728 x 90

اوجگیری بحران درونی

سخن روز
سخن روز

امروز ثبت نام کاندیداهای سیرک انتخابات رژیم آغاز شد. با وجود مصوبهٔ شورای نگهبان، «مشاهدات خبرنگار فارس مستقر در ستاد انتخابات نشان می‌دهد بدون توجه به دستورالعمل شورای نگهبان، ثبت نام با قوانین قبلی انجام می‌شود» (خبرگزاری سپاه پاسداران-۲۱ اردیبهشت).

جنگ گرگ‌ها بر سر دستیابی به کرسی غارت ریاست‌جمهوری و کشاکش در رأس هرم قدرت نظام، میان دولت روحانی و شورای نگهبان یا در واقع میان روحانی و خامنه‌ای از روز گذشته اوج تازه‌یی گرفت. پیش از این شورای نگهبان روز ۱۵اردیبهشت، در مصوبه‌یی به وزارت کشور، چند شرط جدید را به‌عنوان معیار پذیرش کاندیداهای ریاست‌جمهوری نظام به‌عنوان قانون لازم‌الاجرا ابلاغ کرد. از همان زمان باند روحانی با حمله به شورای نگهبان گفتند که هدف حذف بیشتر اعضای این باند است. به‌ویژه در همین بازهٔ زمانی، باند خامنه‌ای اقدام به رد صلاحیت فله‌ای کاندیداهای باند مغلوب در نمایش انتخابات شهر و روستا کرد. تا جایی که وقتی ۱۲تن از اعضای کنونی شورای قلابی شهر تهران (از باند مغلوب) برای دور بعد ثبت‌نام کردند، ۱۰تن از آنها رد صلاحیت شدند.

 

در این کشاکش باند روحانی می‌گویند شورای نگهبان حق قانون‌گذاری ندارد. اما شورای نگهبان پاسخ می‌دهد سال۱۳۹۵ خامنه‌ای «سیاست‌های کلی انتخابات» را به این شورا واگذار کرده است.

در نهایت روز ۲۰اردیبهشت، روحانی در پاتک به شورای نگهبان تأکید کرد: «در ثبت نام داوطلبان، قوانین موجود ملاک عمل باشد. الزامات وزارت کشور باید در چارچوب قانون و با ابلاغ رئیس‌جمهور عملی گردد» (سایت دولت روحانی-۲۰ اردیبهشت). سخنگوی شورای نگهبان بیدرنگ گفت: «مصوبه شورای نگهبان برای وزارت کشور و دیگر مجریان لازم‌الاجراست» (کدخدایی-۲۰ اردیبهشت).

 

ادامهٔ این کشاکش روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت روز ثبت نام کاندیداها کشیده شد و وزارت کشور روحانی بی‌اعتنا به شورای نگهبان، ثبت نام را بر اساس قانون موجود انجام داد و «به مصوبه شورای نگهبان عمل نکرد» (کانال حکومتی چند ثانیه-۲۱ اردیبهشت). سخنگوی شورای نگهبان هم تهدید کرد: «ثبت نام کسانی که مدارک اعلام شده از سوی شورای نگهبان را به‌همراه نداشته باشند اعتبار ندارد و به نماینده‌مان گفتیم تحویل نگیرد» (کدخدایی-۲۱ اردیبهشت).

این جدال شدید در بالاترین نقطهٔ هرم قدرت نظام آخوندی، آن هم در شرایطی که به گفتهٴ ولی‌فقیه ارتجاع، رژیم حساس‌ترین انتخابات تاریخ خود را پیش رو دارد (خامنه‌ای-۱۲ اردیبهشت)، نشان از بحرانی بسیار عمیق دارد. همان بحرانی که خامنه‌ای پیشاپیش نسبت به پیامد‌های آن هشدار داد که «مسئولان نباید اتحاد و هم‌صدایی را از بین ببرند» چرا که پیآمد آن «تکه تکه شدن» نظام خواهد بود (۲۶ آذر۹۹). آن هم در شرایطی که رژیم غرق در بحرانهای عمیق و مهمتر از همه، ابر بحران اجتماعی و قیام آتشین در تقدیر است و توان و ظرفیت عبور از این ابرچالشها را ندارد و از این رو بحرانها درون خودش سرریز شده و به‌صورت جنگ مهارناپذیر گرگ‌ها فوران می‌کند.

 

اکنون از همه جای رژیم درمانده آخوندی صدای خرد شدن استخوانهای فرتوت و تکه پاره شدن نظام به‌گوش می‌رسد. همان که رهبر مقاومت، آقای مسعود رجوی پیشاپیش گفت: «... شکاف و شقه در حاکمیت آخوندی مهار کردنی نیست. این علامت احتضار و از لرزه‌های سرنگونی است» (۵ اردیبهشت۱۴۰۰).

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/7ef38e2e-a524-49ae-87ac-2189e4a39f8e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات