728 x 90

سیل‌زدگان، رها شده در سیل خیانت حکومت

سیلزدگان
سیلزدگان

سیلی که از اولین ساعت‌های پیش از آغاز سال ۹۸جریان گرفت و حداقل به سه استان کشور صدمات جدی و جبران‌ناپذیری زد اکنون مدتی است که رفته و مردم را در میانه سیلی از خیانت‌ها، چپاول‌ها و نامردمی‌های حکومت آخوندها و پاسداران رذلی باقی گذاشته که حتی از یک لقمه نان خالی سیل‌زدگان نیز نمی‌گذرند.

 

سیل ۹۸ابتدا استان گلستان به‌ویژه شهرستان آق‌قلا را درنوردید، دستاورد سدهای کارشناسی نشده و راه‌آهنی بود که زیرساخت خط آن به‌مثابه یک «سد» ۸۲کیلومتری باعث زیر آب رفتن خانه‌ها و کشتزارهای مردم شد. خسارت‌های ناشی از این سیل را هم به‌طور مستقیم باید حاصل زر اندوزیهای پاسداران و جنگل‌خواریهای نمایندگان خامنه‌ای در استان دانست که با غارت پوشش گیاهی و جنگل‌های منطقه، مردم را در برابر سیل بی‌دفاع گذاشته بودند.

فاجعه در شیراز عیان‌تر از آن بود که نیازی به یادآوری داشته باشد، مسیل‌خواری مقامات و آنچه که سپاه پاسداران برای حفاظت از پادگانهای خود کرد سیل را به داخل شهر و اتوبانهایی آورد که در حقیقت مسیل بودند نه اتوبان! سیلی که تعداد بیشماری هموطن را در شادترین روزهای نوروز طعمه مرگ کرد.

سیل در پلدختر نیز خانه‌های ساخته شده در مسیل را با خود برد و فاجعه به بار آورد. هنوز و پس از گذشت ماه‌ها از آن سیل خبر دقیق و موثقی از بلایی که بر سر ۷۰روستای پلدختر آمد منتشر نشده و با شناختی که از این حکومت و پاسدارانش هست پیشاپیش روشن است که تا پس از سرنگونی دیکتاتوری آخوندها هم هیچ آمار دقیقی از آن فاجعه منتشر نخواهد شد!

دیگر استانی که طعمه فاجعه شد خوزستان بود که دو ماه و نیم پس از آن سیل هنوز درگیر زمینهای آب‌شسته و مزارع ویران‌ شده و روستاهای نابود شده‌ای است که بعضاً حتی آثارشان هم به‌جا نمانده است.

این سیل در ایلام و اصفهان و سیستان و بلوچستان و یزد و خراسان هم فاجعه آفرید و اینک پس از ماه‌ها نمایندگان «نان به نرخ روز خور» رژیم در حداقل سه استان لرستان، گلستان و خوزستان خبر می‌دهند که در استانهای‌شان مردم با چه مصایبی درگیر هستند. گزارش زیر بخشی از نکاتی است که روزنامه حکومتی آرمان درباره آنچه که پس از سیل در این سه استان می‌گذرد منتشر کرده است. (آرمان ۲۲خرداد ۹۸).

 

کمک ناچیزی که فقط نصفش نقد شد!

فقط نیمی از چندرغاز کمک‌هزینه بلاعوض به برخی از مردم پرداخت شده ضمن آن که امکان برداشت همان کمک نصفه نیمه هم از حساب بانکی وجود ندارد! کاری که تنها می‌تواند شاهکار آخوندها و پاسدارانشان باشد و بس!

 

پلدختر

روزنامه آرمان حکومتی به‌ نقل از ایلنا، و این یکی به‌ نقل از حمیدرضا کاظمی (نماینده رژیم از پلدختر) با اشاره به آخرین وضعیت مردم مناطق سیل‌زده نوشته است: «حادثه سیل بسیار گسترده بود و به خانه‌های زیادی خسارت وارد شد. کاظمی درباره خسارت‌های وارد شده به شهرستان پلدختر گفت:

در بخش کشاوری حدود هزار میلیارد،

در بخش منازل و لوازم خانگی و خسارت روستایی و شهری حدود هزار و ۵۰۰میلیارد

و خسارت راه‌ها نیز حدود هزار میلیارد بوده است.

به‌طور کلی نزدیک به پنج هزار میلیارد به بخش‌های مختلف شهرستان پلدختر آسیب وارد شده است.

نماینده مردم پلدختر درباره کمک هزینه‌هایی که به حساب افراد آسیب‌دیده از سیل ریخته شده است، گفت: این کمک‌هزینه بسیار کم است و حدود ۵۰درصد از آن پولی که دولت قولش را داده بود، واریز شده، البته برخی هم به‌خاطر مشکلات بانکی نمی‌توانند این پول‌ها را برداشت کنند! قرار بود شش میلیون تومان به‌صورت بلاعوض به سیل‌زدگان بدهند که فعلاً سه میلیون تومان آن را به حساب ریخته‌اند (اما کسی امکان برداشت آن را ندارد!) پروسه اداری این کار سنگین است

اضافه بر آنچه که این نماینده مزدور رژیم گفته است،‌ قرار بود کارگرانِ سیل‌زده بیکار حمایت بیمه‌ای شوند اما این کار نیز انجام نشده است.

 

خوزستان

علی ساری (نماینده رژیم از اهواز) گفت: «قرار بود به خانواده‌های آسیب‌دیده از سیل، پکیج لوازم خانگی بدهند که این پکیج‌ها به یک تعدادی رسیده و به تعدادی هم هنوز نرسیده است. انتظار می‌رفت که پکیج‌ها به‌صورت کامل و یکسان بین مردم توزیع شود، اما این‌که پکیج‌ها به‌طور ناقص و غیریکسان توزیع شود! باعث نارضایتی و اعتراض مردم شده است. وی در خصوص خسارت‌های کشاورزی گفت: «بهره‌برداران بخش کشاورزی حدود ۲۹هزار نفر هستند که باید مدارکشان به سامانه‌ای که اعلام گردیده وارد شود تا مراحل پرداخت خسارت آنها صورت بگیرد، اما به‌دلیل این‌که فضای سامانه تحت اینترنت است، وارد کردن پرونده‌ها با تأخیر زیادی انجام می‌شود. تاکنون حدود ۱۰درصد پرونده‌ها وارد شده و مابقی آن (یعنی ۹۰درصد!)‌ در صف انتظار است!»

 

استان گلستان

نورمحمد تربتی‌نژاد (نماینده رژیم از آق‌قلا) در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: «کارگرانی که در دوران سیل و بعد از آن به‌خاطر تعطیلی کارخانه‌ها بیکار شدند، نیاز دارند که مورد حمایت بیمه‌ای قرار بگیرند». وی در خصوص توزیع پکیج لوازم خانگی میان مردم مناطق سیل‌زده گفت: «باید سیستم درست‌تری برای توزیع این لوازم اعمال شود».

این نماینده رژیم نیز که مانند سایر همکارانش با پرده‌پوشی سخن می‌گفت روشن نکرد چه کسانی پکیج‌های لوازم خانگی ارسالی برای سیل‌زدگان را می‌دزدد؟ و تنها با همان چند جمله دوپهلو اشارتی کرد و رفت!

و به این ترتیب معلوم می‌شود که سیل‌زدگان دو ماه و نیم یا حداقل ۳ماه پس از عبور آن سیل مرگبار کماکان با مشکلات جانگدازیی روبه‌رو هستند که هر یک مورد آنها می‌تواند کمرشان را بشکند. بی‌سبب نیست که مردم و سیل‌زدگان نیز متقابلاً درصدد شکستن کمر دیکتاتور هستند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات