728 x 90

دلتنگی مقامات برای افزایش مرگ و میر مبتلایان کرونا - مروری بر رسانه ها

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

بیشترین عنوانهای صفحات اول روزنامه‌های ۱۲اسفند رژیم مربوط به جنگ قدرت باندها بر سر کرسی ریاست‌جمهوری و کشمکش بر سر لوایح اف.ای.تی.اف است. اما در کنار آن بحرانهای داخلی رژیم دیده می‌شود. از تورم ۴۸درصدی نقطه به نقطهٔ بهمن‌ماه تا مشکلات زلزله‌زدگان سی‌سخت و حقوق کارگران که قدرت خریدشان معادل یک پنجم در سال۸۹ شده است و از بحران خارجی رژیم که تقریباً مهم‌ترین مقالات روزنامه‌ها را به خودش اختصاص داده است.

دلتنگی مقامات برای افزایش مرگ و میر مبتلایان کرونا

پیامدهای قیام مردم سیستان و بلوچستان و اعتراف به کلان دزدی‌های نظام در مقابل سوخت‌بران محروم، تا گرانی اقلام اساسی و کوچک شدن سفره‌ها در روزنامه‌ها دیده می‌شود. اما در مورد کرونا اعترافات قابل توجهی دیده می‌شود.

«مرگ سه رقمی، واکسن چه شد» عنوان مطلب روزنامه آرمان است که در آن به باید درمانیهای ستاد مبارزه با کرونای رژیم اشاره کرده و از جمله نوشته است: «مدیریت کجدار و مریز در برخورد با همه‌گیری بیماری هم‌چنان برقرار است و از اقدامات قاطع و مؤثر و مستظهر به اراده‌ای محکم و متمرکز خبری نیست».

همدلی در دعوای باندی به رویکرد نظام برای کشاندن مردم به قربانگاه کرونا اذعان کرده و نوشته است: «اظهارنظرها و رفتار مدیران به گونه‌ای‌ست که آدم احساس می‌کند انگار دل مدیران محترم برای افزایش آمار مرگ و میر و افزایش مبتلایان کرونا تنگ شده‌، چشم دیدن منفی شدن آمار مبتلایان کرونایی را ندارند». این روزنامه در اثبات حرف خود به تصمیم رژیم برای برگزاری آزمون سراسری کنکور در هنگامهٔ همه‌گیر شدن کرونای انگلیسی اشاره کرده است.

«واکسیناسیون کند» عنوان مقاله روزنامه مستقل است که مطرح کرده «دولت چندان عجله‌ای برای واکسیناسیون ندارد». در ادامه به ضد و نقیض‌گویی‌های مقامات حکومتی اشاره کرده و نوشته نمکی وزیر بهداشت خبر از واکسیناسیون اکثریت تا پایان شهریور می‌دهد. و رئیس کمیتهٔ علمی ستاد به‌اصطلاح ملی مبارزه با کرونا گفته «واکسیناسیون عمومی از زمستان ١٤٠٠ آغاز می‌شود». این روزنامه در ادامه نوشته: «برای ثبت در تاریخ، تاکنون تمام سؤالات از مقامات بی‌پاسخ مانده است».

لغو تحریم‌ها به شرط یک رژیم چنج اساسی!

روزنامه‌های حکومتی در قبال چشم‌انداز رابطه رژیم با آمریکا همه ابراز نگرانی و برخی هم ابراز وحشت کرده‌اند. در روزنامه‌های باند مغلوب به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم توصیه به عقب‌نشینی و غلط‌کردم‌گویی کرده‌اند.

«خطر اشتباه محاسباتی» عنوان مقاله روزنامه شرق به قلم یک عضو بازنشستهٔ وزارت‌خارجه رژیم است که با اشاره به مواضع آمریکا علیه رژیم به تحولات در زیر پوست منطقه اشاره کرده و هشدار داده در صورت تصویب قطعنامه درخواستی آمریکا درآژانس علیه رژیم «بی‌تردید فشارهای بین‌المللی به نظام بدون به کارگیری مکانیسم ماشه» تشدید خواهد شد. این کارشناس حکومتی به نظام گوشزد کرده که شرط رژیم برای «لغو همهٔ تحریم‌ها امری نامحتمل در شرایط کنونی است».

ابتکار از باند مغلوب هم اوضاع نظام و آمریکا را حرکت بر لبهٔ تیغ توصیف کرده و نوشته است: «بایدن دستور کار خود را بر اساس تابلوی راهنمایی دنبال می‌کند که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه سابق آمریکا در شرایط دوازده‌گانه‌اش تعیین کرده بود. مهم‌تر این‌که دولت بایدن در ایجاد شرایط عینی و ذهنی لازم برای منزوی کردن ایران در جامعه جهانی هوشیارانه عمل می‌کند».

در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه ابراز نگرانی‌ها به مرز وحشت‌زدگی و دلهره رسیده. مثلا رسالت از باند مؤتلفه به برباد رفتن رویاهای گشایش با آمدن بایدن اشاره کرده و نوشته است: «تصور در برخی دولتمردان ایرانی وجود داشت که بایدن در همان ۲۰ژانویه که وارد کاخ‌سفید می‌شود بازگشت به برجام و تعهدات آمریکا را کلید خواهد زد. نه تنها این‌طور نشد بلکه بایدن در حال زمینه‌چینی برای زمینی است که فشارهای ترامپ در مقابل آن به شوخی شبیه باشد».

فرهیختگان روزنامهٔ وابسته به ولایتی مشاور سیاسی خامنه‌ای هم به‌نقل از یک کارشناس حکومتی نوشته است: «حتی اگر ۱۲ بند پمپئو را هم اجرا کنیم همه تحریم‌ها رفع نخواهد شد. تفاوت زیادی بین آمریکای بایدن با آمریکای ترامپ وجود ندارد. آمریکای ترامپ همان دستورکاری را که مایک پمپئو در ۱۲ بند ارائه کرد، پیش می‌برد، برداشتن تمام تحریم‎ها محقق نمی‎شود، مگر این‌که یک رژیم‌چنج اساسی در ایران رخ دهد و بعد از هفت، هشت یا ۱۰سال شاید بخشی از تحریم‎ها برداشته شود».