728 x 90

اقتصاد کرونازده و بحرانهای اجتماعی - مروری بر رسانه‌ها

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

در روزنامه های حکومتی ۲۲مهر، کماکان انزوای جهانی رژیم، کرونا و بحران اقتصادی موضوع اول است. در کنار آن فاجعة خودکشی دانش آموز ۱۱ساله بخاطر نداشتن موبایل برای تحصیل دیده می شود که برخی روزنامه های هردو باند تلاش کرده اند عمق فاجعه را به دروغگویی مسئول محلی محدود کنند و کل نظام را در ببرند. در روزنامه های باند مغلوب ادامه مقالات در مورد استاد شجریان و به منظور محدود کردن شخصیت این چهرة ملی به یک هنرمند و خوانندة سنتی دیده می شود. روزنامه های باند ولی فقیه هم نیش اخیر خامنه‌ای به روحانی را تیتر اول کرده و نوشته اند: «ترسوها حق ندارند اسم عقلانیت را بیاورند». اما در پس زمینه پرداختن به بحرانهای اقتصادی و کرونا وحشت از قیام دیده می شود.

شرق به‌نقل از معین وزیر پیشین علوم و مقام فعلی در امور بهداشتی نوشته است: «همه‌گیری ویروس وحشی کووید‌۱۹، تهدیدات منطقه‌ای و نگرانی از خدشه‌دار‌شدن مرزها و امنیت ملی، تاکنون سرپوشی بر طرح مطالبات و اعتراضات بوده است. سنگینی فشار تورم و گرانی، بی‌کاری و مشکلات معیشت بر گرده مردم صبور و عدم کارآمدی و پاسخ‌گویی دولت و مجلس جدید در این شرایط می‌تواند زمینه‌ساز اعتراض باشد».

آفتاب یزد هم نوشته است: «آنچه شرایط امروز را به مراتب سخت‌تر نموده و جامعه را تبدیل به آتشی در زیر خاکستر ساخته افت بی‌سابقه اعتماد مردم به مدیریت عمومی جامعه و کاهش شدید شاخص‌های مرتبط با سرمایه اجتماعی می‌باشد».

بازگشت ظریف و همتی با دست‌های خالی!

روزنامه‌های سابقا همسو با روحانی خلاف ادعاهای رسمی دولتی از تشدید انزوای رژیم خبر داده اند. آرمان نوشته است: «آنقدر فشار اقتصادی بر دوش مردم سنگینی می‌کند که از تحمل خارج شده است. ایران از هشت کشور جهان نزدیک به ۵۰میلیارد دلار طلب دارد که بخش بیشتر آن مربوط به چین است و بین ۲۰ تا ۲۲میلیارد دلار از چین طلب داریم. همان سفری که همتی به عراق برای دریافت مطالبات داشته، ظریف هم به چین هم برای دریافت بخشی از مطالبات انجام داد اما هیچ‌کدام موفق نشدند. ما FATF را نپذیرفتیم و با ۱۸ بانکی که اخیرا مورد تحریم آمریکا واقع شد، منفذهای مالی و اقتصادی‌مان به سمت دنیا بسته شد. تصور نمی‌کنم چین در شرایط فعلی آمادگی سرمایه‌گذاری ۴۰۰میلیارد دلار در ایران را داشته باشد».

ستاره صبح هم نوشته است: «آمریکایی‌ها با تحریم این ۱۸ بانک ایرانی، به‌طور پنهانی و غیرمستقیم به دولت‌های مختلف ازجمله عراق گوشزد کردند ما دولت‌ها را تحریم خواهیم کرد. این موضوع کار را برای ایران دشوارتر کرد.

گفته می‌شود که سفر اخیر وزیر خارجه ایران به چین نیز به‌خاطر گرفتن بخشی از این پول‌ها بود و به نظر می‌رسد احتمالا محمدجواد ظریف دست‌پر از پکن بازنگشت؛ همچنان که عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی دست‌خالی از عراق بازگشت، زیرا عراقی‌ها به دلیل تهدید و فشار آمریکا بر بغداد، نمی‌توانند پولی به ایران پرداخت کنند».

حتی روزنامه ایران ارگان دولت روحانی هم ناگزیر اعترافات مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی مشترک رژیم با چین را منتشر کرده که از جمله گفته است: «در شرایط کنونی بار اقتصادی اختلافات سیاسی ایران در حوزه بین‌الملل بر دوش ملت افتاده است. متخصصان موضوع سیاست و دیپلماسی خارجی ایران باید موضوعات سیاسی مملکت را حل کنند زیرا درگیری‌های سیاسی فشارش روی بخش اقتصادی کشور است و ما بشدت تحت فشار هستیم».

بن بست سرکوب در اوج انزوای داخلی

بن بست سرکوب و نفرت مردم از اقدامات ضدبشری رژیم وجه برجسته بحرانهای داخلی در مطالب روزنامه های امروز است.

مردم سالاری با تیتر: «از مسئولان آموزش و پرورش انتظار دیگری دارید؟! خودکشی دانش‌آموز و شکایت از معلمی‌که کاریکاتور می‌کشد»، به بی عملی رژیم برای تامین موبایل حدود ۴میلیون دانش آموز اشاره کرده و نوشته است:« سر وزیر و معاونانش به کارهای مهم دیگری گرم است! او در همین دوران کرونا از معلمی به خاطر کشیدن کاریکاتور انتقادی و انتشار در گروه تلگرامی شکایت کرده و او را به ۴۵ ضربه شلاق محکوم کرده است».

ستاره صبح هم به اعتراض های گسترده مردمی در شبکه های اجتماعی در گرداندن جوانان در شهر تحت عنوان آخوند ساخته اراذل و اوباش اشاره کرده و غلط کردم گویی سرکرده نیروی انتظامی را انعکاس داده که از جمله گفته است: «حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره انتقادات مطرح شده علیه پلیس پس از گرداندن اراذل‌واوباش در تهران، گفت: پلیس این اقدامات را با حکم مرجع قضایی و نه به‌دلخواه خودش انجام داده است».