728 x 90

سیستان و بلوچستان، پیامدهای آلودگی هوا و ریزگردها

سیستان و بلوچستان، پیامدهای آلودگی هوا و ریزگردها
سیستان و بلوچستان، پیامدهای آلودگی هوا و ریزگردها

گسترش بیماری سل در سیستان و بلوچستان

«ریزگردهایی که امان مردم سیستان و بلوچستان را بریده است»، «هوا برای نفس کشیدن کم است»؛ «ذرات گرد و غبار هوای شهر زابل و ریه‌های مردم را از خاک پر کرده است»، «توفان گرد و خاک آسمان زابل را تسخیر کرد» اینها اعترافهای رسانه‌های رژیم ایران است که کارنامه تبهکاری و ایران سوزی آخوندها را نشان می‌دهد آثار سالها آلودگی هو ا و افزایش ریزگردها و آلودگی و شوری آب و خشکسالی به‌دلیل چپاولگری آخوندها و پاسداران ولایت خامنه‌ای مردم را در جای جای میهن به ستوه آورده‌است. مردمی که با خروش مرگ بر دیکتاتور،به‌پامی خیزند و فریاد می‌زنند دشمن ما یعنی دشمن ایران و ایرانی همین جاست:

هر چند رسانه‌های رژیم ایران آلودگی هوا و میزان ریزگردها در سیستان و بلوچستان را گاه ۱۵برابر، ۲۲برابر و یا حتی ۴۰برابر ‌حد مجاز اعلام می‌کنند، اما عضو مجلس رژیم ایران از زابل، آنچه که رسانه‌های حکومتی بیان نمی‌کنند را در دانشگاه این شهر اعتراف می‌کند و می‌گوید: وجود ریزگردها در منطقه گاهی به ۱۲۰برابر حد مجاز می‌رسد که در نوع خود یک فاجعه محسوب می‌شود.

وجه دیگری از این فاجعه خود را به‌صورت گسترش بیماری سل در بسیاری از مناطق این استان نشان می‌دهد تا آنجا که منابع رسمی حکومتی هم اعتراف می‌کنند: «خشکسالی، وزش بادهای موسمی، گرد و غبار ناشی از توفانهای سهمگین بعضاً با سرعت بیش از ۱۰۰کیلومتر در ساعت سبب گسترش بیماری سل در منطقه سیستان به‌ویژه شهرستانهای هیرمند و نیمروز و دامنگیر کردن بسیاری از مردم شده است. منطقه سیستان بیشترین آمار بیماری سل را در کشور دارد و پس از آن نیز گرگان به‌دلیل مهاجرت مردم سیستان در رتبه دوم قرار دارد.

گرد و غبار، بیماریهای چشمی، سل و شنهای روان توان نفس کشیدن و دیدن را برای مردم سیستان سخت کرده است. شهرستانهای نیمروز و هیرمند به‌دلیل همجواری با افغانستان و قرار گرفتن در کانون بحران گرد و غبار ناشی از خشک بودن تالاب بین‌المللی هامون نسبت به سایر شهرستانهای منطقه سیستان بیشتر در معرض بیماری سل قرار دارند».

آری، در حالیکه خوزستان زرخیز در کنار کارون از بی‌آبی می‌سوزد، در سیستان که زمانی انبار غله ایران نامیده می‌شد، کشتزارها خشک شده و مردم یا به اجبار مهاجرت کرده‌اند و یا زندگی را به سختی و با فقر و بیماری سپری می‌کنند.

 

بلایی که رژیم ولایت فقیه بر سر طبیعت ایران وارد کرد

درباره وضعیت فاجعه‌بار محیط‌زیست و آثار و طبعات آن در حاکمیت آخوندهای ضدایران و ایرانی، شورای ملی مقاومت در فصل پنجم بیانیه سالانه خود در مردادماه گذشته با عنوان «قتل‌عام طبیعت، فجایع اجتماعی، توحش ضدایرانی رژیم آخوندی» از جمله نوشت:

بلایی که رژیم ولایت فقیه بر سر طبیعت ایران آورده، بی‌سابقه است. هیچ اشغالگر و حاکمی در تمام طول تاریخ ایران زمین، این‌گونه وحشیانه طبیعت ایران را قتل‌عام نکرده است. کشور ایران هیچگاه شاهد فجایعی در چنین ابعاد که هر روز گوشه‌ای از آن در رسانه‌های حکومتی پوشش می‌یابد نبوده است. بحران فاجعه‌بار آب، آلودگی بی‌حد و مرز هوا، بحران ریزگردها، نابودی جنگلها و مراتع، رشد کویری شدن بخشهای زیادی از کشور، خشک شدن تالابها و دریاچه‌ها و... نتیجه استیلای نظام ولایت فقیه و استبداد مذهبی بر میهن ماست.

در دوران رژیم خمینی جمعیت ایران بیش از دوبرابر شده است... اما ذخایر آبی کشور به‌شدت کاهش پیدا کرده، نیمی از جنگلها نابود شده، خاک ایران به‌شدت فرسایش پیدا کرده، دریاچه‌ها رو به نابودی رفته، مراتع ویران و هوا به‌شدت آلوده شده است. رهآوردهای این نظام ننگین در حوزه محیط‌زیست، یعنی بحران آب، آلودگی هوا به‌خصوص در کلان شهرها، توفان نمک و ریزگردها در استانهای مختلف، نابودی جنگلها و زمینهای کشاورزی، رانش خاک و امثال آن، هستی و حیات کنونی و آینده مردم و کشور ما را با چالشهای بزرگی در حوزه محیط‌زیست روبه‌رو کرده است.

 

 

بیشتر بخوانید:

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات