728 x 90

بن‌بست و انزوا از همه سو - مروری بر رسانه‌ها

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

بن‌بست و انزوا از همه سو

روزنامه‌های حکومتی در اولین روز پاییز، اوضاع خزان‌زدهٔ نظام را انعکاس داده‌اند. در عرصه تحولات داخلی و خارجی و در عرصهٔ اقتصادی و اجتماعی اعترافهای مهمی دیده می‌شود.

همشهری سوزوگداز ظریف در نشست آنلاین با اندیشکدهٔ شورای روابط خارجی آمریکا را انعکاس داده که در مواجهه با سؤال در مورد اعدام نوید افکاری، ظریف گفته است: « شروع این گفتگو با مسأله حکم اعدام این کشتی‌گیر ایرانی، نشان‌دهنده فشار زیاد گروه‌های ضد (نظام) بر این اندیشکده آمریکایی است».

وجه دیگر انزوای نظام را ستاره صبح نوشته است. این روزنامه در توضیح اظهارات خامنه‌ای در مورد جام‌زهر خوردن خمینی در جنگ ضدمیهنی نوشته است: « صحبت‌های روز گذشته فرمانده کل قوا و تمجید از تصمیم «مدبرانه» خمینی در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و نوشیدن جام‌زهر، نشان می‌دهد که این احتمال وجود دارد که (نظام) هم احتمالاً از هم‌اکنون نرمش‌هایی را نشان خواهد داد». این روزنامه نظام را به غلط‌کردم‌گویی فراخوانده و افزوده است: «لازم است استراتژی‌های سنتی که در طول چهار دهه گذشته موفقیت‌آمیز نبوده، در سطح داخلی، منطقه‌یی و بین‌المللی تغییر کند و به‌روز شود. این استراتژی‌ها باید از خصومت و دشمنی با نظام بین‌الملل، به سمت خوش‌بینی و همزیستی چند جانبه حرکت کند».

روزنامه آرمان هم روی وجه انزوای داخلی نظام انگشت گذاشته و هشدار آمیز پرسیده است: «می‌دانید مفهوم مشارکت زیر ۵درصدی در شهرهای مراکز استانها، در انتخابات دور دوم مجلس چیست؟».

سوزنامه‌های باند خامنه‌ای از انزوای نظام

در روزنامه‌های هم‌سو با ولی‌فقیه ادعای محافل رسمی حکومتی مبنی بر همسویی اروپا با نظام به چالش کشیده شده و همه از پیآمد مخالفت اصولی اروپا با نظام ابراز نگرانی کرده‌اند.

وطن امروز نوشته است: «سرمایه‌داری اروپایی، مبتنی بر شرکت‌های خصوصی و غیردولتی است، بیانیه کشورهای اروپایی در عمل ارزش چندانی ندارد. مگر آن که اروپا در عمل و به‌صورت ملموس در مراودات بانکی و اقتصادی و خرید نفت ایران مشارکت کند که تصور چنین اقداماتی از اروپا حتماً چیزی جز توهم نخواهد بود».

رسالت به مدعیان همسویی اروپا با نظام هشدار داده: «نباید فراموش کرد که با خروج دولت ترامپ از برجام، صرفاً «روش‌های بازی مشترک آمریکا- اروپا» علیه ایران تغییر پیدا کرده است و استراتژی «مهار حداکثری (نظام)» هم‌چنان روح حاکم بر این پازل مشترک ضد (نظام) را تشکیل می‌دهد».

جوان وابسته به سپاه هم نوشته است: «نکته مهم عکس‌العمل دیگر امضا کنندگان برجام است که باید دید در قبال تعهدشان به برجام و لغو تحریم تسلیحاتی سازمان ملل در بعد از ۱۸اکتبر چه خواهند کرد. اگر رفتارشان مثل سابق باشد و تنها به شعار و حمایت لفظی از برجام بسنده کنند، باید گفت که آمریکا مکانیسم ماشه را اجرایی کرده و در عمل برجام را از حیز انتفاع ساقط کرده است».

جهان صنعت از باند مغلوب ادعای پیروزی و جشن گرفتن روحانی را موضوع سوژهٔ طنز خود کرده و از جمله نوشته است: «دو روز است که می‌خواهم در مورد «شنبه» و «یکشنبه» بنویسم اما شادی، نشاط و حس پیروزی اجازه نمی‌داد.

امروز روز پیروزی ماست و باید برقصم. بنابراین از جایم بلند می‌شدم و به‌خاطر این‌که سه کشور اروپایی روی کاغذ به آمریکا پشت کرده‌اند اما شرکت‌هایشان ناگزیر تحریم‌های جدید آمریکا را عملی می‌کنند، شروع به رقصیدن می‌کردم».