728 x 90

انتهای یک کوچه‌ٔ بن‌بست

بن‌بست امید...
بن‌بست امید...

از نیمه‌شب ۴نوامبر مرحله دوم تحریمها اجرایی می‌شود و این امر رژیم آخوندی را به انتهای کوچه‌ای بن‌بست خواهد کشاند. به مسیری که شرایط را بسا سخت‌تر از گذشته برای حاکمان مستبد ایران خواهد کرد.

تحریمهای ایالات متحده در مورد بخش خودروسازی ایران، تجارت طلا و دیگر فلزات کلیدی و تجارت ارز آنها در ۷اوت به اجرا در آمده بود و حالا ۴نوامبر یعنی ۱۳آبان، خرید نفت و سایر فرآورده‌های مربوط به آن هم از ایران متوقف خواهد شد و یا خریداران نفت ایران از تجارت با آمریکا ممنوع خواهندشد. این شروع یک دوره بسیار جدید خواهد بود.

در همین خصوص برایان هوک، مسئول گروه ویژه اقدام ایران، یادآوری کرد که تا به امروز محدودیت شامل بخش خودرو و تجارت طلا و سایر فلزات مهم بوده و بخش دوم تحریمها از ۶نوامبر اجرایی می‌شود. این تحریمها در بخش انرژی ایران، جابه‌جایی پول‌های مرتبط با نفت و همچنین بانک مرکزی ایران خواهد بود.

لازم به یادآوریست که چندی پیش وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریمهای جدیدی را علیه چند بانک و شرکت ایرانی در همین دور اخیر به اجرا گذاشت.

  • بانکهای ملت و مهر اقتصاد از جمله مؤسسات مالی هستند که در فهرست جدید تحریمهای آمریکا قرار دارند.
  • شرکت تراکتورسازی تبریز و صنایع فولاد مبارکه اصفهان نیز از سوی آمریکا تحریم شده‌اند.

در این‌باره یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: «سپاه پاسداران همه جای اقتصاد ایران ریشه دوانده است. این دقیقاً همان فعالیتهایی است که ما به دیگر شرکتها و دولتها نسبت به آن به شکل گسترده‌ای هشدار داده‌ایم.

وزارت دارایی آمریکا می‌گوید: «بانک مهر اقتصاد» رابط شبکه بسیج است و از طریق سود سهام و خط های اعتباری بی‌بهره صدها میلیون دلار در اختیار «بنیاد تعاون بسیج» قرار داده است.

مؤسسه سرمایه‌گذاری «بانک مهر اقتصاد» مالک یا سهام‌دار شرکتهای ایرانی بسیاری از جمله بزرگترین تراکتورسازی خاورمیانه و شمال آفریقا، تجارت چند میلیارد دلاری زینک و سرب، شرکتهای مهندسی، سرمایه‌گذاری، شیمیایی و ذوب فلزات می‌باشد.

شرکت‌ها و بانکهای تحریم شده به حمایت از گروه شبه‌نظامی بسیج متهم شده‌اند. همچنین وزارت خزانه‌داری بنیاد تعاون بسیج را مسئول حمایت مالی از نیروهای بسیج اعلام کرد و خاطرنشان نمود: «این شبکه گسترده زیرساختهای مالی لازم را برای بسیج فراهم می‌کند تا دست به استخدام، آموزش فیزیکی و فکری کودکانی بزند که از آنها به‌عنوان سرباز در نبردهای تحت هدایت سپاه پاسداران استفاده می‌شود».

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا نیروهای بسیج ایران به «سرکوبهای خشونت‌آمیز» و «نقض جدی حقوق‌بشر» متهم شده‌اند.

مایک پمپئو در توئیتر خشم خود را در رابطه با نقض حقوق‌بشر ایران چنین بیان کرد: «رژیم ایران موازین بین‌المللی را به چالش می‌کشد، حقوق‌بشر را در مورد مردم ایران نقض می‌کند و مرگ و تباهی را در سراسر جهان می‌گستراند».

 

آمریکا اعلام کرده همه کشورها و شرکتهایی که پس از ۱۳آبان(۴نوامبر) با ایران همکاری اقتصادی داشته باشند، مشمول مجازات‌های آمریکا خواهند شد.

از طرف دیگر، آخوند شیاد روحانی که هم‌چنان با سیلی صورت نظامش را سرخ نگه‌داشته، روز یکشنبه ۲۲مهرماه(۱۴اکتبر) در سخنرانی خود در دانشگاه تهران گفت نگرانی بابت اجرایی شدن تحریم‌های جدید آمریکا نداریم! وی همچنین تلاش کرد با همان شیوه‌های دجال‌گرایانه امیددرمانی، خود را دایه‌ٔ دلسوزتر از مادر قرار دهد و بگوید که «...اگر شما هفته‌یی یک بار قیمتها را می‌بینید، من هر روز می‌بینم... ما نمی‌گوییم مشکل نداریم، مشکل هست اما باید با امید از این مشکلات عبور کنیم».

در عین‌حال، برایان هوک، هماهنگ‌کننده اقدامات علیه رژیم آخوندی در وزارت‌خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۷مهرماه(۱۹اکتبر) طی سخنانی در بلژیک گفت: «تحریمهای واقعاً قوی ما در ماه نوامبر اجرایی خواهد شد... ما فقط با فشار واردکردن به رژیم ایران به هدفمان می‌رسیم».

وی همچنین اضافه کرد: «این یک رژیمی نیست که شما بتوانید با صحبت‌کردن کاری کنید که بهتر رفتار کند. این یک رژیم بسیار خشن است».

و حالا این رژیم خامنه‌ای است که در کوچه‌ای بن‌بست گیرکرده است از یک طرف عناصر و مهره‌های رژیم به‌خوبی می‌دانند که پوسیدگی از درون چقدر است و بحرانهایی که در رژیم وارد می‌شود چه عواقبی برای خودش و همپالگی‌هایش دارد و از طرف دیگر توان و ظرفیت رویارویی با این میزان فشار را ندارند. یعنی برای رژیم، نه راه پیش مانده و نه راه پس.

وال استریت جورنال در گزارشی، به این موقعیت متزلزل اشاره کرده و می‌نویسد: «تازه‌ترین اقدام واشنگتن در تحریم شبکه چند میلیون دلاری شرکتها، بانکها و صندوق‌های تأمین‌کننده «بسیج»، زمینه را برای مرحله بعدی تحریمهای فلج‌کننده اقتصادی آماده کرده و هشداری به شرکتها و دولتهای کماکان در تعامل با ایران است.

واقعیت این است که شرایط فعلی رژیم آخوندی، یکی از سخت‌ترین شرایطی است که در مدت به حاکمیت رسیدنش، تجربه می‌کند. سالیان سوءاستفاده از دلارهای نفتی و سیاست مماشات غرب با این رژیم، اکنون و سرانجام جای خود را به تحریم‌هایی سخت و نفس‌گیر داده است.

 

ع. آزادی

 

مسئولیت محتوای این مطلب برعهده نویسنده است و سایت مجاهد الزاماً آن را تأیید نمی‌کند

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات