728 x 90

درباره دومین اعتصاب سراسری معلمان ایران آبان ۹۷

تحصن سراسری معلمان
تحصن سراسری معلمان

دومین تحصن و اعتصاب سراسری معلمان ایران در روزهای ۲۲ و ۲۳آبان ۹۷ برگزار شد.

 

برخی خواسته‌های معلمان

۱. اعتراض به پولی‌سازی آموزش

۲. اعتراض به پایین بودن حقوق و دستمزد

۳. اعتراض به گرانی و تورم

۴. اعتراض به زندانی کردن معلمان

۵. اعتراض به نقض حق تحصیل رایگان و عمومی

۶. مطالبه مدارس امن و ایمن و استاندارد

۷. اعتراض به کاهش قدرت خرید معلمان در کنار سایر اقشار و جامعه

۸. مطالبه رفع تبعیض از ساختار نظام آموزشی

۹. دفاع از تحصن و تشکل‌یابی به‌عنوان یک حق مسلم

۱۰. اعتراض به غارت صندوق ذخیره فرهنگیان

۱۱. مطالبه بیمه فراگیر و کارآمد

۱۲. اعتراض به عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

۱۳. اعتراض به طرح معلم تمام‌وقت

۱۴. اعتراض به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی

۱۵. مطالبه آزادی معلمان در بند

۱۶. آموزش به زبان مادری

 

گستره دومین اعتصاب سراسری معلمان در سال تحصیلی ۹۷–۹۸

بنا بر آمار منتشره از سوی کانونهای صنفی معلمان شهرستانها و استانهای کشور و مطابقه آنها با گزارشهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، این تحصن و اعتصاب در ۸۴شهر(۲۵استان) برگزار شد و دامنه آن حداقل ۳۴۲دبستان، دبیرستان و هنرستان را دربرگرفت.

لازم به یادآوری است که کانون صنفی معلمان اعلام کرده این آمار تنها شامل نهادهای آموزشی‌ای می‌شود که خبر تحصن و اعتصاب خود را با عکس و فیلم، مستند کرده یا اجازه انتشار عکس و فیلم اعتصاب خود را داده‌اند و در واقع، تعداد شهرها، استانها و نهادهای آموزشی متحصن بسا بیشتر از آمار اعلام شده است.

 

شهرهایی که اخبار اعتصاب معلمانشان منتشر شد

یزد، همدان، اراک، ساوه، بابل، ساری، کوهدشت لرستان، خرم‌آباد، چابکسر، لنگرود، اسلام‌آبادغرب، ثلاث باباجانی، ماهیدشت، بیستون، دولت‌آباد، کرمانشاه، روانسر، گهواره، همیل کرمانشاه، بلبلان‌آباد، قروه، کامیاران، سنندج، دیواندره، بانه، زیویه، دهگلان، مریوان، سقز، سروآباد، لنج‌آباد، بانه، قم، قزوین، خرمدشت، پاسارگاد، ارژن، شهرک صدرا، لامرد، شهرک حیدری، شهرک جوادیه، گوار، کازرون، شیراز، ایرانشهر، زنجان، اهواز، شوش، بجنورد، مشهد، شهرکرد، سورشجان، شهرری، ابراهیم‌آباد، اسلامشهر، بهارستان، فشافویه، شهریار، تهران، بوشهر، سیروان، ایوان‌ غرب، ایلام، کرج، حصارک، خمینی‌شهر(همایون‌شهر)، نجف‌آباد، اصفهان، اردبیل، مهاباد، بوکان، سردشت، شاهین‌دژ، ارومیه، جلفا و تبریز.

 

دستگیری شماری از معلمان اعتصابی

به‌دنبال اعتصاب پیروزمند معلمان آزاده کشور، اطلاعات درمانده خامنه‌ای تلاش کرد با بازداشت و ارعاب و تهدید شماری از معلمان آزاده میهن، آنها را به تمکین و سکوت وادارد. در خوزستان رژیم تلاش کرد با سوءاستفاده از موبایل معلمان بازداشت شده و ارسال پیام‌های جعلی از موبایل آنها، اعتصاب معلمان آزاده خوزستانی را دچار وقفه و دست‌انداز کند اما هوشیاری معلمان آگاه میهن، این توطئه آخوندی را خنثی کرد. مطابق با آنچه که بیانیه کانون صنفی معلمان کشور بیان کرده تاکنون دست‌کم ۳۰فعال صنفی بازجویی شده و برای بیش از ۵۰تن از آنان پیام‌های تهدیدآمیز ارسال شده و حداقل ۱۲معلم آزاده نیز بازداشت شده‌اند.

در پایان بیانیه شورای هماهنگی فرهنگیان آمده است:

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت شدید خط سرکوب و بازداشت فعالان صنفی نسبت به پیامدهای آن به مسئولان و نهادهای امنیتی هشدار می‌دهد و خواهان توقف روند سرکوب و پرونده‌سازی و بازداشت فعالان صنفی و آزادی بدون قید و شرط آنان است.

بدیهی است در صورتی که روند برخوردها ادامه یابد شورای هماهنگی حق هر گونه اعتراض قانونی را برای خود و جامعهٔ فرهنگیان ایران... لازم و ضروری می‌داند.

 

اسامی برخی از معلمان دستگیرشده

علی فروتن(خراسان شمالی)، سعید حق‌پرست(خراسان شمالی)، محمدرضا رمضان‌زاده(خراسان شمالی)، حسین رمضان‌پور(خراسان شمالی)، اسکندر لطفی(مریوان)، علی کروشات و پیروز نامی(خوزستان)، امید شاه‌محمدی(دیواندره)، حمیدرضا رجایی(نایب‌رئیس انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی)، مصطفی رباطی و حسن جوهری(شیروان)، محمدعلی زحمتکش(شیراز)، محمد کرد و فاطمه بهمنی(اراک).

در دور قبلی اعتصاب معلمان که در مهرماه ۹۷ برگزار شد نیز شماری از معلمان بازداشت شدند که تاکنون از سرنوشت عباس واحدیان هیچ خبری در دست نیست.

 

علی فروتن

علی فروتن

 

محمدرضا رمضان‌زاده

محمدرضا رمضان‌زاده

 

سعید حق‌پرست‌

سعید حق‌پرست

 

حسین رمضان‌پور

حسین رمضان‌پور

 

حمیدرضا رجایی

حمیدرضا رجایی

 

امید شاه‌محمدی‌

امید شاه‌محمدی

 

اسکندر لطفی

اسکندر لطفی

 

حسن جوهری

حسن جوهری

 

علی کروشاتی و پیروز نامی

پیروز نامی و علی کروشاتی

 

محمد کرد و فاطمه بهمنی

محمد کرد و فاطمه بهمنی

 

نامه هنگامه واحدیان شاهرودی به پدرش عباس واحدیان

نامه هنگامه واحدیان شاهرودی به پدرش عباس واحدیان

 

افشاگری هاشم خواستار

در یک رویداد دیگر هاشم خواستار، نماینده کانون صنفی معلمان که اخیراً توسط مأموران بدنام وزارت قتل‌های زنجیره‌یی موسوم به وزارت اطلاعات ربوده شده بود، بر اثر افشاگریهای رسانه‌یی و پیگیریهای مردمی در مقابل نهادهای سرکوبگر رژیم، آزاد شد و در یک پیام صوتی تمامی دسیسه‌های آخوندی برای سربه‌نیست کردن خود را افشا کرد. پیام صوتی هاشم خواستار و خبر مربوط به این مورد را می‌توانید در سایت مجاهد بشنوید و بخوانید.

پیگیری جمعی معلمان و پافشاری بر آزادی همکارانشان اینک یکی دیگر از خواسته‌های مربیان فرزندان این میهن است. خواسته‌ای که پشتیبانی از آن، بر هر ایرانی آزاده‌ای واجب است.

بی‌شک، پایداری و استواری معلمان و دیگر اقشار معترض و آزاده میهن، ضامن پیروزی است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/85e83e5e-e648-4275-8cc4-9545250b79fc"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات