728 x 90

سردمداران نظام از واکسن می‌ترسند، نه مردم!

واکسن کرونا
واکسن کرونا

حکم خامنه‌ای مبنی بر وارد نکردن واکسن معتبر و تأیید شده به ایران آن‌قدر غیرعقلانی و ضدانسانی است، که کارگزارانش اگر چه در ظاهر برای چاپلوسی آنرا تأیید می‌کنند، و مقالات و گفتگوهای بسیار بر سر مضرات واکسن برای اثبات حرف ولی‌فقیه نظام منتشر می‌کنند، اما در مقابل واقعیت سرسخت مطالبه عمومی و ملی واکسن و ترس از خیزش مردم، هرازگاهی در مطبوعات خبر از رسیدن واکسن‌هایی به ایران را می‌دهند، که البته با مقیاس قطره چکانی است.

سؤال این است علت ضدیت سردمداران رژیم با واکسن و واکسیناسیون مانند خامنه‌ای که فتوای ممنوعیت واکسن معتبر به ایران را داد، و آخوند روحانی که هر روز در کارآیی واکسن شک و شبهه ایجاد می‌کند چیست؟

روحانی تلاش می‌کند مردم را از واکسن کرونا بترساند او در جلسه ستاد کرونا گفت: «برخی‌ها هم هستند در دنیا اصلاً از واکسن احتراز می‌کنند و می‌ترسند. از زدن واکسن می‌ترسند، آثار واکسن‌ها هنوز خیلی برای ما مشخص نیست» (تلویزیون شبکه خبر ۹ اسفند۹۹).

این حرف او با نظر متخصصان و پزشکان حاضر در دستگاه حاکمیت هم در تعارض است. مسعود مردانی عضو ستاد حکومتی مقابله با کرونا، در زمینه تاثیر‌گذاری واکسن گفت: «خیلی از کشورها به جد به طرف واکسیناسیون مردم می‌روند. پس واکسن واقعاً مؤثر است» (تلویزیون شبکه دو ۶ اسفند۹۹).

امام جمعه‌های خامنه‌ای هم در نمایشهای جمعه ضمن ابراز وحشت از افشاگریها در فضای مجازی در زمینه فتوای خامنه و نخریدن واکسن معتبر، روضه ضد واکسن خواندند.

آخوند طباطبایی‌نژاد در اصفهان گفت: «حالا اینها همه می‌خواهند بگویند ما چرا واکسن از آمریکا نگرفتیم. داغشان بعضی‌ها این است که چرا مقام معظم رهبری آن فرمایش بسیار مردانه و بزرگ را بیان کرد» (تلویزیون شبکه اصفهان ۸ اسفند۹۹).

آخوند دژکام امام جمعه شیراز هم گفت: «دیدید یک جوی درست کردند متأسفانه فضای مجازی بعضی وقتها برهمه چیز حکومت می‌کند که این خطرناک است» (تلویزیون شبکه فارس ۸ اسفند۹۹).

در این میان فائزه رفسنجانی گفت به عقیده من از زمانی که واکسن کشف شده اگر کسی در کشور بابت کرونا فوت کند این دیگر یک‌جور قتل عمد محسوب می‌شود که توسط حاکمان اتفاق می‌افتد.

روزنامه همدلی با اشاره به نفرت عمومی از تعلل حاکمیت در واکسینه کردن‌شان هشدار داد «ما دیگر نمی‌توانیم دیگر به مردم توصیه کنیم برخی کشورهای همسایه ایران تا بیش از ۴۰درصد از جامعه خودشان را واکسینه کرده‌اند. شما باید ملاحظه تاب و تحمل جامعه را هم داشته باشید و ممکن است مردم نتوانند چنین وضعیتی را تحمل کنند» (روزنامه همدلی ۹ اسفند۹۹).

بی عملی دولت روحانی در مهار بیماری و واکسینه نکردن مردم، باعث شد تا بخش وسیعی از مردم به کرونا مبتلا شوند، و بخشی هم آثار و عواقب آن نظیر بیکاری و خانه‌نشینی را متحمل شوند.

این در شرایطی است که قطعاً دولت می‌توانست اقدامات حمایتی مؤثری برای جلوگیری از گسترش بیماری و درمان بیماران به‌عمل آورد اما از این کار طفره رفت.

در زمینه واکسینه کردن مردم نیز سیاست قطره چکانی را با وارد کردن واکسنهای روسی و چینی در پیش گرفته‌اند، در صورتی که به اعتراف رسانه‌های حکومتی کشورهایی از منطقه بخش بزرگی از مردم را واکسینه کرده‌اند.

در رابطه با حمایت نکردن از مردم در برابر کرونا یک مهره حکومتی در روزنامه اعتماد۱۱ اسفند ۹۹ تمامیت رژیم را مسئول دانست و در مورد آن نوشت: «البته در این مورد، مجموعه حکومت مسئولیت دارد این ضعف در حمایتها و مقایسه آن با کشورهای دیگر، به‌ویژه کشورهایی که حمایت‌های خیلی بهتری داشتند، احساس منفی بدی در ذهن شهروندان ایجاد می‌کرد. باید اقداماتی را برای تأمین واکسن انجام می‌داد. یکی از راههای مناسب برای تأمین این هدف، مشارکت در مرحله سوم تست واکسنهای خارجی بود که متأسفانه معلوم نیست به چه دلیل ایران از انجام آن استنکاف کرد و دلایل مطرح شده از طرف مسئولان ذی‌ربط به کلی فاقد وجاهت است، هنگامی که گفتند مردم ایران را محلی برای آزمایش واکسن دیگران قرار نمی‌دهیم، یا گفتند کشورهای سازنده واکسن حاضر نشدند تضمین سلامتی یا خسارت احتمالی دهند و... اینها حرف‌های پوچ و بی‌معنی است. این‌که تازه پس از مدتها می‌گوییم ۲۵۰هزار دوز واکسن سینوفارم چینی می‌خواهد وارد کشور شود برای کشوری با ۸۰میلیون نفر جمعیت جای تأسف دارد».

ناهید خداکرمی از اعضای شورای حکومتی شهر تهران هم گفت: «همه کارشناسان فریاد می‌زنند، واکسن تنها راه نجات از اپیدمی کرونا ویروس است، اما واکسن گران روسی قطره‌چکانی خریداری می‌شود» (روزنامه همدلی ۹ اسفند۹۹).

بی عملی عمدی در واکسینه نکردن مردم، و در پیش گرفتن سیاست قطره‌چکانی در این رابطه، در شرایطی است که موج جدید کرونا و ویروس جهش‌یافته آن بسیاری از مناطق کشور را فراگرفته است.

در همین رابطه علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد حکومتی مقابله با کرونا گفت: «نکته دیگر این‌که واقعاً این ویروس الآن دیگه محدود به استان خوزستان نیست ما الآن حداقل در ۱۶ تا استان کشور گزارش‌شده این ویروس و تا الآن ما ۱۸۷مورد ویروس کشف کردیم از استانهای مختلف که تا الآن این آخرین آماری که خدمتتان می‌گویم و ۲۰ فوتی هم تا حالا داشتیم ناشی از ویروس جهش‌یافته» (تلویزیون شبکه یک ۹ اسفند۹۹).

با همه این شرایط و ظلم در حق مردم، آخوند روحانی طلبکار آنها هم شده و تلاش می‌کند با ایجاد محدودیت آتش خشم آنها را کنترل کند. او با وقاحت گفت: «شاید کل سال آینده شاید محدودیتها را مراعات بکنیم. اقدامات تنبیهی هم به‌هرحال گاهی هم نیاز است» (تلویزیون شبکه خبر ۹ اسفند۹۹).

البته در مقابل اقدامات تنبیهی که این شیخ شیاد می‌خواهد انجام بدهد، اقدامات تنبیهی از جانب مردم و جوانان شورشگر علیه حاکمان به‌خاطر قتل دهها هزار انسان بیگناه در قربانگاه کرونا در پیش است.

علت ضدیت سردمداران نظام با واکسن و واکسیناسیون هم یک چیز بیشتر نیست و آن هراس از قیام مردم است، و این سردمداران حاکمیت هستند که از واکسن می‌ترسند و نه مردم، مردمی که از ترس قیام، خامنه‌ای و روحانی آنها را در دام کرونا گرفتار کرده‌اند.

اما قطعاً این سیاست آنها با شکست مواجه خواهد شد و دیر نیست که مردم محروم تمامیت حاکمیت را با سرنگونی تنبیه کنند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/960a5c76-ff26-4745-afdb-1998edd4cd76"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات