728 x 90

جنبش اعتراضی معلمان در یک نگاه

اعتراض معلمان و فرهنگیان استان اصفهان جلوی آموزش و پرورش استان
اعتراض معلمان و فرهنگیان استان اصفهان جلوی آموزش و پرورش استان

در هفته اول دیماه ۹۷ جمع کثیری از معلمان در اصفهان در اعتراض به وضعیت معیشتی و صنفی خود مقابل اداره آموزش و پرورش رژیم در استان اصفهان تجمع کردند.

در روز دوم اعتراضهای معلمان اصفهان در تاریخ ۶دی نیروهای سرکوبگر رژیم به‌منظور ممانعت از تجمع معلمان و فرهنگیان در اصفهان، با اسپری فلفل، به تجمع‌کنندگان حمله کرده و برای متفرق کردن فرهنگیان معترض، از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند.

این معلمان که در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهر دست به تجمع زده بودند، خواهان آزادی همکاران بازداشت‌شده خود و حل مشکلات صنفی‌شان بودند. این در حالی بود که از شب قبل عوامل اطلاعاتی و انتظامی رژیم، به طرق مختلف معلمان را تهدید کرده بودند در این تظاهرات شرکت نکنند وگرنه با پیگرد و برخورد مواجه خواهند شد. از نخستین ساعتهای صبح نیز نیروهای انتظامی و اطلاعاتی با استقرار در خیابانهای اطراف اداره آموزش و پروش اصفهان درصدد بودند از شکل‌گیری این تجمع اعتراضی جلوگیری کنند.

با این‌همه، معلمان که بیشتر آنها را زنان تشکیل می‌دادند، به خیابان دروازه دولت در مقابل شهرداری رفتند و در پارک باغ بهشت تجمع کردند. نیروهای سرکوبگر با باتون به آنها حمله کردند و به‌صورت آنها گاز فلفل زدند. تظاهرات و درگیری در خیابانهای دروازه دولت و هشت بهشت و پارک باغ بهشت جریان داشت و دهها تن از معترضان دستگیر شدند.

 

خواسته‌های معلمان

تجمع فرهنگیان اصفهان در پی فراخوان اعتراض به پایین بودن دستمزد و با درخواست آزادی معلمان زندانی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان برگزار شد.

 

آمار دستگیرشدگان

نیروهای سرکوبگر رژیم بین ۴۰ تا ۵۰نفر را دستگیر کردند ولی محل بازداشت آنها مشخص نیست و به خانواده‌های بازداشت‌شدگان نیز محل نگهداری فرهنگیان بازداشتی اعلام نشده است.

لازم به یادآوری است که معلمان در ماه‌های گذشته دست‌کم ۲بار در اعتراض به وضعیت و شرایط خود دست به اعتصاب و اعتراض زده‌اند. آنها گفته‌اند که رژیم خواسته‌های‌شان چون افزایش حقوق و بهبود وضع معیشتی، بهبود وضعیت بیمه، مقابله با کالایی‌سازی و خصوصی‌سازی آموزش و آزادی فعالان فرهنگی زندانی را هنوز برآورده نکرده است.

این اعتراضها از جمله در شهرهایی چون ساری، کرمانشاه، قروه، دیوان‌دره، شیراز، ممسنی، کازرون، اصفهان، مریوان، تبریز، و خرم‌آباد برگزار شد.

 

سابقه حرکت‌های اعتراضی معلمان در سال‌ ۹۷

معلمان از قشرهای پیشتاز حرکت‌های اجتماعی در ایران هستند که چه در مقابله با دیکتاتوری سلطنتی و چه در مقاومت و ایستادگی در برابر دیکتاتوری ارتجاعی آخوندها، سابقه‌ای طولانی داشته و دارند.

گذشته از تمامی حرکات اعتراضی معلمان در سال‌های حاکمیت آخوندها، این قشر آگاه در سال ۱۳۹۷ چند رشته حرکت اعتراضی سراسری داشته که اضافه بر بازتاب خبری، تاثیر گسترده اجتماعی در صحنه سیاسی ایران داشته است. از این دست حرکات اعتراضی معلمان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

۲۰اردیبهشت سال ۱۳۹۷ اعتصاب سراسری معلمان در ۳۴شهر کشور

۲۲مهر سال ۱۳۹۷ اعتصاب سراسری معلمان در ۱۰۳شهر کشور(این، یک اعتصاب متمرکز ۲روزه بود که بازتاب جهانی یافت)

۲۲آبان سال ۱۳۹۷ اعتصاب سراسری معلمان در اکثر استانهای کشور

۲۲آذر ۱۳۹۷ تظاهرات اعلام‌نشده معلمان و دانش‌آموزان همدان که با حرکت مشابه معلمان کرمانشاهی نیز همراهی شد

۲۹آذر ۱۳۹۷ تظاهرات اعتراضی معلمان اصفهان و یزد؛ در اصفهان جمع پرشمار معلمان، توجه رسانه‌ها را جلب کرد و بازتاب خبری یافت. معلمان آزاده اصفهان اعتراض خود را تا هفته اول دی‌ ادامه دادند. روز ۶دی نیروهای سرکوبگر رژیم با اسپری فلفل و گاز اشک‌آور تلاش کردند تجمع اعتراضی معلمان اصفهانی را پایان دهند.

۲دی ۱۳۹۷ تجمع اعتراضی و تظاهرات معلمان آزاده و آگاه تبریز. این تجمع در سرمای صفر درجه و به‌رغم تلاش مأموران سرکوبگر رژیم با موفقیت برگزار شد.

 

نتیجه‌گیری

معلمان پیشرو و آگاه ایران پس از برگزاری ۳حرکت اعتراضی متمرکز در سال جاری در ماه‌های اردیبهشت، مهر و آبان، از ماه آذر با برگزاری حرکت‌های اعتراضی استانی و منطقه‌ای، روند حرکت‌های اعتراضی خود را تغییر دادند.

معلمان همچنین در جریان اعتصاب‌های کارگری خوزستان(هفت‌تپه و فولاد اهواز) نیز به‌طور فعال وارد شده و با حمایت روشن از کارگران، گام مهمی در ایجاد اتحاد عمل میدانی با دیگر اقشار و طبقات معترض برداشتند.

معلمان به‌رغم سرکوبگر گسترده‌ای که رژیم با وارد کردن نیروهای سرکوبگر از یک‌سو و گسیل عناصر نفوذی و اعتصاب‌شکن خود به داخل تشکل‌های معلمان از سوی دیگر، به‌خرج داده، تاکنون موفق شده‌اند حرکات اعتراضی خود را با روندی رو به‌رشد، تداوم بخشند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/c212a4af-a870-4173-ae4f-0d6db4a1d374"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات