728 x 90

سپاه پاسداران ـ قتل‌عام محیط‌زیست و هجوم ملخ ها

هجوم ملخها
هجوم ملخها
  • با سیل ویرانگری که نتیجه حاکمیت پلید ولایت فقیه و محصول سیاست سودآور سپاه پاسداران بود، فاجعهٔ ‌ محیط‌زیست صدها بار ضریب خورد و انواع میکروب و جانور و آلودگی بر سر مردم نازل شد.

 

  • اواخر دیماه ۹۷ سازمان خواروبار و کشاورزی ملل ‌متحد نسبت به هجوم ملخ های صحرایی به ایران هشدار داده بود

 

  • سازمان خواربار و کشاورزی ملل ‌متحد بعد از اولین هجوم ملخها از سواحل جنوبی در ژانویه گذشته تدابیری کنترلی در ایران را مورد تأکید قرار داده و در رابطه با هجوم اولیه ملخها در پایان ژانویه به ساحل جنوبی ایران هشدار داده بود.

 

  • در سایت حکومتی عصر ایران ضمن اعتراف به این‌که در ۶۰سال گذشته چنین فاجعه زیست محیطی نداشتیم آمده است: «در سال ۱۳۴۰ یکبار ملخ‌ها به زمینهای کشاورزی حمله کردند که بالغ بر ۲میلیون و ۵۰۰هزار هکتار زمین آسیب دید.»

 

  • یک ملخ بالغ می‌تواند تا ۱۵۰کیلومتر در روز همراه با باد پرواز کند و یک مجموعه کوچک ملخ می‌تواند معادل غذای ۳۵هزار انسان را در روز مصرف کند که تهدیدی مخرب برای محصولات و امنیت غذایی می‌باشد.

 

 

مریم رجوی: «در حالی‌ که فاجعه سیل ادامه دارد؛ مردم جنوب و شرق ایران و کشاورزان تهیدست به‌خصوص در مناطق سیل‌زده با هجوم گسترده ملخ روبه‌رو شده‌اند. تعادل زیست محیطی در رژیم آخوندها بر هم خورده و کشاورزی و غذای روزمره مردم در معرض آسیب جدی است. حکومت آخوندی کاری نخواهد کرد. سازمان خواربار و کشاورزی ملل ‌متحد باید برای سمپاشی به کمک کشاورزان و مردم ایران بشتابد».

 

در میهن آخوند زده و پاسدار گزیده، با شنیدن عبارت «محیط‌زیست» بلافاصله این عبارات در ذهن تداعی می‌شود:

نابودی رودخانه‌ها، قتل‌عام جنگل، تراشیدن کوه، تخریب مزارع، مرگ تالابها، ایجاد قرارگاه و پارکینگ و ویلاهای سپاه پاسداران روی مسیل‌ها و سیل و فاجعه و تهاجم ریزگردها و انواع مور و ملخ و میکروبهای ناشی از سیلاب و خوناب و...

این مجموعه تنها بخشی از کارنامهٔ چهل ساله حاکمیت ولایت فقیه و تهاجم وحشیانهٔ سپاه پاسداران بر طبیعت و اقتصاد سرزمینی است که به اعتراف مرکز اطلاعات سازمان ملل یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های آبیاری و کشاورزی و... را در هزاره اول میلادی داشته است».(سایت مرکز اطلاعات سازمان ملل، ۲۱مرداد ۱۳۹۳)

سرزمینی که به‌خاطر سودجویی و سوداگری و سدسازیهای بی‌رویه پاسداران شاهد نابودی محیط‌زیست و هزاران بیماری و کشتار نامریی و مرگ تدریجی انسان‌ها است.

 

بحران ملخ در محیط‌زیست بعد از فاجعه سیل

با سیل ویرانگری که نتیجه حاکمیت پلید ولایت فقیه و محصول سیاست غارتگرانه سپاه پاسداران بود، فاجعهٔ ‌ محیط‌زیست صدها بار ضریب خورد و انواع میکروب و جانور و آلودگی هم‌چون بلای آسمانی [بخوانید ولایی] بر سر مردم نازل شد. فاجعه و بحرانی که در روزها و هفته‌ها و ماههای آینده بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

 

هجوم ملخ‌ها و نابودی منابع غذایی کشور

یکی از عوارض غارتگری و انهدام وحشیانه محیط‌زیست ـ با کاستن بودجه محیط‌زیست و اختصاص بودجه کشور در خدمت پاسداران و صدور تروریسم... ـ هجوم میلیاردها ملخ در مناطق مختلف، نابودی زمینهای کشاورزی و گسترش بیماری و آلودگی به سایر شهرهای میهن است.

بر اساس گزارشات رسیده لااقل شش استان در معرض هجوم ملخ‌ها قرار گرفته و تاکنون باعث آسیب و تخریب هزاران هکتار از اراضی کشاورزی شده است.

به گزارش سایت حکومتی عصر ایران:

«رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در ۳۸هزار هکتار از اراضی ۶استان جنوبی کشور اجرایی شد. وی با بیان این‌که هجوم این تعداد ملخ به زمینهای کشاورزی در ۴۰سال گذشته بی‌سابقه بوده است افزود: ۲۰۰هزار هکتار زمین کشاورزی در معرض خطر قرار دارند...این آفات که ملخ صحرایی نام دارد از آفات بسیار خطرناکی است که اگر کنترل نشوند امنیت غذایی را تهدید می‌کنند.»

 

در حالی‌که برخی از رسانه‌های حکومتی نیز نسبت به خطر وقوع «قحطی» هشدار داده‌اند، در قسمت دیگر از گزارش فوق محمدرضا درگاهی رئیس به‌اصطلاح حفظ نباتات کشور ضمن ناامیدی از تأمین بودجه برای مقابله با ملخ و این‌که «۱۲۵هزار میلیارد تومان ارزش ریالی محصولاتی است که در خطر قرار دارند» گفت: «با وجود نامه‌نگاری و درخواستها از وزیر کشور و سازمان مدیریت بحران،هیچ اعتباری تخصیص نیافته است»

در انتهای همین گزارش ضمن اعتراف به این‌که در ۶۰سال گذشته چنین فاجعه زیست محیطی نداشتیم آمده است: «در سال ۱۳۴۰ یکبار ملخ‌ها به زمینهای کشاورزی حمله کردند که بالغ بر ۲میلیون و ۵۰۰هزار هکتار زمین آسیب دید.» (سایت حکومتی عصر ایران ـ ۲۸فروردین ۹۸)

یک ملخ بالغ می‌تواند تا ۱۵۰کیلومتر در روز همراه با باد پرواز کند و یک مجموعه کوچک ملخ می‌تواند معادل غذای ۳۵هزار انسان را در روز مصرف کند که تهدیدی مخرب برای محصولات و امنیت غذایی می‌باشد.

 

نادیده گرفتن هشدارهای فائو و باز هم فاجعه

اواخر دیماه ۹۷ سازمان خواروبار و کشاورزی ملل ‌متحد نسبت به هجوم ملخ های صحرایی به ایران هشدار داده بود و به گزارش خبرگزاری حکومتی ایرنا «یکم بهمن‌ماه سال ۹۷احتمال حمله ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان، امارات و عمان به ایران از مرکز کنسولگری ملخ که مقرش در رم است، اعلام شد.»

بنا‌ به یک گزارش ناگوار توسط فائو یا سازمان خواروبار جهانی، مدیر این سازمان گفته است «ایران با بدترین حمله ملخها در ۴۰سال گذشته مواجه است»

فائو همچنین گفته است که بارش باران زمینه را آماده کرده که چند نسل از ملخهای محلی از اکتبر گذشته تکثیر شوند که به افزایش قابل‌ توجه تعداد آنها منجر شد.

 

این مجموعه‌های ملخ شامل ۸۰میلیون در یک مایل مربع می‌شوند و می‌توانند تا صدها مایل مربع گسترش یابند. هر مجموعه می‌تواند مواد غذایی را مصرف کند و یک تهدید جدی به ذخایر مواد غذایی هستند.

این آژانس سازمان ملل همچنین تأکید کرده است که بعد از اولین هجوم ملخها از سواحل جنوبی در ژانویه گذشته تدابیری کنترلی در ایران را مورد تأکید قرار داده و هجوم اولیه ملخها را در پایان ژانویه به ساحل جنوبی ایران هشدار داده بود.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل ‌متحد (فائو) برای رده‌بندی تهدید منابع غذایی توسط آفت ملخ کشورهای جهان را با سه رنگ مشخص کرده است: رنگ زرد (احتیاط)، نارنجی (در معرض تهدید) و قرمز (در خطر).

این سازمان رنگ ایران را به نارنجی تغییر داده است.

پاسدار خسرو عمرانی، معاون سازمان موسوم به جهاد کشاورزی استان بوشهر ضمن اعتراف به این‌که «در حالت خوش‌بینانه ملخ‌ها تا ۴سال آینده مهمان ما هستند» گفت: این ملخ‌ها تمام گیاهان سر راه خود را می‌خورند و اگر کنترل نشوند روزانه ۲۰۰تا ۴۰۰کیلومتر قدرت پروازی و در صورت عدم مبارزه تا ۳۵۰۰کیلومتر قدرت جابه‌جایی دارند. یعنی اگر در استان بوشهر با ملخ‌ها مبارزه نشود به استان فارس و پس از آن به نقاط دیگر هدف می‌روند. (خبرگزاری حکومتی ایسنا ـ ۲۹فروردین ۹۸)

 

هشدار و فراخوان مریم رجوی

مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ضمن فراخوان به سازمان ملل برای کمک به‌کشاورزان، با تأکید بر این‌که «حکومت آخوندی کاری نخواهد کرد» در توئیتی که در این رابطه انجام داد، نوشت:

«در حالی‌ که فاجعه سیل ادامه دارد؛ مردم جنوب و شرق ایران و کشاورزان تهیدست به‌خصوص در مناطق سیل‌زده با هجوم گسترده ملخ روبه‌رو شده‌اند.

تعادل زیست محیطی در رژیم آخوندها بر هم خورده و کشاورزی و غذای روزمره مردم در معرض آسیب جدی است. حکومت آخوندی کاری نخواهد کرد. سازمان خواربار و کشاورزی ملل ‌متحد باید برای سمپاشی به کمک کشاورزان و مردم ایران بشتابد».

توئیتر مریم رجوی