728 x 90

تظاهرات بروکسل، برانگیختگی جهانی

سخن روز
سخن روز

روز پنجشنبه ۲۳تیر ۱۴۰۱، با تظاهرات و راهپیمایی بزرگ و خیره‌کنندهٔ ایرانیان آزاده و اشرف‌نشانها، در تاریخچهٔ مقاومت ایران به‌عنوان یک روز فراموشی‌ناپذیر ثبت شد. در این روز هموطنان شریف و آزاده در بروکسل و در برابر پارلمان بلژیک فریاد اعتراض و خشم مردم ایران علیه معاملهٔ شرم‌آور دولت این کشور با فاشیسم دینی حاکم بر ایران و تحویل دادن اسدالله اسدی دیپلمات بمب‌گذار رژیم به‌آن را طنین‌انداز کردند.

بیش از یک هفته است که بروکسل به‌عنوان پایتخت اتحادیهٔ اروپا، کانون کارزار جهانی علیه سازش و مماشات با تروریسم حاکم بر ایران نیز بوده است و تظاهرات باشکوه روز پنجشنبه، در واقع قلهٔ این کارزار جهانی بود. هموطنان شریف ما طی این مدت توانستند یک جبهه نیرومند جهانی را علیه این زد و بند ننگین شکل دهند و آن را به‌یک اهرم مؤثر و تعیین‌کننده در عرصهٔ سیاست بین‌المللی تبدیل کنند. این واقعیتی است که همهٔ سخنرانها، چه نمایندگان پارلمان بلژیک و چه شخصیتهای دیگر که روز پنجشنبه در تظاهرات ایرانیان سخن گفتند، بر آن گواهی دادند:

‌تئو فرانکن عضو کمیسیون دفاع پارلمان، ضمن تأکید بر این‌که حضور و تظاهرات ایرانیان طی یک هفتهٔ گذشته موجب به‌تأخیر افتادن جلسهٔ پارلمان برای رأی‌گیری در مورد این لایحه گردیده گفت: «ما نمی‌توانیم با تروریستها مذاکره کنیم؛ ما علیه معامله شرم‌آور بلژیک با رژیم ایران رأی خواهیم داد».

خانم سوفی روهنی عضو کمیسیون قضایی پارلمان بلژیک نیز در سخنان خود ضمن تأکید بر نقش ایرانیان آزاده در برانگیختن اعضای پارلمان، رسانه‌ها و افکار عمومی علیه این بندوبست ننگین گفت: «من به‌عنوان یک نمایندهٔ پارلمان بلژیک با این لایحه شرم‌آور مخالفت می‌کنم».

فرانسوا دو اسمت نمایندهٔ پارلمان بلژیک و رئیس حزب دموکرات فدرالیست مستقل (دفی) گفت: «کاری که دولت بلژیک انجام می‌دهد تسلیم شدن به‌شانتاژ است؛ ما تسلیم شانتاژ و این قرارداد ننگین نمی‌شویم».

مایکل فرایلیش عضو کمیته روابط خارجی پارلمان بلژیک گفت: «دولت بلژیک قصد دارد توافقی با شیطان ببندد؛ توافقی با حکومت تروریستی کنونی در تهران. من و حزب من علیه این معاملهٔ ننگین رأی دادیم».

پائولو کازاکا نمایندهٔ پیشین پارلمان اروپا گفت: «لایحهٔ پارلمان بلژیک باز هم عقب افتاد چون نگران شکست آن هستند، این به‌خاطر کارزار عظیم شما علیه این معاملهٔ ننگین و خیانت بار است».

 

در همان روز پنجشنبه که طوفان و خروش خشم و اعتراض در بیرون پارلمان بلژیک از حنجرهٔ ایرانیان برمی‌خاست، در درون پارلمان نیز طوفانی از اعتراض به معامله شرم‌آور جریان داشت.

در اجلاس رسمی پارلمان، الیان تیلیو - رئیس پارلمان بلژیک گفت: «موضوع بعدی که به‌آن می‌پردازیم مربوط است به‌خسارات وارد شده به‌اعتبار بلژیک در سطح بین‌المللی».

در همین جلسه ژرژ دالمان- عضو کمیسیون خارجی پارلمان بلژیک به‌خشمی که این لایحه در بلژیک و سراسر جهان برانگیخته اشاره کرد و گفت: «از هفته قبل ما با سونامی نامه‌ها از سوی اساتید برجسته بلژیکی و بین‌المللی حقوق، مسئولان و رؤسای پیشین حکومتهای اروپایی، پارلمانترها و مسئولان امنیتی مواجه هستیم».

خانم الن سامین – نایب‌رئیس کمیتهٴ خارجی پارلمان بلژیک نیز گفت: «هفتهٔ آینده کشور ما در سطح بین‌المللی به‌بستن یک قرارداد با شیطان شناخته خواهد شد. این توافق طبعاً بر سر همان تروریست یعنی اسدی است».

نخست‌وزیر بلژیک که در این جلسه حضور داشت، در پاسخ به‌این سخنان کوبنده، تنها چاره را در برانگیختن جلب ترحم نسبت به‌یک بلژیکی که توسط رژیم آخوندی به‌گروگان گرفته شده یافت و پاسخ شنید که با این معاملهٔ شرم‌آور ممکن است ما آزادی این فرد را به‌دست بیاوریم. اما پس از آن هر بلژیکی و هر شهروند اروپایی در ایران یک گروگان بالقوه است.

به این ترتیب ایرانیان و اشرف‌نشانهای فداکار یک جبهه جهانی علیه این زد و بند برانگیختند. آنها در واقع تجسم ارادهٔ مردم ایران و صدای همهٔ مردم سرکوب شده و غارت شده‌یی هستند که هر روز در خیابانهای شهرهای سراسر ایران علیه حاکمیت فاسد و غارتگر آخوندها فریاد می‌زنند. آنها امتداد قیام‌آفرینان و کانون‌های شورشی در صحنه جهانی هستند و امروز جهان ناگزیر است به‌صدای این ایستادگان گوش فرا دهد.

این ایرانیان یکی از مؤلفه‌های قدرت مقاومت ایران در برابر رژیم و حامیان آشکار و پنهان آن هستند. همان قدرتی که رمز سرفرازی و استقلال مطلق این مقاومت است، قدرتی بنا شده بر پایه اتکا به‌خود و شعار «کس نخارد» که این مقاومت را از همهٔ قدرتها و ابر قدرتها در همهٔ زمینه‌ها بی‌نیاز کرده و طی این۴دهه، بسا توطئه‌های ارتجاع و استعمار را در هم شکسته است.

 

در همان روز تظاهرات بزرگ و شکوهمند در بروکسل پایتخت بلژیک، شهر استکهلم پایتخت سوئد نیز شاهد حضور پرشور هموطنان و اشرف‌نشانها و بستگان شهیدان سر‌بدار بود که به‌مناسبت اعلام حکم دژخیم حمید نوری گرد آمده بودند و هنگام اعلام حبس ابد برای نوری، غریو شادی آنها طنین‌انداز شد. آنها درهم شکستن یک توطئه چند وجهی اطلاعات آخوندی و اشد مجازات برای دژخیم حمید نوری را با شور و خروش هر چه تمامتر جشن گرفتند. آنها در اوج تظاهرات ۹ماهه و پیروزمند خود، خواهان محاکمه و مجازات رئیسی و خامنه‌ای شدند و فریاد می‌زدند «خامنه‌ای چشمت کور، این یکی را هم ما بردیم». تظاهر کنندگان پیروز در سوئد در همبستگی با تظاهر کنندگان پیروزمند بروکسل می‌خروشیدند که «بلژیک! بلژیک! بشنو صدای ما را»!

ایستادگی جانانهٔ هموطنان آزاده در بلژیک و سوئد و نقش آنان در واژگون کردن میز بندوبست و توطئه هم‌چنین حاوی این درس گرانبهاست که در برابر دیکتاتوری و تروریسم و شانتاژ، تنها راه، ایستادگی، افشاگری و نبرد تمام‌عیار برای سرنگون کردن آن است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/975eb450-50cf-49d4-aff6-3c61657e204e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات