728 x 90

بودجه ۹۸؛ بودجه ورشکستگی و غارت

بودجه ۹۸
بودجه ۹۸

بودجه ۹۸ بعد از چند بار رفت و برگشت بین مجلس ارتجاع و دولت و دخالت مستقیم و دستور خامنه‌ای در مورد تغییر ساختار بودجه، بالاخره عصر روز ۲۷بهمن کلیات آن به تصویب مجلس ارتجاع رسید. این در حالی بود که مهره‌های هر دو باند حاکم روی آن حرف داشتند و هر کدام به گوشه‌هایی از این فضاحتی که تحت عنوان لایحهٔ بودجه به تصویب رسیده اذعان کرده‌اند.

در لایحه بودجه ۹۸، تنها سهم سپاه پاسداران و نیروهای سرکوبگر به‌صورت واقعی از محل صندوق ذخیرهٔ ارز پیش‌بینی شده است و سایر منابع بودجه همه موهوم و نامشخص هستند.

روز ۲۷بهمن ۹۷ محمود صادقی، عضو مجلس ارتجاع، به گوشه‌ای از این واقعیت اذعان کرده و گفت: «در حالی‌که در لایحه بودجه ۹۸ منابع حاصل از صادرات نفتی بسیار بیشتر از واقعیت پیش‌بینی شده، با توجه به این‌که مخارج پیش‌بینی شده هم بر اساس این درآمدهای غیرواقعی و موهوم تنظیم شده است، به‌نظر می‌آید که در سال آینده ما با کسری بودجه بسیار زیادی مطابق برآورد کارشناسان مرکز پژوهشها تا حدود ۱۰۰هزار میلیارد تومان کسری واقعی بودجه پیش‌بینی شده، اما دولت سعی کرده این کسری بودجه را پنهان بکند.

اگر دولت مصلحت را در آن دیده که برای کنترل فضای روانی جامعه میزان صادرات نفت را بیش از حد قابل پیش‌بینی در حدود ۱و نیم میلیون بشکه نفت برآورد بکند منطقی این بود که با روشهای دیگری مانند افزایش سهم صندوق توسعه ملی یا کم‌برآوردی عمدی قیمت نفت در سال آینده معادل ریالی منابع استفاده شده در بودجه را به رقم واقعی و قابل تحققش نزدیک بکند».

دولت روحانی بودجه را طوری سرهم‌بندی کرده که حق‌السهم باندهای حاکم و هزینه‌های عملیات‌ مخفی و برون‌مرزی رژیم را روی بودجه عمومی سوار کرده‌اند تا دیده نشود. این موضوعی است که در دعوای باندی بیرون می‌زند.

حسن نژاد، عضو دیگر مجلس ارتجاع، گفت: «دوستان من چند تا عدد می‌خواهم بهتان بگویم شما ببینید این شفافیت کجاست؟ دوستان به ما می‌گویند که ما یک میلیون و ۷۰۰هزار میلیارد تومان بودجه داریم خب دست‌شان درد نکند من همین عدد را اگر قبول بکنم ما کلاً یک میلیون و نزدیک ۲۶۰هزار تا مال شرکتهاست ۴۴۰هزار تا بودجه عمومی دولت است. ۹۰۰هزار تا هم یارانه پنهان است یعنی در اصل ۲میلیون و ۶۰۰هزار میلیارد تومان حجم بودجه ما است از آن چقدر شما بررسی می‌کنید؟ ۴۴۰هزار میلیارد تومان یعنی ۲۵درصد بودجه را بررسی می‌کنید ۷۵درصد بودجه را اصلاً شما نمی‌بینید چی هستش».

این عضو مجلس از یک فقره چپاول کلان دیگر در تولید و فروش نفت پرده برداشت و گفت: «دوستان، ما کل بودجه کشور را روی یک و نیم بشکه نفت می‌بندیم یعنی هم بحث مناطق محروم هم عمرانی هم حقوق و دستمزد هم سهم صندوق توسعه ملی هم سهم شرکت نفت روی یک و نیم میلیون بشکه نفت می‌بندیم بعد ۲میلیون و ۲۰۰هزار بشکه نفت می‌دهیم به پالایشگاه هایمان اصلاً خبر نداریم از عددش چقدر می‌فروشیم چقدر میخریم کجا خرجش می‌کنیم یعنی یک و نیم برابر کل بودجه‌یی که نفتش را رویش بودجه می‌بندیم اون نفت گم است تازه وقتی من این دوتا عدد را با هم جمعش می‌کنم میشه یک و نیم بشکه به اضافه دو و دویست میشه سه و هفتصد کل دنیا میگه ما ۵میلیون بشکه را کاندنسن تولید می‌کنیم یک و سیصدتای بقیه کجاست؟ هیچ جا دیده نمی‌شود خب این اگر اسمش شد بودجه این کجای بودجه هستش که ما خبر نداریم»؟

این عضو مجلس ارتجاع اذعان کرد اینها همه‌اش رانت است اینها همه‌اش فساد است. به این ترتیب اولین دستاورد بودجه ۹۸ را افزایش تورم و رکود و گرانی و فروکشیدن اقشار متوسط به زیر خط فقر است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات