728 x 90

دولت روحانی: برای خرید گندم‌ داخلی از کشاورزان پول نیست!

کشت گندم در ایران
کشت گندم در ایران

کشت گندم ۵۰۰۰سال قبل برای نخستین بار در ایران و در نزدیکی شهر کاشان متداول شد. محصولی مهم برای زندگی بشر که در همه کشورها تکیه‌گاهی برای کشاورزان به‌شمار می‌رود اما در حاکمیت پلید آخوندی برای کشاورزان تبدیل به عذابی دردناک شده است.

یکی از نمونه‌های این عذاب موضوعی است به اسم خرید تضمینی گندم از کشاورزان توسط دولت. یکی از کشاورزان گندم‌کار در آذربایجان غربی می‌گوید: «قیمت گندم پایین است. نسبت به پارسال هیچ افزایشی نداشته است» و دهقان دیگری هم ضمن تأیید گفته او اضافه می‌کند: «نرخی که دادند برای گندم صرف نمی‌کند با توجه به این‌که سم و دیگر الزامات کشت گندم گرون است دولت گندم را ارزان می‌خرد».

دولت ضدمردمی وعده‌های سرخرمن زیاد می‌دهد. وعده خرید تضمینی گندم نیز یکی از این وعده‌های سرخرمن است که به‌روشنی در اظهارات کشاورزان گندم‌کار می‌بینیم.

مطابق قانون، دولت تا پایان شهریور برای تعیین قیمت خرید تضمینی گندم مهلت دارد اما چند سالی است که اعلام این نرخ با تأخیر بسیار صورت می‌گیرد.

به اعتراف خبرگزاری حکومتی مهر، سرانجام دولت بعد از ماه‌ها تأخیر نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام کرد، این در حالی است که نرخ خرید باید در آغاز سال زراعی اعلام می‌شد. اما دولت با نقض قانون خرید تضمینی، نرخ خرید این محصولات را ۷ماه دیرتر از موعد قانونی آن اعلام کرده است.

بر همین اساس چندی قبل محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: دولت فعلاً توان پرداخت بیش از ۱۳۰۰تومان را برای گندم ندارد.

این مبلغ همان مبلغ خرید تضمینی سال ۹۶ است و افزایش هزینه‌های زندگی و کشت و کار در فاصله این یک‌سال هیچ تاثیری در تعیین این نرخ نگذاشته است و نتیجه طبیعی آن فقیر شدن باز هم بیشتر کشاورزان است.

قیمت تضمینی باید در پایان شهریور ۹۶ اعلام می‌شد تا کشاورزان بتوانند سر کشت یا عدم‌کشت تصمیم بگیرند. این کار در فروردین ۹۷ با ۷ماه تأخیر انجام شد، درصورتی که نرخ خرید تضمینی همان قیمت سال قبل است. در صورتی که همه می‌دانند قیمت هزینه‌های زندگی چه جهشی داشته است.

آیا دولت ضدمردمی به همین وعده ظالمانه هم عمل می‌کند؟

به اعتراف یک کارگزار رژیم به نام محمد شفیع ملک‌زاده تأخیر در پرداخت مطالبات گندم‌کاران طی ۲سال اخیر موجب شد بسیاری از تولیدکنندگان برای تأمین معیشت خانوار خویش به ناچار گندم تولیدی خود را کمتر از نرخ خرید تضمینی به دلالان و دامداران بفروشند.(باشگاه خبرنگاران جوان ۱۶تیر ۹۷)

در زمینه عمل نکردن دولت به وعده خود برای خرید گندم کشاورزان با نرخ تضمینی تلویزیون رژیم می‌گوید: «سرکه نقد به از حلوای نسیه. رئیس بنیاد توانمندسازی گندم‌کارها می‌گوید دولت امسال گندم را خرید تضمینی نکرده و کشاورزان به‌دلیل اضافه نشدن نرخ خرید در حال فروش محصولاتشان به مرغداران و دامداران به‌صورت نقدی و کیلویی ۱۲۰۰تومان هستند».

در پی این سیاست ضدمردمی قطعاً دست‌هایی در کار هستند تا با از بین بردن تولید داخلی گندم دست بازی برای تجار و واردکنندگان غارتگر حکومتی ایجاد کنند.

تلویزیون حکومتی روز ۱۵فروردین ۹۷ در زمینه سردواندن کشاورزان از جمله کشاورزان گندم‌کار برای خرید محصولاتشان توسط دولت در گزارشی با عنوان «کشاورزی بر سر دوراهی» از بلاتکلیفی کشاورزان خبر داد. و این‌که شیب تمایل دولت بر واردات است برای همین نرخ‌های حمایتی را برای محصولات کشاورزی به موقع اعلام نمی‌کند و کشاورز نمی‌داند فی‌المثل گندم کشت کند یا نکند. اگر کشت بکند و دولت نخرد چه می‌شود؟ و اگر کشت نکند چه کند»؟

دولت ضدمردمی از خرید گندم کشاورزان ایرانی سرباز می‌زند و آن را با نرخ پایین می‌خرد اما در همین حال در مقابل مبالغ هنگفتی ارز دولتی به شرکت‌هایی می‌دهد که در حال واردات محصولات کشاورزی به کشور هستند و بعضاً محصولاتی را وارد می‌کنند که در نقاط مختلف جغرافیایی کشور کشت این محصولات حتی با کیفیتی به مراتب بالاتر از نمونه‌های خارجی رواج داد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات