728 x 90

ایران و جهان منتظرند و آرام نمی‌گیرند

قطعات جمع‌اوری شده هواپیمای مسافربری اوکراین که توسط موشکهای سپاه ساقط شد
قطعات جمع‌اوری شده هواپیمای مسافربری اوکراین که توسط موشکهای سپاه ساقط شد

جهان منتظر نتیجهٔ‌ نهایی عزم پنج کشور در دادخواهی خون شهروندانشان از نظام ولایت فقیه در سقوط هواپیمای اوکراینی است. حاکمیت آخوندها در عمر خود با چنین حسابرسی بین‌المللی و به‌دنبال آن بحران سیاسی و حقوقی مواجه نبوده است.

هر روز که از سقوط دادن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران می‌گذرد، دامنهٔ این بحران گسترده‌تر می‌شود و بدل به کانون سرریز شدن همهٔ‌ بحرانهای نظام ولایت فقیه شده است.

 

نظام ملایان عمری جنایت علیه مردم ایران انجام داد و به هیچ احدی در ایران و در دنیا پاسخ نداد؛ اما حالا لااقل با پنج کشور طرف است که از دادخواهی خون شهروندانشان کوتاه نمی‌آیند. حالا نظام آخوندی در چرخ‌دنده‌های قوانین و حقوق بین‌الملل گرفتار آمده است. خبرگزاری فرانسه روز ۱۶ژانویه ۲۰۲۰گزارش کرد: «وزیر خارجه کانادا امروز در لندن وعده داد که ایران برای پاسخگویی درباره «علت دقیق» ساقط شدن هواپیمای اوکراینی «تحت فشار» قرار گیرد».

گزارشات حکایت می‌کنند که رژیم آخوندی مخاطب ده سازمان بین‌المللی و پنج کشور شده است که اصرار دارند پشت پردهٔ سقوط دادن هواپیما روشن شود و هزینهٔ کامل این جنایت به کلیهٔ‌ کشورها پرداخت گردد.

 

هر چه از روز واقعه می‌گذرد، به‌نظر می‌رسد که گذشته از پیگیریهای حقوقی، این موضوع به یک فشار سیاسی از جانب اروپا علیه نظام آخوندی تبدیل می‌شود. این در حالی است که هنوز ماجرای جعبهٔ ‌ سیاه هواپیما تعیین‌تکلیف نشده است. چه بسا اطلاعات جعبهٔ ‌ سیاه باعث تشدید بحران و فشار بیشتر و غیرقابل پیش‌بینی علیه کل نظام شود.

 

وزرای خارجه پنج کشور که روز ۲۶دی ۹۸ در لندن پیرامون چشم‌انداز نتایج سقوط هواپیما گردآمده بودند، در بند ۵بیانیه‌شان بر نکته‌یی انگشت گذاشته‌اند که می‌تواند نظام آخوندی را به دادگاه لاهه بکشاند: «فرانسوا فیلیپ شامپین وزیر خارجه کانادا در این نشست مشترک، خواستار انجام تحقیقاتی شفاف بر مبنای قوانین جهانی هوانوردی شد و گفت که امروز پیش‌نویسی در پنج ماده با هدف دسترسی آزاد به مدارک و شواهد وقوع حادثه در ایران و نیز شناسایی قربانیان تدوین شد». (خبرگزاری فرانسه، ۱۶ژانویه ۲۰۲۰) از طرفی وزیر امور خارجه کانادا اصرار دارد که: «جهان منتظر پاسخ مناسب ایران است و آرام نمی‌گیرد». (همان منبع)

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم در ۱۶ژانویه پیرامون اهمیت این بیانیه و زبان قاطع آن علیه جمهوری اسلامی می‌نویسد: «وزرای خارجه کانادا، بریتانیا، سوئد، اوکراین و سرپرست امور خارجه افغانستان به‌عنوان نمایندگان دولتهای خود با انتشار بیانیه‌یی از تهران خواستند تا «مسئولیت کامل» سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی را بپذیرد و به خانواده‌های قربانیان غرامت پرداخت کند...از سویی بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس خواستار «تحقیقات جامع، شفاف و مستقل بین‌المللی» درباره این فاجعه شده بود».

 

رژیم آخوندی از زبان ابراهیم رئیسی جلاد قوه قضاییه ژست تحقیقاتی و حقوقی گرفت که: «کلیهٴ حقوق مادی و معنوی این واقعه را رسیدگی و پرداخت می‌کنیم». (تسنیم، ۲۴دی ۹۸) این در حالی است که:

ـ مقامات ذیربط سقوط دادن هواپیما هنوز اصل موضوع که بهترین شاهد این جنایت است یعنی جعبهٔ سیاه را در هالهٔ ‌ ابهام نگه داشته‌اند.

ـ بلافاصله پس از سقوط هواپیما، محل حادثه را پاکسازی کرده‌اند تا نشانه‌هایی را که ممکن است در بازدید نمایندگان کشورها لو برود، از بین برده باشند.

ـ فیلم‌های جدید نشان می‌دهند که دو موشک به هواپیما شلیک شده است

ـ وزیر خارجه کانادا در کنفرانس ۱۶ژانویه اظهار کرده است که «۴نفر از جمله نوهٔ خمینی قرار بوده در این پرواز باشند، ولی به‌دلیل نامعلومی سوار هواپیما نشده‌اند».

 

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود از کنفرانس وزیر خارجه کانادا می‌نویسد: «تنها تحقیقات شفاف و کامل می‌تواند علتها و دلایل اصلی این حادثه را مشخص کند». این خبرگزاری می‌افزاید: «اکنون خانواده‌های جان‌ باختگان پاسخ می‌خواهند».

بنابراین همهٔ‌ نشانه‌ها گویای این واقعیت هستند که جهان باید منتظر نتیجهٔ‌ نهایی عزم پنج کشور مزبور در دادخواهی خون شهروندانشان از نظام ولایت فقیه باشد.

حاکمیت آخوندها که به بی‌اعتنایی به جان و حقوق انسان‌ها عادت داشته و دارد، در عمر خود با چنین حسابرسی و به‌دنبال آن بحران سیاسی و حقوقی مواجه نبود. این ماجرا که دروغگویی‌های نجومی آن خط فاصل بین نظام و مردم را بسا پررنگ‌تر کرده است،‌ می‌تواند نقشی مهم در شکل‌گیری بحرانهای سیاسی داخلی و بین‌المللی علیه تمامیت حاکمیت جباران دستاربند داشته باشد.

 

مطالب مرتبط:

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات