728 x 90

تورم ۹۸درصدی و ادعاهای روحانی

تورم ۹۸درصدی روحانی
تورم ۹۸درصدی روحانی

در شرایطی که جامعه ایران در گرداب فقر، گرانی، گرسنگی و کرونا گرفتار است، مرکز آمار تحت کنترل آخوند روحانی نرخ تورم را ۲۶درصد اعلام کرده است.

خمینی ملعون در بدو ورودش به ایران شیادانه گفت مسکن برای مردم می‌سازد، آب و برق را مجانی می‌کند و ... اما نه تنها آب و برق مجانی نشد که صاحبان خانه هم از فرط فقر و گرانی و فلاکت، خانه‌ها را فروخته، به حاشیه شهرها پناه برده‌اند.

در ایدئولوژی و مرام ولایت فقیه، از آنجا که حفظ نظام اوجب واجبات است هر گونه دروغ و بهتان و شارلاتانیسم ـ در مسیر حفظ نظام ـ مشروع، ضروری و واجب است. از این پنجره جنگ «موهبت الهی»، «صلح دفن اسلام»، مردم «اغتشاشگر» و «کرونا فرصت» دیده می‌شود و هر نوع ارائهٔ آمار (اعم از آمارنماگرهای اقتصادی، کرونا، زلزله و آمار کشتار مردم در خیابان و... . ) می‌باید با کوچک‌نمایی یا در پرده‌ای از ابهام در جهت حفظ نظام [بخوانید در وحشت از آثار و تبعات اجتماعی آن] تنظیم گردد.

کتمان آمار واقعی نماگرهای اقتصادی

این روزها سؤال مردم این است که آیا سفره خالی و بی‌سرپناهی از گرانی مسکن را نگاه کنند یا به آمار و ارقام پوشالی آخوند روحانی در ارائه نرخ تورم، نرخ بیکاری، درصد نقدینگی و وفور نعمت کالاها را.

علی‌رغم این‌که مسئولیت انتشار آمار داده‌های اقتصادی با بانک مرکزی رژیم می‌باشد، اما به‌دلیل اختلاف فاحش در آمارهای مشترک نماگرهای اقتصادی بین بانک مرکزی و مرکز آمار، آخوند روحانی از آذر سال۹۷ مانع انتشار آمارهای اقتصادی از طرف بانک مرکزی شد.

روزنامه حکومتی شرق در ۲۵فروردین ۹۹ نوشت: «معمولا آمارهای مشترک اقتصادی بین بانک مرکزی و مرکز آمار اختلاف دارد و شاخصهای محاسبه‌شده در بانک مرکزی بالاتر از آمار اعلامی از سوی مرکز آمار است؛ مثلا بانک مرکزی تورم سالانه ۹۸ را ۴۱.۲درصد و مرکز آمار ۳۴.۸درصد اعلام کرده است».

«تورم دروغ» در آمار درمانی آخوند روحانی

در شرایطی که ابتدایی‌ترین نیازهای معیشتی عموم مردم تأمین نمی‌شود و دلار در مرز ۲۳ تا ۲۶هزار تومان در پرواز است، آخوند روحانی ابلهانه در هیات دولت مدعی وفور نعمت! کالاهای اساسی شد و گفت: «امروز کالای اساسی به فور در اختیار مردم است، . . البته در کنار وفور ما علاقمند به یک قیمت متعادل بودیم که باید در این زمینه اقدامات بیشتری را انجام دهیم!» (خبرگزاری حکومتی ایرنا ۸مرداد ۹۹)

هم‌چنین آخوند روحانی در تأمین مواد ضروری مردم و کنترل قیمتها در خردادماه گفته بود: «کنترل قیمتها و تأمین اقلام ضروری زندگی مردم اولویت اصلی برنامه‌های اقتصادی دولت بوده و خوشبختانه مردم شاهد بوده‌اند در تأمین اقلام مورد نیازشان کمترین مشکل را داشته‌ایم!». (سایت روحانی، رژیم ۲۵خرداد۹۹)

ایوب فرامرزی معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار تحت کنترل دولت روحانی روز هفتم مرداد ۹۹ در شوی مسخره «تیتر امشب» شبکه خبر آخوندی با دروغی نجومی نرخ تورم را ۲۶درصد اعلام کرد. اعلام این خبر آن‌چنان مضحک بود که انعکاس وسیعی در مطبوعات داخلی و بین‌المللی داشت.

سایت رادیو آلمان در ۷مرداد ۹۹ نرخ تورم ۲۶درصدی رژیم را غیرواقعی خواند و نوشت: «با رکود و تورم در اقتصاد ایران، زباله‌گردی به منبع درآمد اصلی برخی از ایرانیان تبدیل شده است. سال گذشته «علی‌اکبر سیاری» معاون وزیر بهداشت ایران گفته بود۳۰ درصد مردم کشور گرسنه‌اند و نان برای خوردن ندارند که این آمار را وزارت رفاه هم تأیید می‌کند».

افزایش تورم در ایران در حالی است که بر اساس جدیدترین ارزیابی بانک جهانی از وضعیت اقتصاد ایران، رشد اقتصادی در سال جاری در ایران آخوندزده منفی و اقتصاد ایران امسال ۵.۳درصد کوچک شود.

رادیو فرانسه طی گزارشی از نرخ تورم رژیم اعلام کرد: «مرکز آمار ایران با توجه به تورم ۲۶درصدی برای ۴۷۵ کالا اعلام کرد که ایران در فهرست ۴کشور پرتورم جهان است. این در حالی است که اتحادیه‌های صنفی کارگران رقم بالاتری را برای تورم در ایران ارائه می‌دهند. بر اساس جدیدترین ارزیابی بانک جهانی پیش‌بینی می‌شود اقتصاد ایران امسال ۵.۳درصد کوچک شود. » (سایت رادیو فرانسه فارسی ـ ۷مرداد۹۹).

گرانی سرسام‌آور یا وفور نعمت! آخوند روحانی

عیسی جعفری در مجلس ارتجاع گفت: «آقای رئیس‌جمهور آیا از قیمت افسار گسیخته کالاها خبر دارید؟ آیا با یک میلیون ۲۰۰هزار تومان شما می‌توانید زندگی کنید؟ آقای رئیس‌جمهور دولت جنابعالی چقدر با فساد مبارزه کرده است؟. آیا خبر دارید برخی مسئولان شما چندین سال از پرداخت اجاره بهای خانه‌های سازمانی تمرد می‌کنند؟ اینها درد گرانی افسارگسیخته مسکن را کی خواهند فهمید؟» (خبرگزاری مجلس رژیم ـ ۳تیر۹۹).

هم‌چنین علی اصغر عنابستانی در مجلس رژیم گفت: «عامه مردم هم حیران مانده‌اند، قدرت خریدشان آن‌قدر کاهش یافته که دیگر جرأت هیچ خریدی ندارند، قیمت‌ها پر نوسان و با شیب تند در حال صعود، مسکن، لجام گسیختگی و غیرقابل دسترس و بازار بی‌ثبات و سرگردان» (خبرگزاری مجلس ـ ۵تیر۹۹).

پورابراهیمی هم در مجلس آخوندی اعتراف کرد: «ارز ۴۲۰۰ را ما در بودجه سالانه تصویب کردیم دولت رفته اختصاص داده که کالای ارزان به‌دست مردم برسد اما شما کالای گران دست مردم می‌دهید. . . نرخ تورم کالای اساسی بالاتر از نرخ تورم کالای غیراساسی بوده در حالی‌که ما ارز ترجیحی به آن دادیم این گزارش رسمی رئیس کل بانک مرکزی است» (خبرگزاری مجلس رژیم ـ ۳تیر۹۹).

روزنامه جهان صنعت در ۲۳تیر۹۹ ضمن هشدار و ابراز نگرانی از طغیان تهیدستان نوشت: «مسولان مردم را ترغیب به زدن ماسک می‌کنند اما تاکنون دولت پنج عدد ماسک به قشر ضعیف جامعه ندادند. دولت به‌خاطر چرخه اقتصادی، ملت را رها کرده، بعد از طغیان گرسنگان می‌ترسد! چرا به جای بازگو کردن این امر، کمکی به آنها نمی‌شود؟»

سقوط «ارزش ریال» شاخص ورشکستگی و افزایش نرخ تورم

در حالی آخوند روحانی نرخ تورم را ۲۶درصد اعلام کرد که سقوط ارزش ریال در برابر دلار به نازل‌ترین سطح خود طی چهار دهه گذشته رسیده است. در این روزها ارزش ریال از مرز ۲۳هزار تومان گذشت و تنها طی ۱۰سال گذشته ۲۴برابر افت داشته است.

با تنزل ارزش پول ملی به‌عنوان اصلی‌ترین شاخص ورشکستگی اقتصادی کشور، متعاقباً شاهد افزایش افسارگسیخته قیمت کالاهای اساسی و فرستادن تعداد بیشتری از مردم به زیر خط فقر هستیم.

صندوق بین‌المللی پول در فروردین۹۹ با اشاره به نرخ بالای تورم در ایران گزارش کرد: «بعد از ونزوئلا، زیمبابوه و سودان، جمهوری اسلامی ایران دارنده یکی از بالاترین نرخ‌های تورم جهان است و از سال٢٠١٨ تاکنون نقدینگی در این کشور چهار برابر افزایش یافته است» (سایت رادیو فرانسه ـ ۲۶فروردین۹۹).

درصد واقعی نرخ تورم

پروفسور استیو هنکی، اقتصاددان دانشگاه جان هاپکینز ۳۱ژوئیه۲۰۲۰ (۱۰مرداد۹۹) در توئیتر درباره تورم سالانه و اعداد ساختگی رژیم نوشت:
«مرکز آمار ایران اعداد نادرست را در گزارش اخیر خود منتشر کرده و مدعی است که تورم سالانه ایران بیست و شش و چهاردهم درصد است، حقیقت ندارد.
با استفاده از آمار به‌شدت دقیق مرکز داده‌ها و ساند‌اند ساینس data & SOUND science من تورم رژیم ایران را که به‌طور حیرت‌آوری ۹۸درصد است محاسبه کرده‌ام. دولت فاسد ایران تولید کننده نتایج فاسد است».

افزایش سرسام‌آور قیمتها بنا بر اعتراف رسانه‌های حکومتی

افزایش ۴۰ تا ۹۰ درصدی قیمت مواد غذای و لوازم خانگی اردیبهشت تا مرداد ۹۹

افزایش ۴۰ تا ۹۰درصدی قیمت مواد غذای و لوازم خانگی اردیبهشت تا مرداد ۹۹

دست ناپاک مافیای غارتگر سپاه پاسداران و سردمداران فاسد حکومتی در گرانی روزافزون قیمت مواد غذایی و کالاهای اساسی و حذف حداقل مواد کالری از سفره اکثر مردم به‌ویژه کارگران در همه جا دیده می‌شود.

روزنامه آرمان در ۱۲مرداد ۹۹ از حذف برنج از سبد خانوار نوشت: «در کنار گرانی برنج داخلی، حالا برنج وارداتی هم با حذف ارز ۴۲۰۰تومانی به جرگه کالاهای گران پیوست... می‌توان این را پیش‌بینی کرد که برنج با گران‌تر شدن ۸۵درصدی از سفره بسیاری از خانواده‌ها و دهک‌های پایین جامعه حذف شود. افزایش قیمت و تورم برنج خارجی در حالی اتفاق می‌افتد که جزو کالاهای اساسی بوده که در لیست دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰تومانی قرار داشت».

نمونه دیگر شکر است که واردکنندگان وابسته به سپاه پاسداران با دلار ۴۲۰۰تومانی شکر را وارد می‌کنند و کیلویی ۱۰۵۰۰تومان به مردم می‌فروشند. رضا بیگی در مجلس ارتجاع روز ۳تیر ۹۹ گفت: «شکر امروز در بازار خرده فروشی کیلویی ۱۰هزار تومان به فروش می‌رسد... . اگر دلار ۲۰تومان امروز دولت آقای روحانی ببینیم یعنی قیمت آن باید ۵هزار تومان باشد نه ده‌هزار تومان در حالی که ما برای خریدن این شکر ارز ۴۲۰۰تومانی دادیم» (خبرگزاری مجلس ارتجاع‌ـ ۳تیر۹۹).

افزایش۴۰درصدی قیمت تخم‌مرغ و ۳۹درصدی مرغ در یک ماه

بر اساس اعلام مرکز آمار رژیم از نرخ تورم، قیمت تخم‌مرغ در تیر ماه ۴۱.۸درصد و قیمت مرغ ۳۹.۲درصد افزایش یافت.

بر اساس گزارش مرکز آمار، متوسط قیمت مرغ ماشینی در تیرماه (قیمت هر کیلو گرم در فرودین ۹۹ بالغ بر ۱۱۶۰۰تومان) نسبت به ماه قبل یعنی خرداد، ۳۹.۲درصد و تخم‌مرغ نیز در این مدت ۴۱.۸درصد افزایش دارد.

هم‌چنین از اول سال۹۹ لوبیا چیتی (یک کیلو گرم ۲۷هزار تومان) حدود ۹۰۰۰تومان و عدس (یک کیلوگرم۲۲۷۰۰ تومان) بیش از ۸۰۰۰تومان در این مدت گران شده است» (کیهان خامنه‌ای ـ ۸مرداد۹۹).

وحشت از تبعات اجتماعی گرانی و شورش گرسنگان

روی آوردن خامنه‌ای و روحانی به دروغ و آمار ‌درمانی تنها وحشت از به‌خیابان سرازیر شدن ارتش غارت‌شدگان و گرسنگان است و بس.

روزنامه جهان صنعت در ۲۳تیر۹۹ هشدار داد: «در حال حاضر مسولان خط فقر را ۹میلیون تومان اعلام کرده‌اند اما آیا کارگری هست که ۹میلیون تومان حقوق بگیرد؟ اگر به فکر راه علاج نباشند در آینده اعتراضاتی رخ می‌دهد که دیگر جلوی مردم را نمی‌توانیم بگیریم ».

روزنامه حکومتی ابتکار در ۱۱مرداد۹۹ نوشت: «... وضع فعلی قابل ادامه نیست. ما مدتها است از نقطه هشدار عبور کرده‌ایم. اگر جنبش گرسنگان به‌طور کامل راه بیفتد، هیچ چیز دیگر باقی نخواهد ماند این جامعه بارها به نقطه جوش رسیده است اما به هر علت فرو نشسته است. آبان‌ماه یک خروجِ نصفه و نیمه شورشیانِ گرسنه بود. اگر تکانه‌ای مثبت و جدی به وضع فعلی وارد نشود، دیر یا زود، آتشی افروخته خواهد شد و به جان خرمنهای سرمایه خواهد افتاد!»

این است سرانجام از بین بردن حرث و نسل مردم ایران. یک روزنامه حکومتی ضمن ارائهٔ تصویری از غارتگران حاکم می‌نویسد: «متهمانی با پیشانی‌های کبود و پیراهنهای سفید، یقه‌های بسته و دهانهای گشوده، ریش‌های بلند و ریشه‌هایی فاسد، سرهایی رو به آسمان و دستهایی در جیب مردمان، انگشترهای عقیق در انگشت و تسبیحی درشت در مشت و زمزمه‌ای مدام بر لب: سبحان الله، سبحان الله!». (روزنامه مستقل ـ ۱۱تیر ۹۹).