728 x 90

سراب امیددرمانی اروپایی

سراب‌درمانی آخوند شیاد حسن روحانی
سراب‌درمانی آخوند شیاد حسن روحانی

در ادامه جنگ و جدال بی‌پایانی که بر سر رابطه با اروپا و کم و کیف بسته اروپایی یا سازوکار مالی اروپا برای حفظ برجام وجود دارد، دو باند اصلی حکومتی ۲تصویر کاملاً متفاوت از آن ارائه می‌دهند.

باند روحانی ادعا می‌کند که سازوکار اروپایی در حال نهایی شدن است و به‌زودی اعلام خواهد شد و این تأثیر جدی در خنثی‌ شدن تحریمهای آمریکا دارد.

باند مقابل این وعده‌ها را پوچ می‌داند و می‌گوید امیدبستن به اروپا تنها وقت تلف کردن است و ته خط، اروپا مجری منویات آمریکا هستند.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، روز پنجشنبه ۱۵آذر گفت بسته اروپایی در حال نهایی‌شدن است.

خبرگزاری سپاه پاسداران که اظهارات صالحی در حاشیه مجمع عمومی باند مؤتلفه در جمع خبرنگاران را منعکس کرده، نوشت صالحی در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت بسته پیشنهادی اروپا گفت: «اروپاییها مدتی است متعهد شده‌اند تا برای جبران خلأ به‌وجود آمده در برجام، مکانیسمی را ایجاد کنند تا بهره‌مندی ایران از شرایط اقتصادی برجام محقق بشود.

وی افزود یکی از طرحهای آنها مطرح کردن spv بوده است که این پیشنهاد به‌گفته مقامات اروپایی در حال نهایی‌شدن است. از آنجا که ایجاد اجماع میان ۲۷کشور عضو اتحادیه اروپا کار آسانی نیست، اروپاییها اعلام کرده‌اند تمام تلاش خود را برای به سرانجام رسیدن این پیشنهاد انجام خواهند داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت بر اساس وعده‌ای که اروپاییها داده‌اند، امیدوار هستیم تا پایان سال میلادی جاری(یعنی کمتر از یک ماه دیگر) بسته پیشنهادی اروپا اجرایی شود».(خبرگزاری فارس ۱۵آذر ۹۷)

این اظهارات در حالی است که صالحی در سفر اروپایی اخیر خود، از روند پیشرفت سازوکار اروپایی اظهار ناامیدی کرده و تهدید نموده بود که در صورت ادامهٔ این روند حکومت آخوندی از برجام خارج خواهد شد».

شورای امور خارجه اتحادیه اروپا قرار است روز دوشنبه(۱۹آذر) طی نشستی در بروکسل درباره موضوعات گوناگون، از جمله روابط این اتحادیه با رژیم گفتگو کند.

به گزارش خبرگزاری نیروی تروریستی قدس(تسنیم) در این نشست، علاوه بر بحث درباره برجام و روابط میان اتحادیه اروپا و ایران، به فعالیتهای تروریستی و جاسوسی رژیم در دانمارک و فرانسه نیز توجه ویژه‌ای خواهد شد.(تسنیم ۱۶آذر ۹۷)

عباس عراقچی روز سه‌شنبه پس از پایان سفر خود به اسلام‌آباد و دیدار با مسئولان وزارت‌خارجه پاکستان، در گفتگویی با خبرنگار ایرنا در خصوص سازوکار مالی جدید اتحادیه اروپا در برجام، بر لزوم تصویب لوایح مربوط به FATF گفت: «نکته مهم این است که برای عملیاتی‌شدن آن، باید الزاماتی بیرون از این سازوکار وجود داشته باشد و بانکهای ایرانی باید بتوانند با این سیستم کار کنند».
عراقچی اضافه کرد: «اگر بانکهای ایرانی که اکنون تحت تحریمهای آمریکا هستند، تحت تحریمهای FATF نیز قرار گیرند، طبیعی است نمی‌توانند با این سازوکار همکاری کنند... این یکی از الزامات همکاری با سازوکار اروپا و هر سازوکار دیگری است».(خبرگزاری ایرنا ۱۳آذر ۹۷)

باند دلواپسان این اظهارات را امیددرمانی‌های بی‌نتیجه می‌دانند. در این رابطه کوهک، از اعضای باند خامنه‌ای در مجلس ارتجاع، گفت: «اروپایی‌ها صرفاً فرصت‌سوزی می‌کنند و ما باید این مسأله را مورد توجه قرار دهیم». وی ادامه داد: «مقامات اروپایی صرفاً در گفتگوها و مصاحبه‌های خود تظاهر به اقدام می‌کنند در حالی‌که این مسأله برای ما کفایت نمی‌کند و نباید دلمان را به تظاهرهای آنان خوش کنیم».

روزنامهٔ وطن امروز ۱۷آذر ۹۷ می‌نویسد: «اظهارات صالحی و اعتماد او به اروپایی‌ها در حالی است که پیش از این هنگام خروج آمریکا از برجام در ۱۸اردیبهشت‌ امسال، حسن روحانی تنها چند هفته به اروپایی‌ها فرصت داد به تعهدات‌شان در برجام عمل کرده و به ایران تضمین دهند ماندنش در توافق هسته‌ای، منافع تهران را تأمین می‌کند. با این حال اما نه‌تنها اروپایی‌ها در چند هفته تضمین‌های لازم را به ایران ندادند، بلکه موعد‌ها و زمان‌هایی که بعد از آن برای ارائه بسته تعیین شد نیز با بی‌اعتنایی اروپایی‌ها مواجه شد».

باند مؤتلفه نیز در پایان مجمع عمومی خود، بیانیه‌ای صادر کرد که در بخشی از آن از دولت حسن روحانی خواسته واقعیت را بپذیرد و قبول کند برجام مرده است.

اکنون این سؤال مطرح می‌شود که در ورای این جنگ و جدالها واقعیت چیست؟

صرف‌نظر از جدالهای باندی در زمینه بسته اروپایی، سازوکار ویژه اروپایی و... واقعیت این است که این بسته و سازوکار حاکمیت آخوندی را از مخصمه و بن‌بستی که در زمینه برجام در آن گرفتار شده خلاص نمی‌کند.

همان‌طور که در جریان برجام و پس از امضای آن توسط رژیم و کشورهای ۱+۵ باند روحانی و به‌طور مشخص شخص آخوند روحانی و مهره‌های وزارت‌خارجه در زمینه آثار و تبعات مثبت آن گفتاردرمانی و امیددرمانی می‌کردند(امید درمانی که پوشال از کار درآمد)، اکنون در زمینه رابطه با اتحادیه اروپا و اقدامات آینده آن نیز امیددرمانی می‌کنند.

به باور بسیاری از تحلیگران و کارشناسان در خارج از کشور و در میان مهره‌های حکومتی، اقدام اتحادیه اروپا نمی‌تواند جبران ضرری را بکند که از بابت خروج آمریکا از برجام متوجه نظام آخوندی و اقتصاد درهم‌شکسته آن شده‌ است.

همان‌طور که رسانه‌های باند خامنه‌ای هم اذعان می‌کنند، پس از خروج آمریکا از برجام قرار بود که اروپا با اقدامات خود تا حدودی و نه به‌طور کامل ضرر و زیانهای ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های این کشور را بکنند، اما تاکنون هیچ اقدام عملی در این زمینه صورت نداده است.

دولت روحانی نیز از آنجایی‌ که چنته‌اش خالی است ناگزیر است که هر بار از زبان مقامات حکومتش امید بدهد و سیاست «از این ستون تا آن ستون فرج است» را در پیش بگیرد، بدون این‌که به عواقب ناچیز این امید درمانی فکر کند.

وضعیتی که روحانی و دولتش در زمینه برجام در‌ آن گیر کرده‌اند، ناشی از بن‌بستی است که نظام در این زمینه در آن قرار دارد.

بن بستی که در شرایط کنونی آن‌ را در وضعیتی قرار داده است که به‌قول معروف «نه راه پیش دارد و نه راه پس»، یعنی این‌که نه می‌تواند آن‌چنان که روحانی و مهره‌های حکومتش در ابتدای زمان خروج آمریکا از برجام می‌گفتند در صورتی که اتحادیه اروپا کاری نکند رژیم از برجام خارج می‌شود، از برجام خارج شود، و نه این‌که تاکنون از بسته و سازوکار ویژه‌ اروپایی خبری هست.

البته راه خروج از برجام در هر شرایطی برای نظام آخوندی وجود دارد، اما واقعیت این است که به‌محض این‌که از برجام خارج شود رو در روی جامعه جهانی از جمله اتحادیه اروپا قرار خواهد گرفت، امری(خروج از برجام) که کشورهای اروپایی نسبت به آن به حاکمیت آخوندی هشدار داده‌اند و از آن برحذر داشته‌اند.

خلاصه کلام این‌که نظام ولایت فقیه در بن‌بست کامل است و امیددرمانی و گفتاردرمانی آخوند حسن روحانی، اعضای دولت و باندش در زمینه راه‌حل اروپایی به‌مثابه چشم‌دوختن به سراب است. سرابی که رژیم را به‌دنبال خود می‌کشد و دست آخر هم نتیجه چندانی عایدش نخواهد کرد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/dc9c030c-062e-4167-8413-78a8f13d1e9d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات