728 x 90

حلول ماه مبارک رمضان و گرانی ارزاق عمومی

گرانی
گرانی

در این کشور دست روی هر نارسایی و هر کمبود و هر اشکالی که بگذارید پاسداران غارت و چپاول، مستقیم همه را به دشمن ربط می‌دهند. از بارش ابرها گرفته تا نباریدن ابرها، از کمبود بنزین و گرانی سرسام‌آور گوشت و حبوبات و تخم‌مرغ و گندم، تا غیب شدن نان و پیاز از سفره مردم. شاهد این مدعا همین خبر روزنامه حکومتی جمهوری اسلامی است که تعارف را کنار گذاشته و نوشته است این دیگر به دشمن و برانداز ربطی ندارد:

«در هفته‌یی که گذشت اتفاقی ساده ولی عجیب در کشور رخ داد که نه ربطی به دشمن داشت و نه فتنه‌گران و آشوب‌طلب‌ها! از چند روز قبل یکی از رسانه‌ها و به‌ نقل از آن رسانه‌های دیگر خبر از سهمیه‌بندی بنزین از پنجشنبه آخر هفته منتشر کردند با جزئیاتی مثل قیمت ۲۵۰۰تومانی بنزین آزاد و سهمیه ۶۰لیتری هر خودرو». (روزنامه حکومتی جمهوری اسلامی ـ ۱۴اردیبهشت ۹۸)

 

اشکنه گران‌ترین غذای سال شد!

قبلا مردم فقیر برای سیر کردن شکمشان به ارزانترین غذایی که رو می‌آوردند اشکنه بود اما الان زیر سایه حکومت غارت، از این غذا هم محروم می‌شوند. روزنامه حکومتی وطن امروز مطلبی دارد با عنوان « اشکنه گرانترین غذای سال شد» که خودشان به یک سری قیمتها هم در مقایسه با سال قبل اشاره کرده‌اند.

«دانش پورشفیعی: در دستور پخت «اشکنه»، ۴ماده اصلی قرار دارد که هر یک از اینها با افزایش قیمت نجومی نسبت به دیگر مواد غذایی در فروردین ۱۳۹۸ روبه‌رو شدند. برای پختن اشکنه داشتن تخم مرغ، پیاز، سیب‌زمینی و گوجه ضروری است تا بتوان یک غذای ساده و خوشمزه پخت. به گزارش «وطن امروز»، اگر ‌چه اشکنه غذای ساده‌ای است اما دیگر ارزان نیست، چرا که مواد اصلی آن در ۲ماه گذشته گرانی بالایی را تجربه کردند. بر اساس جدول قیمتی کالاهای اساسی از سوی مرکز آمار ایران، هر کیلو گرم پیاز با متوسط قیمت ۱۲۷۴۲تومان، نسبت به فروردین ۹۷بالغ‌ بر ۴۶۰درصد رشد قیمتی داشته است. سیب‌زمینی با متوسط قیمت ۷۲۶۹تومان و گوجه فرنگی نیز با ۶۱۸۴تومان در هر کیلو گرم به ترتیب نسبت به فروردین پارسال ۲۰۷و ۱۴۹درصد افزایش قیمت داشته‌اند. البته هر کیلو تخم‌مرغ در ماه‌های اخیر نوسانات زیادی را تجربه کرد و در این ماه با میانگین قیمت ۱۲۵۵۳تومان در هر کیلو گرم افزایش ۷/۱۱درصدی را تجربه کرد. بررسی قیمت دیگر کالاها در نخستین ماه ۱۳۹۸نشان می‌دهد هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله بالغ بر ۱۴۰درصد، سیب زرد درختی ۱۶۶درصد، پرتقال ۱۲۰درصد، خیار ۱۴۰درصد و رب گوجه‌فرنگی حدود ۲۳۴درصد نسبت به فروردین ۹۷افزایش قیمت داشته‌اند. مقایسه قیمت برخی کالاها با اسفند ۹۷نیز نشان می‌دهد قیمت پیاز نسبت به اسفند ۱۴۳درصد و سیب‌زمینی ۶۰درصد افزایش بها داشته‌اند. گفتنی است قیمت هر کیلو گرم پیاز، سیب‌زمینی، گوجه فرنگی، رب گوجه‌فرنگی و تخم‌مرغ در فروردین ۹۷به ترتیب ۱۹۸۲، ۱۸۴۳، ۲۱۷۲، ۵۸۱۸و ۸۱۹۷تومان بوده است. پر واضح است با چنین افزایش قیمتی، اشکنه گران‌ترین غذای سال خواهد بود.»

حالا مردمی که نمی‌توانند اشکنه بخورند آیا می‌توانند بامیه و زولبیای کیلویی ۲۰هزار تومانی بخورند.

هفتهٔ گذشته هم قیمت بلیت مترو که وسیله تردد اقشار کم‌درآمد و فقیر است ۲۰درصد گران شده بود.

افزایش ناگهانی قیمت بلیط مترو در رسانه‌های حکومتی

افزایش ناگهانی قیمت بلیط مترو در رسانه‌های حکومتی

 

چند روز پیش هم زمزمه گرانی نان بر سر زبانها افتاد. افزایش بی‌رحمانهٔ قیمت نان به‌معنای سوق دادن مردم به سوی گرسنگی کامل است.

یک سایت حکومتی نوشته است: «رئیس اتحادیه نان فانتزی تهران گفت: سرعت افزایش قیمتها به قدری بالاست که نمی‌دانیم چقدر باید گران کنیم... بعد از ماه رمضان تصمیم می‌گیریم... ۲۰درصد نان مصرفی مردم را تأمین می‌کنیم.» (رسانه حکومتی اعتماد ـ ۱۴اردیبهشت۹۸)

قیمتهای سرسام‌آور نان

قیمتهای سرسام‌آور نان

از سوی دیگر قیمت ماهی تن هم یک‌مرتبه دو برابر شد یعنی از ۱۰هزار تومان به ۲۰هزار تومان رسید.

در این میان تنها موضوعی که اصلاً برای غارتگران حاکم اهمیتی ندارد وضعیت معیشت و قتل‌عام نسلی از آوارگان و سیل‌زدگان و گرسنگان است که در سایه سیاه حکومت آخوندی نابود می‌شوند. نسلی که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد و آماده خیزش و چنگ انداختن به‌صورت هیولاست.

کیهان خامنه‌ای که خطر خروش ارتش گرسنگان را دریافته و می‌داند تلاش ذلیلانهٔ دولت در حفظ برجام اروپایی خطرناک و نافرجام است، در مطلبی با عنوان «مردم گرفتار گرانی، دولت سرگرم رؤیای سیب و گلابی برجام» می‌نویسد:

«در حال حاضر مردم با مشکلات متعدد معیشتی از جمله گرانی اقلام ضروری، اجاره بهای سنگین، رکود در تولید، حقوق معوقه، افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن، خودرو، لوازم خانگی و... مواجه هستند، اما متأسفانه دولتمردان هم‌چنان در رویای برجام و مشغول بزک جنازه این توافق خسارت‌بار هستند...» (کیهان خامنه‌ای ـ ۱۵اردیبهشت ۹۸)

مردم خوب می‌دانند سونامی سرسام‌آور قیمتها هیچ ربطی به تحریم و بستن شیر نفت و... ندارد چون از یک‌طرف پول نفت قبلاً خرج سوریه و لبنان و تقویت سپاه برای سرکوب مردم می‌شد و از طرفی کالاهای اساسی هرگز مشمول تحریم نگردید.

رسانه سپاه پاسداران به‌ نقل از پاسدار محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی رژیم می‌نویسد:

«حداکثر۲۰% مشکلات حال حاضر کشور مان علی الخصوص مشکلات اقتصادی مربوط به تحریم‌ها و فشارهای دولت آمریکا می‌باشد و صد البته که بیش از ۸۰% مشکلات ما نشأت گرفته از عدم تعهد و سوء مدیریت دولتمران و غالباً حاصل سیاست‌های غلط دولت و عملکردهای نادرست شما می‌باشد، پس ذهن مردم را بیش از این مشوش نکید و به ملت‌مان آدرس غلط ندهید.!» (سایت حکومتی جوان آنلاین ـ ۱۲بهمن ۹۷)

در مواجه با چنین وضعیتی مردم بیش‌از‌پیش در عزم خود در به زیر کشیدن غاصبان حاکمیت مردم و دزدان جان و نانشان مصمم‌تر و آماده خواهند شد.