728 x 90

افزایش قیمت‌ها و وحشت از اینکه «طاقت جامعه طاق شود»

افزایش قیمتها
افزایش قیمتها

به‌رغم وعده‌های پوشالی رئیسی جلاد مبنی بهبود وضعیت معیشت مردم، قیمت مایحتاج ضروری مردم هم‌چنان بالا رفته و تورم افزایش داشته است، اما با این وجود دولت ضدمردمی ادعای رشد اقتصادی می‌کند.

اتاق بازرگانی تهران به فرموده گزارشی را منتشر کرد که در آن ادعا شده است: «در حوزه رشد اقتصادی، شرایط ایران نسبت به گذشت بهبود قابل توجهی را نشان می‌دهد. بر اساس برآوردهای بانک مرکزی، رشد اقتصادی ایران ۷.۴ و بر اساس برآورد مرکز آمار رشد اقتصادی ۷.۶ درصد بوده است» (خبرگزاری ایسنا ۳۱شهریور ۱۴۰۰).

در روزهای اخیر رسانه‌های وابسته به باند مغلوب با دست گذاشتن روی واقعیاتی در زمینه بالا رفتن قیمتها و افزایش تورم ادعای دولت رئیسی را به سخره گرفته‌اند.

روزنامه آفتاب یزد ۲۸شهریور نوشت: «در دولت سیزدهم در سکوت خبری هویج گران شد پس از آن تخم‌مرغ گران شد در نهایت هم با گرانی برنج روبه‌رو شدیم و حتی برنج به مرز کیلویی ۵۰هزار تومان هم رسید.

دولتی که تازه روی کار آمده با دست‌های خالی چه کار می‌تواند انجام دهد؟ همه آمارهایی که در خصوص رشد اقتصادی داده می‌شود دروغ و آمار‌سازی است. در حال حاضر نقدینگی در کشور به ۴هزار هزار میلیارد تومان رسیده است و تا پایان سال قطعاً بالای ۵هزار هزار میلیارد خواهد رسید».

روزنامه آرمان نوشت: «قیمت مرغ چهار یا پنج برابر شده که بی‌سابقه بوده است. قیمت محصولاتی که ارتباطی با ارز و مسائل دیگر ندارد نیز افزایش پیدا کرده است. در چنین شرایطی قدرت خرید در عمل برای مردم وجود ندارد. نشانه‌های موجود بیانگر این است که فقری که در جامعه ایران در حال افزایش است به‌اندازه‌ای گسترش پیدا کرده است که دزدی گوشت نیز در کشور رواج پیدا کرده است» (آرمان ۶مهر۱۴۰۰).

در زمینه عملکرد دولت رئیسی در رابطه با وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم روزنامه حکومتی شرق نوشت: «تورم ۴۶‌درصدی اعلام می‌شود و صدایی از مسئولان درنمی‌آید. چرا؟ آیا مسئولان و سیاست‌گذاران و کاربه‌دستان باید خبری از این ناگوارتر بشنوند تا تکانی بخورند؟! فقیر و فقیرتر شدن مردم در یک دهه اخیر و خرد‌شدن استخوانهایشان در چرخ‌دنده‌های گرانی و رکود و بی‌کاری زندگی را برای بخش‌های بزرگی از جامعه ایران به کابوسی ترسناک بدل کرده است. کابوسی که ظاهراً برای دولتها چندان ملموس نیست. به گمان این افراد، لابد هنوز جا دارد تا وضعیت خراب و غیرقابل کنترل شود و طاقت جامعه طاق شود» (شرق ۶مهر ۱۴۰۰).

روزنامه اعتماد ۶مهر ۱۴۰۰ هم نوشت: «ٰ داده‌های وزارت صمت از قیمت مواد خوراکی نشان می‌دهد در مرداد سال جاری که تورم به ۴۵.۲ درصد رسیده بود، قیمت انواع برنج داخلی بیش از ۴۳درصد افزایش یافته است. این در حالی است که در چهار ماه نخست سال جاری قیمت این کالا با رشدی ۷۹.۳درصدی همراه بوده است. بالا رفتن قیمت برنج تا مرداد سال جاری در حالی رقم خورد که برخی از فعالان این حوزه از کاهش ۵۰درصدی فروش آن خبر داده بودند».

آنچه در این رابطه قابل توجه است اعترافات مهمی است که در جنگ باندی رسانه‌ها مطرح می‌کنند. اعترافاتی که نشان می‌دهد غارت گران اصلی و سلاطین واردات و سلاطین احتکار و... تماماً در امنیت هستند و خلاصه دست در دست حاکمان دارند.

روزنامه حکومتی آفتاب یزد ۲۸شهریور در این رابطه نوشت: «این‌که سلطانها کجا رفتند که دیگری کسی پیگیر آنها نیست یک موضوع است و این‌که رسانه‌ها با روی کار آمدن دولت متبوعشان دیگر به‌دنبال گرانی‌ها و فقر مردم که روزبه‌روز افزایش می‌یابد نیستند هم مسأله دیگری است که بسیار قابل تأمل است!».

به‌رغم این وضعیت اسفناک بنا به گزارش رسانه‌های حکومتی دولت رئیسی تصمیم دارد ارز ۴۲۰۰تومانی برای واردات کالاهای اساسی را حذف کند که بنا بر اظهارات کارشناسان اقتصادی این امر خودش باعث افزایش «چند ده درصدی» تورم و نرخ کالاهای اساسی و خوراکیهای مردم می‌شود.

اما دولت رئیسی که متشکل از مشتی جلاد و چپاولگر است کاری به آثار تصمیم‌های این چنینی ندارد، و بر اساس رویه «باید درمانی» فرمان صادر کند اما به واقعی بودن و یا عملی بودن آن مطلقاً فکر نمی‌کند.

بی‌دلیل نیست که با گذشت نزدیک به دو ماه از عمر منحوس دولت آخوند جلاد قیمتها هم‌چنان در حال افزایش است و نرخ تورم هم در ایران تحت حاکمیت آخوندها نسبت به کشور‌هایی نظیر پاکستان و عراق جنگ‌زده بالاتر است.

واقعیت این است که از رژیم ولایت فقیه با روحانی با رئیسی و یا هر جنایتکار دیگری هرگز آبی گرم نمی‌شود. وقتی بنیاد و ماهیت این رژیم با غارت و فساد در هم تنیده، گذشت زمان تنها بر فقر و محرومیت بیش‌از‌پیش مردم می‌افزاید.

بنابراین بر کسی پوشیده نیست که تنها راه رهایی، خداحافظی با تمامیت این نظام با تمام باندها و سلاطین رنگارنگش هست. این همان واقعیتی است که مردم و جوانان ایران‌زمین در خیزشها و قیامهای چند سال اخیر به‌روشنی آنرا فریاد کرده‌اند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات