728 x 90

تیغ دو دم سرکوب و وحشت از خشم مردم

سرکوب زنان
سرکوب زنان

رژیم آخوندی در چنبرهٔ بحرانهای لاعلاج داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی و در وحشت از انفجار خشم مردم، برای ایجاد فضای رعب به‌منظور مهار واکنش‌های اجتماعی بار دیگر تحت عنوان مبارزه با بدحجابی به سرکوب عریان زنان و جوانان در کوچه و خیابان پرداخته. اما به کار انداختن حربهٔ سرکوب با واکنش‌های خشمگینانه و گستردهٔ اجتماعی مواجه شده و موجب وحشت مهره‌ها و ایادی رژیم شده است آن چنان که برخی سردمداران رژیم اعلام کرد مزدوران به‌اصطلاح نهی از منکر اجازه برخورد ندارند و فقط تذکر می‌دهند. و مأموران هم حق برخورد ندارند و موارد را باید به مراجع قضایی معرفی کنند. اما واکنش‌ها خلاف تصور رژیم بود.

رسانه‌های حکومتی اذعان کردند انتشار ویدئویی از برخورد یک مزدور انتظامی با دختری جوان، موجی از خشم و نفرت مردمی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

این موج بلافاصله به درون خود نظام آخوندی ریخت. تلویزیون رژیم یکی از سرکردگان نیروی انتظامی را برای غلط کردم گویی به صحنه آورد تا خشم و نفرت عمومی را آرام کند. سایت حکومتی مشرق نیوز با سوزوگداز نوشت: «پلیس را هیچ وقت تا این اندازه بی‌دفاع و عقب‌ نشسته ندیده بودم. شب گذشته، مجری تلویزیون تا اقرار سرکلانتر را نسبت به اشتباه مأمور انتظامی در ماجرای زن بدحجاب در شرق تهران نگرفت، کوتاه نیامد». این سایت حکومتی در ادامه با وحشت از ترک برداشتن دیوار اختناق پلیسی نوشته است: «عقب‌نشینی عاجزانه پلیس در برابر حادثه‌یی مانند برخورد با زن بدحجاب در تهران‌پارس، صحنه‌های دیگری را رقم خواهد زد که قانون‌شکن را نسبت به مجری قانون، گستاخ‌تر می‌کند. نمونه‌اش راننده تریلری است که چند وقت قبل در یکی از جاده‌های جنوب، وقتی با فرمان ایست پلیس مواجه شد، تمکین نکرد و عاقبت از روی بدن مأمور وظیفه‌شناس عبور کرد. صحنه‌های دیگری از تعرض به پلیس و امکانات دولتی هست که همه ما در حافظه داریم».

اما وحشت از فضای انفجاری جامعه در درون رژیم سنگین‌تر از فضای وحشت از پاره شدن تور اختناق در رژیم عمل کرده است.

مقامات و مهره‌های رژیم هر یک برای در بردن خود از پیآمد جنایتهای نیروهای سرکوبگر در محکومیت این اعمال از دیگری پیشی می‌گیرد

پروانه سلحشوری عضو مجلس ارتجاع در روز چهارم تیر، گفت: «بعد از انتشار فیلمی از برخورد پلیس با یک دختر جوان در یکی از پارک‌های تهران امروز ۳۰نماینده در تذکر کتبی به وزیر کشور خواستار توضیح در این باره شدند. همچنین سؤالی از وزیر کشور درباره علت برخورد خشن نیروی انتظامی با دختر جوان در یکی از پارک‌های تهران به جریان افتاد». این عضو مجلس به نیروهای سرکوبگر امکان انفجار خشم مردم در اثر این اعمال را گوشزد کرد و گفت:« این نوع رفتارها باعث اغتشاش در جامعه می‌شود. در هفته‌های اخیر جو بسیار متشنجی در جامعه ایجاد شد که به بی‌اعتمادی دامن می‌زند».

محمود صادقی عضو دیگر مجلس ارتجاع از پیآمد انفجاری عمل سرکوبگرانهٔ مزدور انتظامی ابراز وحشت کرد و گفت:« نه تنها این کار تأثیر مثبتی در پذیرش هنجارها و ارزشهای دینی ندارد بلکه موجب بدبینی، کینه و فاصله گرفتن مردم به‌ویژه نسل جوان از حاکمیت خواهد شد». وی با اذعان به شکست این شیوه‌های سرکوبگرانه گفت:« امر به معروف ونهی از منکر از تکالیف نتیجه محور است و در صورتی که احتمال تأثیر ندهیم انجام این تکلیف ساقط است».

طیبه سیاوشی عضو دیگر مجلس ارتجاع هم روز ۴تیر در وحشت از انفجار اجتماعی ضمن گوشزد کردن شکست روشهای سرکوبگرانه به پشت کردن مردم به قوانین آخوند‌ساخته اذعان کرد و گفت: «در روزهای اخیر در تهران با مسأله‌ای فراتر از حجاب مواجه هستیم که صرفاً ایجاد محدودیت بر پوشش مد نظر نیست و در واقع امنیت روانی را از شهروندان تهرانی سلب کرده است حرکت در این جهت و پافشاری روی آن علاوه بر زیر پا گذاردن حقوق شهروندی در نهایت منجر به خدشه بر اعتبار و حرمت قانونی نهادهای نظم دهنده به جامعه خواهد شد. کلیپ منتشر شده دستگیری یک دختر تحت هر عنوانی رفتار دستگیر کنندگان را توجیه نمی‌کند بر اساس گزارش منتشره شده مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نشان داده شده که ارزشمندی حجاب در جامعه دچار تحول شده و بر اساس آخرین تحقیقات تعاریف عرفی تعریف شرعی از وجود حجاب متفاوت تلقی گردیده و بیشتر افراد تلقی عرفی از حجاب دارند که به هیچ‌وجه مد نظر سیاست گذاران قرار نگرفته است».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/7f871516-b51a-47ad-9a4a-5e1475d1d535"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات