728 x 90

بدهکاران میلیاردر؛ پول چاپ می‌کنند

چاپ پول
چاپ پول

دیدار فرمایشی و نمایشی دانشجویان بسیجی با خامنه‌ای در ۶اردیبهشت ۱۴۰۱ پرده از روی برخی اسرار مگوی نظام فروکشید.

خامنه‌ای در آن دیدار، این بسیجی‌های «آقا» دوست و مریدان دست چندم خود را متهم کرد که حرف‌های دشمنان نظام را می‌زنند و پا در جای پای معاندان گذاشته‌اند! در آن جلسه مطرح شد که: «اوضاع فعلی مملکت در یک وضعیت بی‌قاعدگی به سر می‌برد، این اتفاق... ناشی از قدرت گرفتن نهادهای امنیتی است... این وضعیت هرج و مرج، عرصه نقش آفرینی اشباح قدرتمندی شده است که کسی آنها را به چشم نمی‌بیند ولی اثرگذاری آنها برای مردم محرز است» (تسنیم۶ اردیبهشت۱۴۰۱)

این بی‌قاعدگی و هرج و مرج اگر برای میلیون‌ها نفر در ایران، فقر و فلاکت و بیکاری و بی‌خانمانی به‌بار آورده است ولی برای «اشباح قدرتمند»! ـ و به‌قول صاحب پرونده «سیسمونی گیت» ۴درصد جامعه ـ هزاران میلیارد تومان پول و ثروت و غنائم به ارمغان آورده است. این ثروتهای بادآورده نمی‌تواند محصول سرمایه‌گذاری و کار و ابتکار و توسعه باشد بلکه جز تاراج منابع یک ملت و سرقت‌های قانونی و پول‌های چاپ شده در چاپخانه بانک مرکزی نیست.

 

نقدینگی به ۴هزار و ۶۲۴هزار میلیارد تومان رسید

فوران ثروت وابستگان به بیت خامنه‌ای و پاسداران، خود را در رشد سرسام‌آور نقدینگی و افزایش کمرشکن تورم نشان می‌دهد که بهت و حیرت همگان را از عدد و رقم‌هایی که دیگر قابل احصا نیست، برانگیخته است.

روزنامه تسنیم ارگان پاسداران ۳۰فروردین ۱۴۰۱ نوشت:

«با توجه به آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی، نقدینگی کشور از سه هزار و ۳۰۹هزار میلیارد تومان در بهمن‌ماه سال۱۳۹۹ به چهار هزار و ۶۲۴هزار میلیارد تومان در پایان بهمن‌ماه سال۱۴۰۰ رسیده است. بر این اساس نقدینگی کشور در این بازه یک ساله ۳۹.۷درصد رشد داشته است».

 

نقدینگی در ایران «۵۱درصد» رشد خواهد کرد

این اعترافات نیم‌بند از سوی نهادهای بین‌المللی نیز تأیید شده است اما با پیش‌بینی دلهره‌آوری توأم است به‌نحوی که خبر از فاجعه دیگری می‌دهد که در راه است.

در آخرین گزارش صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی شده است که نقدینگی در ایران تا پایان سال، ۵۱درصد رشد می‌کند. عموم کارشناسان اقتصادی هم گفته‌اند که این موضوع در کنار پایین آمدن مرتب ارزش پول ملی، مهمترین عامل تورم افسار گسیخته است. باز ثابت شده است که رشد نقدینگی ناشی از استقراض لجام‌گسیخته و بی‌محابای دولتهای مستقر از بانک مرکزی و مجبور ساختن مسئول چاپخانه این بانک به چاپ پول بدون پشتوانه برای تأمین خرج و مخارج کارگزاران بیت خامنه‌ای و دولتهای ورشکسته برای حل و فصل مشکلات روزمره‌شان است. این اقدام به همراه گرفتن وام‌های فوق کلان! از بانکها و مؤسسه‌ها و نهادهای مالی است که باز همگان می‌دانند که پس دادنی نیست!

در گزارش بانک مرکزی رشد نقدینگی چنان وحشت‌زاست که گویی اشتباهی شده است آنجا که می‌گوید: «نقدینگی طی ۱۰سال گذشته ۱۴برابر شده است (همشهری۳۰فروردین۱۴۰۱). صندوق بین‌المللی پول هم وارد جزییات این روند شده است و می‌گوید از سال۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰، رشد نقدینگی به ترتیب بیش از ۳۰درصد، ۴۰درصد و ۳۸درصد بوده است. در پاراگراف پایانی این گزارش هم موقعیت رژیم آخوندی نسبت به کشورهای مشابه (؟!) آمده است: «ایران در سال جاری بعد از کشورهای ونزوئلا، آرژانتین، سورینام، یمن، سودان، زیمباوه، اتیوپی و ترکیه بیشترین نرخ تورم را در جهان خواهد داشت (پایگاه خبری طلا۳۰فرودین۱۴۰۱).

این آمارها نشان می‌دهد که بدهیهای خالص دولت معادل ۳۴درصد از کل اقتصاد را در برگرفته است و رقمی بالغ بر ۵۹۰میلیارد دلار می‌شود. و رشد سالانه بیش از ۵۰درصدی داشته است.

 

بدهکاران میلیاردر پولها را کجا می‌برند؟

حالا واقعاً این همه پول بی‌زبان که به قیمت افزایش مداوم کالاها و اجناس حیاتی و مورد نیاز مردم از قبیل نان و آب و دارو و درمان به‌دست آمده است کجاست و دست چه کسانی است؟

به تازگی فهرست کوچکی از ابر بدهکاران بانکها منتشر شده است که خود دامنه یک جنگ و منازعه بین باندهای رژیم آخوندی را گسترده کرده است.

در این فهرست بانک‌های خصوصی و خصولتی و دولتی به بانک مرکزی بدهکارند هم‌چنین بانکها به همدیگر بدهکارند! و دولت به آنها بدهکار است! و نهادهای دولتی به بانکها بدهکارند!... این فهرست‌ها و وضعیت پیچیده‌ای که گوشه‌ای از آن هم قابل رصد و شناسایی نیست همان اوضاعی است که به‌نام هرج و مرج و بی‌قاعدگی به رخ خامنه‌ای کشیده شد تا بلکه از این شرایط که برای تاراج یک ملت و کشور به‌وجود آورده است شرم کند.

پیش از ارائه فهرست بخشی از بدهکاران، آخوند رئیسی گفته بود یک دستهایی پشت‌پرده است! اما افشا شدن مافیاهایی که از دوستان و رفقای باند غالب هستند عرق سردی بر پیشانی رئیسی نشاند.

 

بانکداری ابربدهکار بانکها!

رسانه وابسته به سپاه در یک جنگ قدرت آشکار بخشی از اطلاعات و دانسته‌هایش از پشت‌پرده‌ها و ابربدهکاران را به صحنه کشاند تا به مخاطب بگوید حواسش به اظهاراتش باشد: «شگفتی‌هایی از فهرستهای منتشر شده مشاهده می‌شود که مخاطب را انگشت به دهان می‌کند! گزارشهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که حساب و کتاب بدهی حدود هزار و ۷۰۰هزار میلیارد تومانی نظام بانکی چندان شفاف نیست. بخش زیادی از بدهی‌های معوق بانکی در سایر بانکها به شکل دیگری به سپرده بانکی و سهام بانکی تبدیل شده‌اند! امروزه روز مشخص شده است که بخش زیادی از خلق نقدینگی زیر سر بانک‌های خصوصی است که اتفاقاً بخش دولت نیز از تسهیلات بانکی این بانکها نیز بی‌بهره نیست و در مقابل نیز بخش دیگر تسهیلات بانکی نیز به بخش خصوصی تعلق می‌یابد که گاهی بخش خصوصی واقعی نیست (جوان۲۹فروردین۱۴۰۱).

 

ابربدهکاران نظام گم شدند!

در این اوضاع بلبشو یکی هم مانند وزیر اقتصاد آخوند رئیسی پیدا می‌شود که ضمن اعلام بدهی ۳۰۰هزار میلیارد تومانی دولت به بانکها! هشدار می‌دهد که افشا می‌کنیم و خط قرمز نداریم!

«وزیر اقتصاد در پاسخ به سؤال ایلنا مبنی بر انتقادات نسبت به انتشار لیست ابربدهکار بانکی و این‌که شرکت‌های وابسته به نهادهای قدرت در این لیستها اعلام نشدند گفت: در همین جا به‌صورت رسمی اعلام می‌کنم هر گونه اطلاعاتی از این‌که هیأت مدیره بانکی در اظهار اطلاعات واقعی کوتاهی یا کتمان کرده است و بخش‌هایی را در اعلام ابربدهکاران بانکی حذف کرده به وزارت اقتصاد اعلام کنید تا موضوع را مورد پیگیری قرار دهیم» (ایلنا۱۳ اردیبهشت۱۴۰۱).

او البته نادان نیست اما خود را به کوچه علی چپ زده است شاید مخاطب فریب بخورد. می‌خواهد بگوید نمی‌دانیم آنها کجایند! اما وقتی معلمان شجاع ایران در اعتراضات خود می‌گویند «آماده قیامیم» یعنی دیگر عمر این دجالگریهای سخیف به پایان رسیده و طومار ابربدهکاران، ابر شیادان و ابر غارتگران به‌زودی در هم پیچیده خواهد شد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/c54d2c5d-3167-40aa-b239-f885cbfa09b5"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات