی، اسکله‌های قاچاق، فیش‌های نجومی و... را ول کرده‌‌اند و با تمام قوا به جنگ آن رفته‌اند.

 

کولبری چیست و کولبر کیست؟

کولبری اصطلاحی‌ است که توسط مردم محلی مناطق کردنشین ابداع شده و به افرادی گفته می‌شود که برای گذران زندگی خود به حمل اجناس بر روی شانه‌های خود در دوسوی خط مرزی مبادرت می‌کنند.

کولبران کسانی هستند که به‌خاطر بیکاری و از روی ناچاری و در قبال دستمزد ناچیز به این کار اقدام می‌کنند، کار کولبر در هر لحظه به خطر اندختن جان برای لقمه‌‌یی نان است. حمل بارهای سنگین در فراز و نشیب گذرگاههای پرخطر.

اجناسی که کولبران از راههای دشوار کوهستانی به داخل شهرها و روستاهای مرزی منتقل می‌کنند، بیشتر شامل تلویزیون، کولر، بخاری، لاستیک خودرو، پوشاک و منسوجات است.

بیتشر کولبران جوان و میان‌سال هستند. بازه سنی این افراد بین ۱۳ تا ۶۰سال می‌باشد.

این شغل خطرناک به سطوح خاصی از جامعه محدود نمی‌شود، بلکه به‌دلیل بیکاری و فقر گسترده مردم، حتی افراد تحصیل‌کرده و دارای مدارک تحصیلی بالا نیز به ناچار در این کار شرکت دارند.

هر ساله صدها نفر از کارگران کولبر جان خود را در مرزها از دست می‌دهند. بیشتر آنها هنگام عبور از مرز بدون اخطار قبلی هدف تیراندازی نیروی انتظامی رژیم قرار می‌گیرند.

کولبری شغل افرادی است که زیر خط فقر به‌سر می‌برند اما اصطلاح درست در رابطه با آن حرکت بر روی خط مرگ است.

 

ادامه اعتصاب بازار بانه و تبدیل به اعتصاب سراسری

این بار مردم بانه با یک اعتصاب که البته بهای آن را با زندگی خود و خانوده‌هایشان می‌پردازند، می‌خواهند به همه مردم این پیام را بدهند که حاکمیت آخوندی به جای حل مسأله می‌خواهد صورت‌مسأله را پاک کند.

اعتصاب بازار بانه که فراتر از هر پیش‌بینی، بیش از چند هفته طول کشیده است، نشانه‌‌‌یی است از ایستادگی و پایداری مردم قهرمان بانه.

اعتصاب بازار بانه یکبار دیگر ثابت کرد حق از حاکمیت پلید و فاسد آخوندی گرفتنی است. در این راستا مردم بانه، اهالی سایر شهرهای کردستان و ایران را که از سیاستهای ضدمردمی این حکومت به تنگ آمده‌اند در کنار خود می‌یابند.