728 x 90

تلاش و تقلا برای حفظ برجام از نفس افتاده

برجام
برجام

جواد ظریف وزیر خارجهٔ‌ رژیم در تلاش و تقلا برای حفظ و نجات برجام، به چند کشور آسیایی از جمله ژاپن و چین سفر کرده و با اصرار و التماس از آنها می‌خواهد که برای حفظ برجام که اکنون به رشتهٔ حیات رژیم تبدیل شده، کاری بکنند.

او دربدو ورود به پکن گفت: ««نجات برجام وظیفه جامعه بین‌المللی است اگر جامعه جهانی احساس می‌کند برجام یک دستاورد مهم است باید همانند ایران اقدام عملی انجام دهد. برای حفظ آن تاکنون جامعه بین‌المللی به جای اقدام عملی برای حفظ برجام بیشتر اظهارنظر و صدور بیانیه داشته است».

وی در تعریف اقدام عملی گفت:« اقدام عملی کاملا مشخص است باید وضعیت روابط اقتصادی ایران عادی‌سازی شود و این اقدامی است که برجام صریحاً به آن اشاره دارد. قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت به همین موضوع اشاره دارد».(تلویزیون رژیم ۲۷اردیبهشت ۹۸)

 

وضعیت ناموزون نظام

یکی از کارشناسان سیاسی رژیم به نام مطهرنیا، وضعیت رژیم بر سر دوراهی حفظ یا رها کردن برجام را چنین توصیف می‌کند: «ایران اکنون با وضعیت ناموزونی روبه‌رو شده که مدیریت آن، هوشمندی قابل توجهی را می‎‌طلبد. چرا که اگر تهران از توافق برجام در وضع کنونی خارج شود، شاهد شکل‌گیری اجماعی دوباره علیه کشور مان خواهیم بود و اگر راه عکس این مسأله را انتخاب کند، وارد جنگ هیبت و حیثیت خواهد شد».

مطهرنیا با بیان این‌که «ترامپ وارد استراتژی جوجیتسو شده (نیروی حریف را بر ضد خودش به کار می‌گیرد) و بر مبنای راهبرد تحریک طرف مقابل، به‌اصطلاح جاخالی دادن و نهایتاً پرتاب یا شلیک حرکت می‌کند».می‌افزاید: «متأسفانه برخی نیز در داخل کشور به این رفتارهای خصمانه دامن زده و با اقداماتی نظیر آتش زدن نمادین برجام، کشور را به سمت جنگ هیبت و حیثیت سوق دادند».(سایت بهار ۲۷اردیبهشت ۹۸)

مطهرنیا در اظهارات دیگری که در خبرگزاری حکومتی ایرنا انعکاس یافته، با هشدار نسبت به اجماع‌سازی بین‌المللی علیه رژیم، به منفوریت رژیم در منطقه اذعان کرده و می‌گوید: «ایران در میان ملتهای منطقه محبوبیت سابق را به‌دلیل شکاف‌هایی که در نتیجه بهار عربی ایجاد شده ندارد».(ایرنا ۲۷مرداد ۹۸)

یک کارشناس سیاسی دیگر رژیم به نام شعیب بهمن به وجه دیگری از انزوای رژیم که فاصله گرفتن روسیه از رژیم می‌باشد اشاره کرده و با اشاره به اظهارات اخیر پوتین که گفته بود روسیه آتش‌نشانی نیست و نمی‌تواند به حفظ برجام کمک کند، آن را به نوعی انصراف روسیه از میانجیگری می‌داند.(سایت فرارو ۲۷اردیبهشت ۹۸)

 

برجام نیمه جان

واقعیت این است که با خروج آمریکا از برجام و فشارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی این کشور بر رژیم و ناکارآمدی اروپا در مقابله با فشارهای آمریکا، برجام عملاً کار کرد آن‌چنانی ندارد، جز این‌که در حال حاضر رژیم ملتزم به اجرای آن است بدون این‌که عملاً از آن نفعی ببرد.

بنابراین تا آنجایی که به کار کرد عملی برجام برمی‌گردد عملاً کارآیی چندانی ندارد.

رئیس‌جمهور روسیه در رابطه با اختلاف و درگیری آمریکا با رژیم بر سر برجام و نجات برجام عملاً از روسیه سلب مسئولیت کرد و اذعان کرد برای نجات برجام کار‌ آن‌چنانی از دست روسیه و خودش برنمی‌آید، آنجا که گفت:«باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. روسیه آتش‌نشانی نیست، ما نمی‌توانیم هر چیزی را نجات دهیم وقتی که قضایا کاملا دست ما نیست».

 

برجام در حال سینه خیز

در حال حاضر معضل رژیم این است که نمی‌تواند و نمی‌داند با برجام نیمه جان روی دست مانده چکار کند، این در شرایطی است که کشورهای اروپایی، روسیه و چین به جد از آن انتظار دارند که بر تعهداتش نسبت به برجام ملتزم بماند.

در زمینه ضرورت التزام نظام آخوندی به برجام رئیس‌جمهور روسیه در موضع‌گیری اخیرش گفت: « من بارها در صحبت با طرف حسابهای ایرانیم گفته‌ام که به‌نظر من بیشترین منفعت برای آنها این است که به‌رغم هر اتفاقی در برجام بمانند. زیرا به‌محض این‌که از برجام خارج شوند، همه فراموش می‌کنند آمریکا باعث شکست برجام بود و همه رژیم ایران را مقصر می‌شناسند».

خبرگزاری تاس به‌ نقل از پوتین نوشت:«اکنون برجام دارد سینه خیز می‌رود و اروپایی‌ها نمی‌توانند خسارات اقتصادی ایران را جبران کنند».

پیش از این اتحادیه اروپا هم طی بیانیه‌ای رژیم را ملزم به باقی ماندن در برجام کرد و در رابطه با نقض تعهداتش در برجام به رژیم هشدارد.

پس از این‌که رژیم از دو تعهد برجامی عقب نشست و ضرب‌الاجل ۶۰روز برای ارتقا غنی‌سازی اعلام کرد کشورهای اروپایی طرف حساب آن در برجام(فرانسه، آلمان، انگلستان) به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌یی ضرب‌الاجل رژیم در زمینه برجام را رد کردند و بر ضرورت اجرای تعهدات رژیم در برجام تأکید کردند

این واقعیت «وضعیت ناموزونی» است که نظام آخوندی در رابطه با برجام با آن روبه‌رو شده است در عین حال که ناتوان از برقرار کردن تعادل قبلی است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات