728 x 90

خامنه‌ای و بیماری فلج دریایی

نفتکش توقیف شده رژیم ایران
نفتکش توقیف شده رژیم ایران

ماجرای توقیف نفت‌کش خامنه‌ای که برای قاچاق سوخت به سوریه ناگزیر شده بود یک بار دور تا دور قاره آفریقا بچرخد تا با رد گم کردن بتواند به نیروگاه یک بندر بشار اسد سوخت برساند را همگان می‌دانند، نفت‌کشی که در تنگه جبل‌الطارق گیر افتاد و توقیف شد.

پیش‌تر خبر توقیف یک کشتی رژیم در مصر منتشر شده بود، همچنین یک کشتی بازداشت شده رژیم در عربستان نیز در لیست کشتی‌های بازداشت شده خامنه‌ای توسط کشورهای جهان را باید به این فهرست رو به گسترش اضافه کرد.

 

 وقتی خامنه‌ای خودش باعث توقف کشتی‌های ایرانی می‌شود! 

روز ۲۸تیر خبر رسید که یک کشتی دیگر خامنه‌ای در آبهای ساحلی بندر پاراناگوآی برزیل گیر افتاده و به‌علت تمام کردن سوخت! زمین‌گیر شده است.

خبر را خبرگزاری رویترز منتشر کرده اما همانجا اضافه کرده که در کنار این کشتی، یک کشتی دیگر رژیم هم به همین علت گیر افتاده و امکان حرکت ندارد! یعنی در واقع دو کشتی رژیم در آنجا زمین‌گیر شده‌اند!

رویترز در توضیح این خبر نوشته: «دو کشتی باربری ایران چند هفته است که به‌خاطر تحریم‌های آمریکا در برزیل قادر به سوخت‌گیری و بازگشت به ایران نیستند».
بنا بر آنچه که رویترز گزارش کرده، شرکت نفت پتروبراس (شرکت نفت دولتی برزیل) به‌علت تحریم رژیم از سوی آمریکا، از فروش سوخت به این دو کشتی متعلق به رژیم خودداری کرده است. این دو کشتی به اسامی «باوند» و «ترمه» اکنون مدت‌هاست که در بندر برزیلی مزبور لنگر انداخته و منتظر تعیین‌تکلیف وضعیت خود هستند.
این دو کشتی اینک در آبهای ساحلی بندر پاراناگوا، واقع در ایالت پارانا در جنوب برزیل، لنگر انداخته‌اند.
مقامات بندر پاراناگوآ به رویترز گفته‌اند این دو کشتی ایرانی ماه‌ها قبل یک محموله‌های "اوره" - که در تولید کود شیمیایی کاربرد دارد – به برزیل آورده و قرار بود پس از تخلیه با محموله ذرت به ایران برگردند.
مقامات بندری برزیل گفته‌اند این دو کشتی قرار بود پس از تخلیه مواد شیمیایی، ذرت خریداری شده آخوندها از برزیل را بارگیری کرده و به ایران ببرند اما اکنون به‌علت نداشتن سوخت گیر افتاده و از حرکت باز مانده‌اند.

لازم به یادآوری است که خامنه‌ای و روحانی به‌رغم تمامی دروغ‌بافی‌های خود مبنی بر خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی و دامی یکی از خریداران پر و پا قرص کشورهای آمریکای جنوبی بوده و از برزیل و آرژانتین و... مستمراًً محصولات کشاورزی و گوشت یخ‌زده خریداری می‌کنند.

برزیلی‌ها به رویترز گفته‌اند کشتی «باوند» اکنون مدتهاست مقدار ۵۰هزار تن ذرت خریداری شده رژیم را بارگیری هم کرده اما امکان تحرک ندارد.

کشتی دوم (به اسم «ترمه») نیز منتظر است تا چنان‌چه مسأله سوختش حل شود، مقدار ۶۶هزار تن ذرت خریداری شده دیگر را بارگیری کرده و به سمت ایران حرکت کند.

نکته مهم در این میان است که رژیم منعی در وارد کردن مواد غذایی و دارویی ندارد، کما این‌که فروش و بارگیری ذرت خریداری شده از برزیل ظاهراً به‌راحتی انجام شده است اما آن قسمت کار که به خامنه‌ای و رژیمش برمی‌گردد لنگ می‌زند!

در حال حاضر این دو کشتی در انتظار به‌سر می‌برند تا چنان‌چه موفق به تهیه سوخت لازم برای حرکت نشوند، در آخرین راه‌کار درخواست ارسال سوخت از ایران بکنند! به این ترتیب یک تردد ساده و ارزان دریایی که در حد معامله «کالا به کالا» یعنی مواد شیمایی در برابر غذا بوده، پس از ماه‌ها معطلی و درد سر حل شود.

اولین تجربه این وضعیت برای دیکتاتوری حاکم بر ایران این است که هنگامی‌که با تمامی جهان سر جنگ می‌افتد باید این را هم در نظر بگیرد که در گام اول هرکشتی‌اش را با یک نفت‌کش غول‌پیکر برای تأمین سوخت رفت و برگشت آن همراه کند!

ضمن این‌که در گام دوم احتمالاً باید برای تک به تک کشتی‌هایش اسکورت هم فراهم کند!

 

 وضعیت ناوگان دریایی رژیم ایران 

خامنه‌ای با توجه به سیاست‌های تجاوزکارانه‌ای که دنبال می‌کند خود بهتر از دیگران می‌داند که باید مسایل حمل و نقلی رژیمش را اساساًً بر قاچاق و تردد «خلاف» سوار کند به همین علت از مدتها پیش به‌دنبال ایجاد یک ناوگان نفت‌کش بوده و این را با خرید نفت‌کش‌های قدیمی و از رده خارج تا حدی انجام داده است.

تعداد تقریبی نفت‌کش‌های رژیم اکنون حدود۶۰ فروند تخمین زده می‌شود. نفت‌کش‌هایی که یا دست دوم و سوم خریداری شده‌اند یا عمر مفیدشان طی شده و مخارج‌شان بیشتر از منفعت‌شان است.

اما همین تعداد نفت‌کش هم در شرایط فعلی تماماً در حالی‌که از نفت خام لبریز شده‌اند در سواحل خلیج‌فارس لنگر انداخته‌اند و منتظر شکست طلسم تحریم و باز شدن مسیر به سوی بنادر کشورهای خریدار هستند!

تنها گاه به گاهی یکی از این نفت‌کش‌ها برای ارسال نفت قاچاق به سوریه یا چین و سنگاپور راهی مسیرهای دور و دراز دریایی شده تا پس از دور زدن کره زمین «پس و پنهانی» به بنادر یکی از کشورهای فوق‌الذکر شیرجه بروند! تازه این‌ هم در شرایطی است که دچار ردگیری ماهواره‌ها و شرکت‌های بیمه دریایی و... نشده و مانند موردی که به سنگاپور و چین نفت سیاه حمل کرده بود، لو نرود!

 

 وضعیت ناوگان تجاری رژیم 

وضعیت ناوگان تجاری رژیم از وضعیت ناوگان نفت‌کشش هم بدتر است. ناوگان تجارت دریایی ایران که در حال حاضر تحت سیطره دیکتاتوری آخوندها قرار دارد حدود ۱۷۰فروند شناور دارد که این شناورها مجموعاً ۵۳میلیون تن ظرفیت داشته ولی به‌علت استهلاک بسیاری‌شان به‌عنوان انبار شناور مورد استفاده قرار می‌گیرند!

نکته مهم بعدی در مورد ناوگان تجارت دریایی نفتی و غیرنفتی تحت تسلط رژیم این است که عموم پرسنل این شناورها به‌ویژه نفت‌کش‌ها خارجی (هندی، چینی، پاکستانی و...) هستند. تخصیص پرسنل خارجی برای خدمت در ناوگان تجاری آخوندها البته تعمدی است تا رمز و راز تحرکات دریایی و کم و کیف قاچاق دریایی آخوندها در معرض اطلاعات ایرانی جماعت قرار نگیرد.

در واقع خامنه‌ای مشکل نفوذ در این قسمت از دستگاهش را این‌گونه حل! کرده است.

ضمن این‌که تمامی این کشتی‌ها تا پیش از این با پرچم چند کشور شناخته شده مانند پاناما امکان تردد مجاز داشتند اما اینک و با وسعت یافتن دایره تحریم‌ها و کنار کشیدن پاناما از همکاری دریایی با رژیم، این محدوده هم به تدریج بر روی رژیم بسته می‌شود.

 

 بیماری فلج دریایی 

به این ترتیب سیستم حمل‌ و نقل دریایی رژیم هم در کنار سیستم حمل‌ و نقل هوایی‌اش آرام آرام و به تدریج «دپو» می‌شود!

به این می‌گویند فلج شدن سیستم مبادلات تجاری خامنه‌ای!

فلجی خود خواسته و خودساخته که ناشی از سیاست‌های ضدمردمی و فاشیستی دیکتاتوری آخوندهاست.

بیماری فلج گسترش‌یابنده!