728 x 90

درآمد گل و گیاه جایگزین درآمد نفت!

نوبخت و داستان گل و گیاه
نوبخت و داستان گل و گیاه

جناب نوبخت را که می‌شناسید؟ معاون و رئیس سازمان برنامه و بودجه شیخ حسن روحانی.

وی اخیراً کورس گذاشته تا رکوردهای رئیسش روحانی را در خالی بندی و امیددرمانی بشکند. استعداد زیادی هم در این زمینه از خودش نشان داده و کارشناسان، آینده درخشانی را برایش پیش‌بینی می‌کنند.

از جمله این استعداد بی‌نظیر! روز پنجشنبه ۲۳خرداد ۹۸در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان رضوی، گفت: «با استناد به گزارش صندوق بین‌المللی پول در سال ۹۷ایران بالاترین رشد اقتصادی منطقه را دارا بوده است و کماکان ما یکی از ۱۸اقتصاد بزرگ دنیا هستیم». (سایت حکومتی عصر ایران ـ ۲۳خرداد ۹۸)

البته این گزارش صندوق بین‌المللی پول را ـ مانند دلارهای جهانگیری ـ کسی بجز آقازاده‌ها و دارندگان ژنهای خوب تا به‌حال ندیده است. اما مو لای درز صحت این صحبت جناب نوبخت نمی‌رود، فقط ما مانده‌ایم که با توجه به رشد منفی اقتصادی سه و نه دهم درصد، رشد سایر کشورهای منطقه باید منهای چند درصد بوده باشد که اقتصاد ایران بالای دست آنها قرار گرفته باشد.

اما یکی دیگر از استعدادهای جناب نوبخت مثل سایر مسئولان نظام که در جریان تحریم‌ها خیلی گل می‌کند، پیدا کردن راههای مقابله با آثار تحریم‌ها و جبران از دست رفتن درآمد نفت است که مرتباً و هر روز دارند یک ابتکار جدیدی می‌زنند که استکبار جهانی را انگشت به دهن کرده‌اند. به این خبر که ۲۴خرداد۹۸از شبکه یک سیمای آخوندی پخش شد توجه کنید:

«امروز همچنین با حضور معاون رئیس‌جمهور بزرگترین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه آغاز به کار کرد. در مجموع برای ۹۹۸هزار فرصت شغلی چیزی بالغ بر ۳۴هزار میلیارد تومان ابلاغ اعتبار شد؛ یکی از عرصه‌هایی را که ما برای ایجاد اشتغال و تولید داریم، در عرصهٔ ‌گل و گیاه هست».

به راستی آدمی از این همه ریز و دقیق حرف زدن به شعف می‌آید! می‌فرمایند ۹۹۸هزار فرصت شغلی و نه مثلاً یک میلیون! تا این ملتی که نمی‌شود دهان آنها را بست، مسئولان نظام را متهم نکنند که همین جوری گتره‌یی و بی‌حساب و کتاب حرف می‌زنند.

این‌طور نیست و همه حرفها حساب و کتاب دارد؛ ۹۹۸هزار فرصت شغلی نه یک ذره بیشتر نه یک ذره کمتر!

حالا پس چرا با این همه فرصت شغلی باز هر روز بر عدد بیکاران اضافه می‌شود، حتماً به این دلیل است که فرصت شغلی ایجاد می‌شود ولی یک عده هستند که از این فرصت استفاده نمی‌کنند، بنابراین دیگر چه تقصیری متوجه جناب نوبخت و دولت روحانی هست؟!

اما به ادامهٔ خبر از همان منبع توجه کنید: «امسال به‌رغم محدودیتهایی که وجود داشت، ۱۱نمایندگی شرکتهای خارجی الآن در نمایشگاه فعال هستند.

محمد نبی براتی:‌ گل و گیاه ابزاری هستش امروز برای واردات ارز به کشور. ما قادریم در این حوزه در حداقل زمان، به درآمدی بالاتر از درآمد نفتی کشور در این حوزه برسیم».

بله! توجه کردید که میزان صادرات گل و گیاه انشاالله به‌زودی از درآمد نفت هم بیشتر خواهد شد.!

شما ممکن است با همون ذهنیتی که دارید فکر کنید اینها خالی بندی است، اما این طور نیست، حالا خواهید دید که میزان صادرات گل و گیاه، البته اگر این تحریم‌های سنگین بگذارد از درآمد نفت هم بیشتر خواهد شد. چون بنا‌ به گزارشها الآن صادرات نفت کم کم دارد به سمت صفر میل می‌کند و با توجه به فروش آفتابه‌یی و نسیه نفت، صادرات گل و گیاه الآن اگر از صادرات نفت بیشتر نشده باشد، به‌زودی بیشتر خواهد شد.

حالا این‌که در شرایط تحریم چگونه این گل و گیاهها می‌خواهد صادر شود و چگونه می‌خواهد پولش برگردد، مشکلاتی است که الآن نباید ذهن خود را به آنها مشغول سازیم. تازه اگر در خارج هم نتوانیم گل و گیاه بفروشیم در داخل که می‌توانیم.

جناب نوبخت که همین‌طور بی‌حساب از ۹۹۸هزار فرصت شغلی صحبت نکرد، ببینید این گلها را چند نفر از فرزندان وطن کنار جاده‌ها به فروش می‌رسانند و باید برسانند، آنوقت هم به رقمی که معاون شیخ حسن روحانی گفت ایمان می‌آورید! و هم از این همه شیادی و وقاحت فیوز می‌پرانید.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات