728 x 90

بن‌بست دوجانبه در روابط رژیم و اروپا

بن‌بست دو جانبه در روابط رژیم و اروپا
بن‌بست دو جانبه در روابط رژیم و اروپا

در وانفسای طرد و انزوای بین‌المللی رژیم آخوندی، اروپا و سیاست مماشاتی که هنوز کم و بیش در کشورهای اروپایی حیات دارد، تنها نقطه امید رژیم است؛ اما رژیم که هم بر اثر فساد و ناکارآمدی خود و هم بر اثر تأثیر تحریم‌ها، در آستانهٔ خفگی اقتصادی است و برای خروج از این وضعیت، توقعاتی از اروپا دارد که برآوردن آن از یک‌سو خارج از توان و عهدهٔ اروپاست و از سوی دیگر اروپا نمی‌تواند و نمی‌خواهد به‌خاطر رژیم با آمریکا سرشاخ شود، به‌خصوص که رژیم قادر نیست به هیچ‌یک از خواسته‌های اروپا پاسخ مثبت دهد. چیزی که رژیم و ولی‌فقیه ارتجاع از آن به‌عنوان بدعهدی اروپا یاد می‌کنند. به هر حال این وضعیت یک بن‌بست دوجانبه را به وجود آورده و رژیم اکنون می‌تواند به خود ببالد که در امر صادر کردن بن‌بست خود به اروپا موفق بوده است.

حسن روحانی رئیس‌جمهور آخوندها که با شکست برجام مورد حمله باند رقیب قرار دارد، در تماس تلفنی با ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه، به وی گفت: «اروپا باید بر تلاش‌های خود برای برآوردن انتظارات مشروع ایران و کسب آتش‌بس در جنگ اقتصادی آمریکا علیه رژیم بیفزاید».

درخواست از اروپا برای راضی کردن آمریکا به آتش‌بس در جنگ اقتصادی، در حالی است که روحانی در گذشته بارها تحریم‌های آمریکا را بی‌تاثیر دانسته و مدعی.

رادیو فرانسه در گزارش خود از صحبت‌های رئیس‌جمهور فرانسه و آخوندی روحانی نتیجه‌گیری کرده و می‌گوید:

«این تلاش‌ها با این حال به سبب سرسختی آمریکا در برابر ایران و دیگر طرفین توافق تاکنون به جایی نرسیده است........ و با «تشدید فشارها و مجازات‌ها»ی آمریکا روبه‌روست».

از طرف دیگر حربه تروریستی رژیم جهت باجگیری نیز موجب وحشت در خود رژیم شده است. سایت حکومتی دیپلماسی ایرانی در ترجمه مطلبی از فایننشیال تایمز می‌نویسد: «بازی تلافی‌جویانه‌ای که ایران در پیش گرفته و اظهارات تنش آمیزی که مقامات ایرانی بیان می‌کنند و به « مقاومت» در برابر «جنگ اقتصادی» آمریکا علیه ایران وعده می‌دهند، بازی خطرناکی است».

در این میان وزیر خارجه آخوندها که با زانو زدن در تلاش برای پیدا کردن راهی برای خروج از بن‌بست در نیویورک به‌سر می‌برد، معامله‌ای نشدنی را پیشنهاد کرده است. در همین رابطه سایت حکومتی انتخاب به‌ نقل از روزنامه گاردین ۲۷تیرماه می‌نویسد: «محمد جواد ظریف» امروز در جمع گروهی از خبرنگاران در نیویورک، گفته است که ایران حاضر است در ازای رفع دائمی تحریم‌های ایالات متحده، بازرسی‌های ارتقاء یافته و دائمی از برنامه هسته‌ای خود را بپذیرد».

گاردین با اشاره به این‌که ظریف وعده عقب‌نشینیهای بیشتری را نیز داده است. می‌نویسد:

«ظریف، این پیشنهاد را «اقدامی قابل توجه» توصیف کرده و گفته است: «بحث عکس یادگاری نیست. ما به‌دنبال محتوا هستیم. اقدامات قابل‌ توجه دیگری هم هست که می‌توان انجام داد.»

موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز (چهارشنبه) در سخنرانی خود در پارلمان اروپا در استراسبورگ به رژیم در مورد سرپیچی از تعهدات برجامی‌اش هشدار داد.

موگرینی گفت: «همه ما از وضعیت کنونی مطلعیم. این شرایط هیچ‌گاه به اندازه امروز دشوار نبوده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اکنون اعلام کرده که ایران ذخیره اورانیوم با غنای پایین خود را افزایش داده و بالاتر از حد تعیین شده در برجام غنی‌سازی می‌کند».

وی این اقدامات رژیم را خلاف برجام دانست و گفت: «ما به همراه انگلیس، فرانسه و آلمان در دو بیانیه مشترک خواهان بازگشت رژیم ایران به پایبندی کامل به برجام شدیم. من می‌خواهم کاملاٌ شفاف بگویم که اگر ایران بیش از این در این مسیر پیش برود، به‌لحاظ فنی بازگشت بسیار سخت‌تر خواهد بود. درخواست ما از رژیم ایران کاملاٌ مشخص است؛ بازگشت به اجرای کامل برجام، همان‌طور که تا به امروز بوده است».