728 x 90

دموکراسی و مردم‌سالاری! با طناب دار!

دموکراسی با اعدام
دموکراسی با اعدام

درست چند روز پس از اعدام شقاوت‌بار قهرمان کشتی نوید افکاری که با محکومیت جهانی روبه‌رو شد، آخوند روحانی در اول مهر۹۹ همان‌گونه که انتظار می‌رفت با مدره نمایی پوشالی به هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «آزادی سیاسی داخلی برای ما بسیار مهم است و ما به‌عنوان کهن‌ترین دموکراسی در خاورمیانه، به مردم‌سالاری خود می‌بالیم! و آزادی داخلی را با دخالت خارجی، سودا نخواهیم کرد» (خبرگزاری حکومتی فارس‌ـ ۱مهر۹۹).

آخوند شیاد در حالی از دمکراسی و حق حاکمیت ملت! دم می‌زند که «ایران تحت حاکمیت آخوندها در میان کشورها دومین رتبه را از نظر تعداد اعدام و به نسبت جمعیت، مقام اول اعدامها را در جهان دارد!» (عفوبین‌الملل ۱۷مهر۹۹).

رتبه اول اعدام با مردم‌سالاری آخوندی!

ایران تحت حاکمیت آخوند‌های جنایتکار سال‌هاست در صدر فهرست کشورهایی است که مجازات اعدام را اجرا می‌کند. به گزارش عفو بین‌الملل در حال حاضر بیش از ۱۴۰کشور در جهان به‌طور کامل این مجازات را لغو کرده‌اند.

بنا بر گزارش فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر (FIDH) و عفو بین‌الملل در سال۲۰۱۹ دست‌کم ۲۵۳تن، و در ۹ماه نخست سال۲۰۲۰ بیش از ۱۹۰تن در ایران اعدام شده‌اند (سایت رادیو فرانسه‌ـ ۱۸مهر۹۹).

بیش از ۴۰۰۰ اعدامی در دوران روحانی

نگاهی به کارنامه ننگین هشت ساله دولت روحانی از سرکوب خونین مردم در خیابان‌ها، آمار زندانیان اعدام شده، تا اعدام کودکان و ... . گواه این حقیقت است که «دموکراسی و مردم‌سالاری دینی!» چیزی به جز ردای پوسیده به‌اصطلاح اعتدال برای صیقل زدن شمشیر ولایت فقیه؛ برای کشتار نیست.

همزمان با روز جهانی مبارزه با اعدام، خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت گفت: «حدود ۴۰۰۰ اعدام از جمله اعدام نوجوانان زیر ۱۸سال، بخشی از سوابق سیاه حقوق‌بشر در دوران حسن روحانی رئیس‌جمهور فعلی ایران از زمان آغاز نخستین دوره وی در سال۲۰۱۳ است».

بیش از ۴۰۰۰ اعدامی، پرونده جنایت‌ خامنه‌ای ـ روحانی از سال ۹۱ تا ۹۹

بیش از ۴۰۰۰ اعدامی، پرونده جنایت خامنه‌ای ـ روحانی از سال۹۱ تا ۹۹

ایران دارای رتبه نخست در اعدام کودکان و نوجوانان

طبق آخرین گزارش فدارسیون بین‌المللی حقوق‌بشر و عفوبین‌الملل در ۱۸مهر۹۹، از سال۲۰۰۹ تا سپتامبر ۲۰۲۰میلادی دست‌کم ۶۷مورد اعدام نوجوان را ثبت کرده است.

در گزارش (FIDH) آمده است: «ایران نوجوانان را به اعدام محکوم و آنها را پس از رسیدن به سن ۱۸ یا گاهی پیش از آن اعدام می‌کند. صدور و اجرای حکم اعدام برای اشخاصی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸سال داشته‌اند در تمامی میثاق‌های بین‌المللی ممنوع شده است». (سایت فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشری، ۱۸مهر۹۹)

رژیم آخوندی رکوردار اعدام خبرنگاران

سازمان گزارشگران بدون مرز در تازه‌ترین رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها که روز سه‌شنبه ۲اردیبهشت ۹۹ منتشر کرد، ایران آخوندزده را در بین ۱۸۰کشور جهان با رتبه ۱۷۳ در قعر جدول قرار داد.

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد: «طی ۴۱سال گذشته حداقل ۸۶۰ روزنامه‌نگار و شهروندـ خبرنگار توسط رژیم ایران اعدام یا زندانی شده‌اند. این سازمان از رژیم ایران به‌عنوان یکی از سرکوب‌ترین کشورها طی ۴۰سال اخیر یاد کرده است. (سایت سازمان گزارشگران بدون مرزـ ۲ اردیبهشت ۹۹)

روحانی و «مردم‌سالاری»

روحانی جنایتکار در حالی از آزادی سیاسی داخلی! دم می‌زند که در قیام آبان ۹۸، پاسداران خونخوار خامنه‌ای ۱۵۰۰نقر را قتل‌عام کردند. تلویزیون فرانس بیست و چهار، ۱۶دسامبر ۲۰۱۹ به‌نقل از عفو بین‌الملل گزارش کرد:
« سرکوب معترضان ضددولتی در ماه نوامبر۲۰۱۹، کودکان ۱۵ و ۱۷ساله را نیز در برگرفت که در میان کشته‌شدگان بودند. عفو ‌بین‌الملل اظهار داشت، گواهیهای دلخراشی دریافت کرده که می‌گوید مقامات، معترضان را «قتل‌عام» کرده‌اند».

عفو بین‌الملل در پی اعتراضات آبان ۹۸ در گزارش «ویرانگر انسانیت» نوشت: «بازجویان اطلاعاتی سپاه پاسداران بازداشت شدگان، از جمله کودکان، را به این شیوه‌ها مورد شکنجه قرار داده‌اند: برهنه کردن زندانیان و پاشیدن آب سرد بر بدنشان؛ نگه‌داشتن بازداشت شدگان به‌طور مستمر و به مدت طولانی در معرض گرما یا سرمای شدید؛ کشیدن ناخنهای انگشتان دست و پا؛ اسپری فلفل زدن به نقاط مختلف بدن؛ تزریق یا خوراندن اجباری مواد شیمیایی؛ شوک الکتریکی؛ القای حس خفگی با آب؛ و اعدامهای نمایشی». (سایت دویچه وله ـ ۱۲شهریور۹۹)

عفوبین‌الملل، ایران «ویرانگر انسانیت» تحت حاکمیت ولایت فقیه

عفوبین‌الملل، ایران «ویرانگر انسانیت» تحت حاکمیت ولایت فقیه

بازداشت‌های خودسرانه و رفتار غیرانسانی با زندانیان

عفو بین‌الملل رفتار غیرانسانی شهروندان توسط رژیم ایران را در گزارشات متعددی محکوم کرد.

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد: ««برخورد مقام‌های ایرانی با بازداشتی‌ها در رابطه با اعتراضات را مورد تحقیق قرار داده و نشان می‌دهد که حکومت ایران به‌طور سازمان‌یافته به نقض شدید حقوق‌بشر، از جمله از طریق بازداشت خودسرانه، ناپدیدسازی قهری، شکنجه و سایر بدرفتاریها و نقض آشکار حق برخورداری از محاکمه عادلانه، اقدام کرده است». (یورونیوز، ۱۲شهریور۹۹)

رژیم ایران اصول سوم و پنجم اعلامیه جهانی حقوق‌بشر را نقض می‌کند. این مجازات که در حقیقت به‌معنای کشتن قانونی انسان‌هاست، هم به منزله نقض «حق زندگی» است (اصل سوم ـ همان منبع)

از مجازات اعدام، «در ایران هیچ‌کس در امان نیست»

فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر (FIDH) در گزارشی از وضعیت حقوق‌بشر در رژیم آخوندی با عنوان «هیچ کس در امان نیست ـ استفاده گسترده از مجازات اعدام در ایران» نوشت: «اکثریت قریب به اتفاق جرایم بزرگ در ایران به آستانه "جدی‌ترین جرایم"نمی‌رسند و در نتیجه با تعهدات کشور تحت میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR) مغایرت دارد. جرایم بزرگی که به آستانه"جدی‌ترین جرایم" نمی‌رسند، شامل موارد زیر می‌شوند: جرایم جنسی، جرایم مذهبی، جرایم سیاسی، نوشیدن مشروبات الکلی، جرایم مرتبط با مواد مخدر، جرایم اقتصادی و جرایم اینترنتی». (سایت یورونیوز، فارسی ۱۷مهر۹۹)

اعدام به‌جرم مشروب‌خواری

رژیم ضدبشری آخوندی در یک اقدام جنایتکارانه در روز۱۸تیر۹۹ مرتضی جمالی ۵۵ساله و پدر دو کودک خردسال را به‌علت خوردن مشروب در یک حکم ضدانسانی و بی‌سابقه با اتهام انتسابی «شرب خمر» در زندان مرکزی مشهد اعدام کرد.

اعدام در ایران، مجازاتی که پایان ندارد

سایت دویچه وله آلمان ۱۹مهر۹۹ به‌مناسبت «روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام» در مقاله‌ٔ «اعدام در ایران، مجازاتی که پایان ندارد» نوشت: «ایران از بالاترین آمارهای اعدام را دارد و شمار زیادی نیز هم‌اکنون در انتظار اعدام‌اند». در این گزارش آمده است:

«در۲۲ شهریور۱۳۹۹دستگاه قضایی ایران بی‌اعتنا به تمامی دادخواهی‌ها، حکم اعدام نوید افکاری، نایب قهرمان کشتی نوجوانان ایران و از شرکت‌کنندگان در اعتراضات مردادماه۱۳۹۷ در شیراز را اجرا کرد».

«در ۱۵مرداد۹۹ مصطفی صالحی از شرکت‌کنندگان اعتراضات دیماه ۹۶، در شهر کهریزسنگ از توابع شهرستان نجف آباد استان اصفهان بازداشت شده بود اعدام شد. او که به‌قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران متهم و دادگاهی شده بود، در جریان دادگاه این اتهام را رد کرد».

«محمدرضا حدادی در زندان عادل‌آباد شیراز زندانی است. این نوجوان متهم است که در سال۱۳۸۲ در جریان یک سرقت مرتکب قتل شده است. حدادی در زمان ارتکاب جرم ۱۵سال داشته است».

محکومیت بین‌المللی فاشیسیم دینی ولایت فقیه طی یک‌سال

  • رژیم ضدبشری آخوندی در ۲۷آذر۹۸ در مجمع عمومی ملل متحد عالی‌ترین مرجع جهانی برای شصت و ششمین بار به‌دلیل نقض حقوق اولیه انسانی و شمار بالای اعدامها و به‌ویژه اعدام نوجوانان و هم‌چنین شکنجه و رفتار بی‌رحمانه در زندانها محکوم شد. (سایت سازمان ملل، ۱۸دسامبر ۲۰۱۹)
  • در۴مهر۹۹، ۴۷عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه‌یی بازداشتهای خودسرانه، دادگاههای ناعادلانه، اعترافات اجباری و اعمال شکنجه، اعدام و بدرفتاری با زندانیان در رابطه با اعتراضات اخیر و هم‌چنین اعدام نوید افکاری را محکوم کردند. (سایت شورای حقوق‌بشر سازمان ملل ژنو، ۲۵سپتامبر۲۰۲۰)
  • پیرکالانت رئیس سازمان جهانی علیه شکنجه، دارای رتبه مشورتی ملل متحد طی نامه‌یی به مجمع عمومی ملل متحد ضمن محکوم کردن کشتار ۱۵۰۰معترض در آبان ۹۸نوشت: «مقام‌های رژیم ایران در طول ۴۱سال حکومت خود، به‌دلیل دیدگاه‌های سیاسی‌شان، هزاران نفر را در زندانها قتل‌عام کرده‌اند». (سایت سازمان جهانی علیه شکنجه، ۲۵سپتامبر۲۰۲۰)
  • آنتونیو گوترز، دبیرکل سازمان ملل، طی گزارشی به مجمع عمومی سازمان ملل که دوره زمانی مهرماه۹۸ تا تابستان۹۹ را در برمی‌گیرد به «نقض مکرر شدید» حقوق‌بشر و «سرکوب خشن» اعتراضات مردمی توسط ایران تأکید کرد. (سایت سازمان ملل، ۲۴مهر۹۹)

گزارش دبیرکل ملل متحد درباره نقض حقوق‌بشر در ایران و سرکوب وحشیانه قیام آبان

گزارش سالانهٔ دبیرکل ملل متحد در مورد وضعیت حقوق‌بشر در ایران در ۱۳ اکتبر۲۰۲۰ ارائه شد. این گزارش که در نیمه مرداد۹۹ تهیه شده و در برگیرنده مقطع ۹مهر ۹۸ تا ۲۱خرداد۹۹ است، ضمن بررسی وضعیت کلی حقوق‌بشر در ایران به‌دلیل نقض مداوم و فاحش حقوق‌بشر هم‌چنان مایه نگرانی جدی ارزیابی شده و آمده است:

«این وضعیت به‌طور خاص بیانگر سرکوب خشونت‌آمیز و استفاده مفرط و کشنده توسط نیروهای امنیتی در پاسخ به تظاهرات سراسری در نوامبر۲۰۱۹ و ژانویه۲۰۲۰ (قیامهای آبان و دیماه ۹۸) است.

دبیرکل عمیقاً در مورد گزارشهای استفاده مفرط و کشنده توسط نیروهای امنیتی برای سرکوب خشونت‌بار تظاهرات در نوامبر ۲۰۱۹ نگران است.

دفتر کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل هم‌چنین گزارشهایی از شکنجه و بازداشتهای خودسرانه در ابعاد گسترده و نیز تبعیض مستمر علیه زنان و دختران و اقلیتها را دریافت کرده است. (سایت سازمان ملل متحد ۲۳مهر۹۹)

گزارش نماینده ویژه به اجلاس کمیته سوم مجمع عمومی

جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در امور ایران، گزارشی در بازه زمانی اکتبر۲۰۱۹ تا ژوئن۲۰۲۰ را به اجلاس کمیته سوم از نقض حقوق‌بشر ارئه داد.

در سایت سازمان ملل ـ ۲۲مهر ۹۹ آمده است:

«سرکوب خشونت‌بار نیروهای امنیتی در پاسخ به اعتراضات سراسری در نوامبر۲۰۱۹ و ژانویه۲۰۲۰.

«نبود هیچ‌گونه حسابرسی در رابطه با وقایعی که منجر به استفاده از قهر مفرط شده است».

«اعمال حکم اعدام از جمله علیه مجرمان کودک هم‌چنان بالاست. تاکنون در سال۲۰۲۰ سه مورد صورت گرفته است . ». .

طناب دار ابزار حاکمیت ملایان

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل رژیم آخوندها هم‌چنان به مجازات اعدام ادامه می‌دهد، زیرا اعدام ابزار حاکمیت ملایان است.

آخوند دژخیم دری نجف آبادی، نماینده خامنه‌ای در استان مرکزی و وزیر سابق اطلاعات و دادستان کل کشور، در ضرورت اجرای حکم اعدام سه محکوم قیام آبان ۹۸ گفت: «این مجازاتها، جنبه بازدارندگی دارد». . (سایت انتخاب ـ۲۷تیر۹۹)

مخالفت با مجازات‌های وحشیانه و بدوی هم‌چون قطع دست و پا و اعدام، به‌معنای «نه» به تمامیت حاکمیت ولایت فقیه است. نظام و حاکمیتی که بدون سرکوب و اعدام یک روز هم دوام نمی‌آورد. نوید افکاری قهرمان کشتی در پیام صوتی قبل از اعدامش گفته بود: «آنها دنبال یک گردن برای طنابشان می‌گردند».

این است شمه‌ای کوتاه از آنچه که خمینی ملعون تحت عنوان «حکومت مطلقه فقیه» بنیانگذارش بوده و خامنه‌ای و روحانی جنایتکار ادامه دهنده راهش هستند. «مردم‌سالاری دینی!» و «حق حاکمیت» در فرهنگ آخوندی چیزی به جز حقوق بشر ذبح شده، شکنجه و اعدام، فقر، گرسنگی و غارت سرمایه‌های مردم ایران بیش نیست.

پایان سخن

آری این تصویر ایران آخوند زده امروز تحت حاکمیت ولایت فقیه که نمایندگانش در مجلس ارتجاع فریاد می‌زنند که: «هیچ چیز مانند ظلم، خشم هستی را برنمی‌انگیزد» (روزنامه انتخاب ۲۴ اسفند۹۸)

اما پشت‌پرده شکنجه جوانان در ملأعام (تحت نام اوباش‌گردانی)، اعدام و کشتار در خیابان‌ها، ایجاد فضای رعب و گرفتن زهر چشم از جوانان و مهار وضعیت انفجاری در جامعه از خطر سرنگونی است.

رژیم در وحشت از شرایط وخیم اقتصادی و کشتار کرونا، جامعه‌یی جوشان و طغیانی را در چشم‌انداز پیش‌رو دارد و آنچه تاریخ ۴۱ساله ایران را ورق می‌زند، قیام ارتش گرسنگان با پشتوانه کانون‌های شورشی و جوانان شورشگر است.