728 x 90

بحران آب و خیزش مجدد مردم قهرمان کازرون

اعتراضات گسترده مردم واستیصال مطلق آخوندها درمقابل خواست مردم
اعتراضات گسترده مردم واستیصال مطلق آخوندها درمقابل خواست مردم

در حالیکه بحران بی‌سابقه آب زندگی میلیونها ایرانی را در معرض خطر قرار داده است و با شروع فصل تابستان و گرم شدن هوا هر روز ابعاد وسیعتر و گسترده‌تری از آن روشن و یا برملا می‌شود دیکتاتوری غارت و چپاول آخوندی در استیصال مطلق رهایی و خلاصی خود از مرگبارترین چالش پیش روی نظام آخوندی را در اعزام مأموران سرکوبگر انتظامی به صحنه و کشتار مردم بیگناه و محروم میهن جستجو می‌کند.

۲۲تیرماه ۹۷سایت حکومتی ۲۴در توصیف ابعاد رو به گسترش این بحران که تماماً محصول سیاستهای خانمانسوز رژیم در گذشته می‌باشد این چنین اعتراف می‌کند:

«با شروع فصل تابستان و گرم شدن هوا، احتمالاً بحران هم‌چنان ادامه خواهد یافت. حالا پس از اصفهان، بیرجند، خرمشهر و آبادان، این‌بار نوبت به برازجان و دشتستان برازجان و دشتستان رسیده است و نبود آب در برخی از مناطق این استانها به ۲۰روز هم رسیده است».

اعتراضات گسترده مردم روستاهای کازرون علیه سیاست‌ها توزیع آب رژیم آنزمان شدت گرفت که مزدوران و عوامل رژیم جهت انتقال آب منطقه کازرون اقدام به پر کردن چاههای آب مردم کردند تا آب بیشتری به بو شهر بفرستند.

 

ساعتها در هوای گرم در صف برای تهیه آب

ساعتها در هوای گرم در صف برای تهیه آب

این اقدام مزدوران سرکوبگر رژیم که با مخالفت و ممانعت از سوی مردم روبه‌رو گشت با گسیل نیروهای سرکوبگر انتظامی از سوی حکومت پلید آخوندی و شلیک و کشتار مردم بیگناه روستا همراه شد که بر اثر آن یکی از اهالی به نام ایمان احمدی به‌شهادت رسید. علاوه بر این در جریان تیراندازی مزدوران رژیم چند نفر دیگر از روستاییان محروم این منطقه زخمی شدند که حال یکی از این مجروحان وخیم اعلام شده است. همچنین نیروهای سرکوبگر رژیم پس از شلیک و کشته شدن ایمان احمدی، جاده‌های این روستا را مسدود و جمعی از ساکنان روستاهای تل کوشک و جهادآباد را بازداشت کرده‌اند. (تظاهرات و درگیری مردم کازرون با مأموران انتظامی و جان باختن یکی از معترضان)

این در حالی است که مردم برازجان مرکز شهرستان دشتستان استان بو شهر ۱۳و ۱۴تیر ۹۷در اعتراض به کم آبی، مسئولان شهرستان را به پاسخگویی دعوت کرده بودند اما حاکمیت منفور آخوندی پاسخ خواسته به حق مردم را با گلوله داد.

خبرگزاری حکومتی ایرنا در ارتباط با خیزش مردم این منطقه ضمن اعتراف به کشته شدن یکی از اهالی این روستا به‌نقل از سرکرده نیروهای انتظامی فارس اضافه می‌کند:

«مأموران انتظامی شهرستان کازرون در راستای اجرای حکم قضایی مبنی بر جمع‌آوری پمپهای غیرمجاز آب، به یکی از روستاهای مربوطه در حوزه پاسگاه انتظامی &#۳۹;کمارج&#۳۹; اعزام شدند. در حین اجرای حکم توسط مأموران انتظامی، تعدادی از افراد آن روستا نسبت به اجرای حکم معترض و ضمن تمرد و تعدی نسبت به مأموران، اقدام به سنگ پرانی به سمت آنان و ایجاد درگیری کردند. در این خصوص مأموران انتظامی پس از اخطارهای فراوان مبنی بر متفرق شدن جمعیت، اقدام به تیراندازی هوایی با سلاح ساچمه زنی کردند که در این میان یک نفر از متمردین به هویت &#۳۹; الف – الف&#۳۹; از ناحیه گردن مجروح و به بیمارستان انتقال داده شد که در بیمارستان فوت کرد....در این درگیری تعدادی از مأموران انتظامی نیز از ناحیه دست و چشم و به وسیله سنگ پرانی افراد مجروح شدند».
سایت حکومتی رویداد 24(۲۲تیر ۹۷) پس از اعتراف به این‌که بحران آب به تدریج در حال سرایت به همه استانهاست و حالا پس از اصفهان، بیرجند، خرمشهر و آبادان، این‌بار نوبت به برازجان و دشتستان رسیده است و این‌که نبود آب در برخی از مناطق این استانها به 20روز هم رسیده است، بی‌لیاقتی و ناکارآمدی مدیریت آب در کشور را به بحران کنونی آب در این منطقه ارتباط داده و اضافه می‌کند: «قرار بر این بوده که روزهای جمعه و شنبه میزان ورودی آب به دشتستان به 25تا 30هزار متر‌مکعب برسد تا میزان آب رسانی یک روز در میان شود، اما اگر ورودی آب 50هزار مترمکعب باشد، برازجان و اطراف آن نیز هر روز آب خواهند داشت. البته وعده ورودی 25هزار متر‌مکعب به برازجان تا کنون محقق نشده است و در یک هفته اخیر وضعیت در خصوص آبرسانی بسیار بحرانی بود و ما در برخی از روزها به جای ورودی 50هزار متر مکعبی آب، ورودی صفر را تجربه کرده‌ایم. فشار آب بسیار پایین بود و مسئولان می‌خواستند با این کمبود، چهار منطقه برازجان، دشتستان و اطراف آن را آبرسانی کنند». که در نتیجه کاهش فشار آب «مردم از پمپ و دینام استفاده می‌کنند و همین موضوع فشار آب را به مراتب کمتر می‌کند و باعث می‌شود خانواده‌هایی که پمپ آب ندارند، برای دریافت آب با مشکلات عدیده‌ای مواجه شوند. ما محله‌هایی را داشتیم که 15و 20روز آب دریافت نکرده‌اند».


زنان و کودکان بیگناه در روستا ها از نبود آب بیشتر رنج می‌برند

زنان و کودکان در روستا ها از نبود آب بیشتر رنج می برند

این کارگزار حکومتی همچنین بخشی از بحران کنونی آب در منطقه را به فساد نهادینه شده حکومتی ارتباط داده و می‌افزاید: «در پی کم‌آبی تصفیه‌خانه موشگان به‌طور کامل از بین رفته و تجهیزات آن فوق‌العاده قدیمی شده است. موشگان محلی بود که آب چشمه ساسان را تصفیه می‌کرد و آب را به سمت دشتستان حرکت می‌داده و متأسفانه همه این مسائل دست به دست هم داده تا ورودی آب به سمت دشتستان بسیار کم شود».

سایت حکومتی ۲۴در ادامه اعترافاتش ضمن اذعان به خیانت به‌اصطلاح مسئولان اضافه می‌کند: «در جلسه‌یی که چند روز گذشته شکل گرفت، مدیرکل آبفای استان حضور داشت و خود مسئولان نیز اذعان داشتند وضعیت بحرانی است. حتی آقای یاکیده صراحتاً مطرح کرد که ما از ۸سال قبل پیش‌بینی چنین روزی را می‌کردیم. این‌که مسئولان از ۸سال قبل پیش‌بینی این موضوع را می‌کردند اما کاری انجام ندادند یک نوع خیانت و جنایت است. زیرا اگر از چند سال قبل پیش‌بینی چنین شرایطی را نداشتند از کم‌کاری مدیران است و اگر هم می‌دانستند که به همچین روزی می‌رسیم، چرا برای کنترل شرایط کاری انجام ندادند» از سوی دیگر «بحث دیگر بحث آب شیرین‌کن است که ما آن را مطرح کردیم اما مدیرکل آب استان اعلام کردند که آب شیرین کن وابستگی ایران به آمریکا و اسراییل است. حال آن که در بو شهر و کل ایران از آب شیرین کن استفاده می‌شود، اما نمی‌دانم چرا برای آنها وابستگی محسوب نمی‌شود اما برای مردم برازجان و دشتستان این موضوع یک وابستگی به حساب می‌آید.»

مقالات مرتبط:

بحران آب در خوزستان؛ افزایش تعداد بازداشت شدگان

قیام مردم و جوانان دلیر برازجان در اعتراض به بی‌آبی با شعار مرگ بر دیکتاتور پژوهشی درباره آب در ایران